Wszystko, co dobre, wydarzy się wczoraj

Czas czytania: około 3 minut • Inspiracje
 

Dziewczyna biegnie przez zimny deszcz. Kręci głową. Jest późno. Jest ciemno. Jest źle. Wszystko potoczyło się dokładnie według najgorszego możliwego scenariusza. Przyjaźń nadszarpnięta, marzenie zupełnie przerwane, ekran telefonu stłuczony o kamień zdradliwszy nawet od ostatnich słów rozmowy.

Ona klnie, biegnie i ma dość. Drżącymi rękoma otwiera drzwi samochodu. Chowa się do środka przed trzaskającymi o jej głowę i ramiona kroplami rozpędzającej się ulewy. Strąca ze stóp czarne, przemoczone balerinki, podciąga kolana pod brodę.

Bierze głęboki wdech. Trzyma przez moment. Słucha głuchego szumu.

Wypuszcza powietrze nadymając policzki.

Zerka na swoje odbicie w lusterku wstecznym. Zaczyna jej kiełkować w świadomości myśl, że być może od samego początku dobrze wiedziała, że tak będzie.

Człowiek w obliczu inercji

Jesteśmy bardzo złożonymi stworzeniami. Kierują nami tysiące różnych czynników. Jednym z najważniejszych są przeszłe doświadczenia. To dzięki nim następuje proces nauki. To na nich budujemy nasze postawy, poglądy i to one stają się podstawami większości tworzonych planów.

Zgodnie ze słowami Kahnemana, noblisty, człowiek bardzo ceni sobie tzw. szybkie myślenie. “Rozumowanie” oparte o wrażenia i emocje. Powód jest prosty – nie wymaga ono wysiłku. Bezkrytyczne rzutowanie przeszłych doświadczeń na nadchodzące sytuacje należy do niechlubnych faworytów w tej pięknej, choć trudnej dziedzinie.

Taka bezwładność potrafi trwać latami.

Czasem i całe życia.

Każdy dzień to pierwszy dzień

Tylko jedna osoba jest odpowiedzialna za decyzję o Twojej przyszłości. Znasz tę osobę bardzo dobrze. Może czasem Cię wkurza, ale ostatecznie jesteście na siebie skazane, więc nie ma co się przesadnie długo fochać.

Ta osoba to Ty :)

Zakładam, że spotkała Cię już w życiu pewna porcja negatywnych doświadczeń (choć jeśli się mylę to popraw mnie proszę w komentarzach). Masz te doświadczenia we wspomnieniach. Jesteś człowiekiem bogatszym o te doświadczenia. Umiesz coś nowego, reagujesz trochę inaczej. Dojrzalej.

Możesz użyć tych doświadczeń do bezwolnego rzutowania ich na podwaliny kolejnych pomyłek.

Skupianie się na samych negatywnych scenariuszach może zakłócić kanały poznawcze na tyle, że po prostu zignorują one ewentualny scenariusz pozytywny. Samospełniające się przepowiednie to siła prowokująca bezwładność silniejszą niż w przypadku ważącego tysiąc ton pociągu z węglem.

Możesz też zrozumieć poszczególne sznurki kłębka wspomnień i nową sytuację rozegrać po mistrzowsku.

To od Ciebie zależy, jak uruchomisz taki każdorazowy “poranek”.

Ale, wróćmy do historii

Dziewczyna odrywa wzrok od lusterka.

Zagląda do torebki w poszukiwaniu chusteczek, by choć trochę się ogarnąć przed powrotem do domu. Znajduje je uwalone tuszem. Zamyka oczy i uciska nasadę nosa palcami. Trwa w bez ruchu dłuższą chwilę.

W końcu odrzuca torebkę na tylne siedzenie, ociera twarz przedramieniem i odpala silnik.

Oby jutro było lepsze.

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem od skuteczności, a także pisarzem i scenarzystą.

Znajdujesz się teraz na mojej stronie domowej, z której możesz przejść do bloga, YouTube’a, na jeden z moich podcastów, na konto na instagramie, a także znajdziesz tu zapis na newsletter i przejście do sklepu z moimi książkami i kursami.

Życzę dużo dobrego!

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – terapeutą lub psychiatrą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies