Autor: Andrzej Tucholski | 29 kwietnia 2015 | Komentarze:
Czas czytania: około 3 minut

Wszystko, co dobre, wydarzy się wczoraj

Dziewczyna biegnie przez zimny deszcz. Kręci głową. Jest późno. Jest ciemno. Jest źle. Wszystko potoczyło się dokładnie według najgorszego możliwego scenariusza. Przyjaźń nadszarpnięta, marzenie zupełnie przerwane, ekran telefonu stłuczony o kamień zdradliwszy nawet od ostatnich słów rozmowy.

Ona klnie, biegnie i ma dość. Drżącymi rękoma otwiera drzwi samochodu. Chowa się do środka przed trzaskającymi o jej głowę i ramiona kroplami rozpędzającej się ulewy. Strąca ze stóp czarne, przemoczone balerinki, podciąga kolana pod brodę.

Bierze głęboki wdech. Trzyma przez moment. Słucha głuchego szumu.

Wypuszcza powietrze nadymając policzki.

Zerka na swoje odbicie w lusterku wstecznym. Zaczyna jej kiełkować w świadomości myśl, że być może od samego początku dobrze wiedziała, że tak będzie.

Człowiek w obliczu inercji

Jesteśmy bardzo złożonymi stworzeniami. Kierują nami tysiące różnych czynników. Jednym z najważniejszych są przeszłe doświadczenia. To dzięki nim następuje proces nauki. To na nich budujemy nasze postawy, poglądy i to one stają się podstawami większości tworzonych planów.

Zgodnie ze słowami Kahnemana, noblisty, człowiek bardzo ceni sobie tzw. szybkie myślenie. “Rozumowanie” oparte o wrażenia i emocje. Powód jest prosty – nie wymaga ono wysiłku. Bezkrytyczne rzutowanie przeszłych doświadczeń na nadchodzące sytuacje należy do niechlubnych faworytów w tej pięknej, choć trudnej dziedzinie.

Taka bezwładność potrafi trwać latami.

Czasem i całe życia.

Każdy dzień to pierwszy dzień

Tylko jedna osoba jest odpowiedzialna za decyzję o Twojej przyszłości. Znasz tę osobę bardzo dobrze. Może czasem Cię wkurza, ale ostatecznie jesteście na siebie skazane, więc nie ma co się przesadnie długo fochać.

Ta osoba to Ty :)

Zakładam, że spotkała Cię już w życiu pewna porcja negatywnych doświadczeń (choć jeśli się mylę to popraw mnie proszę w komentarzach). Masz te doświadczenia we wspomnieniach. Jesteś człowiekiem bogatszym o te doświadczenia. Umiesz coś nowego, reagujesz trochę inaczej. Dojrzalej.

Możesz użyć tych doświadczeń do bezwolnego rzutowania ich na podwaliny kolejnych pomyłek.

Skupianie się na samych negatywnych scenariuszach może zakłócić kanały poznawcze na tyle, że po prostu zignorują one ewentualny scenariusz pozytywny. Samospełniające się przepowiednie to siła prowokująca bezwładność silniejszą niż w przypadku ważącego tysiąc ton pociągu z węglem.

Możesz też zrozumieć poszczególne sznurki kłębka wspomnień i nową sytuację rozegrać po mistrzowsku.

To od Ciebie zależy, jak uruchomisz taki każdorazowy “poranek”.

Ale, wróćmy do historii

Dziewczyna odrywa wzrok od lusterka.

Zagląda do torebki w poszukiwaniu chusteczek, by choć trochę się ogarnąć przed powrotem do domu. Znajduje je uwalone tuszem. Zamyka oczy i uciska nasadę nosa palcami. Trwa w bez ruchu dłuższą chwilę.

W końcu odrzuca torebkę na tylne siedzenie, ociera twarz przedramieniem i odpala silnik.

Oby jutro było lepsze.

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!