Włosy i psychologiczne konsekwencje swędzenia głowy + wygraj kamerę GoPro w konkursie Head & Shoulders

 

Wystarczy przeczytanie takich słów jak: drapanie, swędzi, podrapać, zaswędziało, podrapałbym, swędzenie i od razu coś nam skóra na rękach, nogach i głowie wydziwia. Podobnie jest z (*zieeew*), ziewaniem. Nawet w obcych językach: yaaaaawn.

Ludzie lubią razem czuć

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

Niedawno pisałem, że Spokój jest zaraźliwy. To fakt. Ludzie obdarzeni są wyjątkową umiejętnością “inspirowania się” do wzajemnego odczuwania emocji. Gdy ktoś blisko opowiada nam o denerwującej sytuacji lub zawodowym sukcesie, wkurzamy się i cieszymy razem z nim.

Odgrywają wtedy rolę takie kwestie jak uniwersalność emocji (Rime i in., 1991), empatia, efekty jakie emocje wywierają na relacje społeczne oraz potrzeby komunikacji i budowania połączenia z otoczeniem (Rime i in., 2007). Ma to sens.

Ale skąd w takim razie społeczna zaraźliwość ziewania lub drapania się?

Ludzie lubią razem się… drapać?

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

Jak dowiódł Holle, faktycznie coś jest na rzeczy. Patrzenie jak ktoś się drapie wywołuje w obserwatorze poczucie swędzenia (Holle i in., 2012). Co ciekawe jednak, zgadza się sama potrzeba (drapu drap), ale już nie jej miejsce (Ward i in., 2013). Czyjaś noga może nam tylko dzięki narządowi wzroku podrażnić głowę za uchem. Oddziałują też na nas drapiące się zwierzęta.

Innymi słowy: nasze umysły potrafią prawdziwą telepatię, ale nikt nie ma pełnej wiedzy, co z tego wynika :)

Na szczęście, z niepełną wiedzą robi się to, co najciekawsze. Uzupełnia pojedyncze miejsca badaniami.

Psychologiczne konsekwencje swędzenia głowy

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

Marka Head & Shoulders poprosiła mnie, bym w ramach promocji ich nowej linii Instant (w której wprowadzono szampon Natychmiastowe Ukojenie – co nie jest przypadkową nazwą, zaraz się przekonasz) podzielił się z Wami wynikami sporych badań, które powstały z ich wsparcia i niedawno doczekały się publikacji. Z chęcią się zgodziłem, bo sam używam ich szamponów od blisko dziesięciu lat i nigdy mnie nie zawiodły.

Poza tym, hej. Kto by nie chciał badać telepatii :)

Z sondy przeprowadzonej przez Head & Shoulders wśród Europejczyków w wieku 20-30 lat, zarówno kobiet jak i facetów, wyszło, że 8 na 10 młodych ludzi uznaje swoje włosy za ważny czynnik w ich codziennym poczuciu pewności siebie. Kultura popularna ma na to potwierdzenie – przecież istnienie “bad hair days” jest faktem i często się do niego nawiązuje.

Co ciekawe, 4 na 10 młodych ludzi jest przekonanych, że drapanie się w głowę w miejscu publicznym poddaje ich negatywnej ocenie otoczenia, ale nie jest jakimś specjalnym tabu. Ich zdaniem swędzenie jest powodowane przez łupież (55%) lub stres (53%). Sytuacja się zapętla, bo dla 77% respondentów swędząca głowa jest z kolei przyczyną kolejnego stresu.

I, na koniec, o ile drapanie się nie jest strasznie źle widziane, to u prawie połowy badanych jest ściśle powiązane z czuciem się mniej atrakcyjnie. Wiąże się z uciążliwością i brakiem komfortu. A tego byśmy nie chcieli. Szczególnie, że jeśli w jakimś miejscu drapie się Osoba Zero, to w zasadzie po chwili możemy mieć pewność, że dołączą do niej pozostali. Epidemia poczucia swędzenia gotowa.

Telepatia w praktyce!

Wnioski

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

Niezależnie od partnera tego wpisu – higiena głowy to kluczowy element zarówno naszego prywatnego poczucia pewności siebie, jak i naszej postrzeganej pozycji w społeczeństwie. Chcemy by głowa była zdrowa a włosy ładnie wyglądały, nie chcemy musieć się pod nimi drapać. W przeciwieństwie do wielu zachowań dyskretnych, drapanie się ma aspekt “zaraźliwości”, więc gdy już zaczniemy sobie ambitnie szurać za uchem, prawie na pewno ktoś to wyłapie.

Wprowadzając do równania markę Head & Shoulders – pamiętanie o regularnym myciu głowy to banalnie prosty nawyk usuwający z naszego życia cały zestaw zmartwień. Jest przyjemny, przynosi ulgę, nie zabiera dużo czasu. Nowa linia Instant pozwala z kolei przyspieszyć ten proces do maksimum przy zachowaniu świetnych efektów. Polecam, sam używam, mogę poświęcać dzięki temu uwagę na inne rzeczy :)

[icon color=”Accent-Color” size=”small” image=”fa-play-circle”] Konkurs – wygraj kamerę GoPro Hero 4 Silver

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

… a także jeden z dziesięciu zestawów podarunkowych Instant od marki Head & Shoulders. Innymi słowy: dzięki temu zmaganiu można w trybie instant stać się człowiekiem o bardzo czystej głowie (w dodatku bez łupieżu) i od razu transmitować ten stan rzeczy w full HD.

Nagrody prezentują się następująco:

A teraz przechodząc do rzeczy – Head & Shoulders przygotowało dla Was test video. Krótkie nagranie prezentujące… zobaczysz na własne oczy, co prezentujące. Film znajduje się tuż poniżej, czasem trzeba dodatkowo kliknąć, by się pojawił:

ZADANIEM KONKURSOWYM jest przeprowadzenie na sobie “testu zaraźliwości swędzenia” (dokładnie takiego jak w powyższym nagraniu video) oraz przedstawienie reakcji w formie filmu video, albo foto-komiksu. Innymi słowy, pokaż zmagania swoje lub swoich przyjaciół :)

FORMA ZGŁOSZENIA: przesyłasz potem link do filmu z wrażeniami (może być niepubliczny upload na YouTube, proszę o NIE przesyłanie mi pełnych plików, bo się nie zmieszczą w wiadomości) albo zdjęcia składające się na foto-komiks z wrażeniami pod adres kontakt@andrzejtucholski.pl i odzywasz się w komentarzach, że poszło.

To nie muszą być wielkie produkcje lub projekty na piętnaście storyboardów.

Liczy się pomysł, a nie dostępne środki.

WAŻNE INFORMACJE: Nagrody wymieniłem powyżej. Czas trwania konkursu to osiem dni – swoje zgłoszenia można przesyłać do końca dnia 28 czerwca (niedziela). Dokładny regulamin czeka tutaj. Zwycięzców ogłosimy krótko po zamknięciu zgłoszeń a wybierzemy ich pod kątem kreatywności

Życzę wytrwałości i udanych nagrań :)

Zwycięzcy: nagrodę główną zgarnia Ewelina Stacherzak. Wszystkie prace tak spodobały się w zespole Head & Shoulders, że powołano na szybko dwa drobne upominki, które dostaną poza programem Krzysiek Humeniuk i Adrian Sadłocha. Laureaci zestawów podarunkowych zostaną o nich poinformowani mailowo :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

///

PS: Wpis przygotowany we współpracy z marką Head & Shoulders. Dla Waszej informacji – ja załączony test wideo przegrałem z kretesem. Nie wierzę, że ktoś realnie wytrzyma scenę z kangurem. 

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies