Autor: Andrzej Tucholski | 12 sierpnia 2015 | Komentarze:

THORN – książka warta Twojej uwagi

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Niewiele jest książek o dojrzewaniu, których uniwersalny przekaz mógłby bez żadnego problemu podbić serca odbiorcy zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych. Niewiele jest też książek o miłości i marzeniach, w których “wielka kulminacja” wcale nie ma skocznej muzyki i tańczących tłumów na Penn Station. To znaczy, scena na Penn Station faktycznie jest, ale… a co ja Wam będę zdradzał.

Generalnie nie ma wiele książek takich, jak THORN autorstwa Jasona Hunta.

Najprościej byłoby mi podzielić ją na parę części i podejść do każdej z osobna. Są tu wątki tajemnicy i zbrodni. Są odjechane anegdoty. Jest wzruszenie, jest smutek i poczucie, że coś jest bardzo, bardzo źle. A także jest poczucie, że żadne “źle” nie jest wystarczająco złe by ubić prawdziwie potężną ambicję.

Wszystko przenika i okala silny szacunek do upływającego czasu, do podejmowanych w życiu starań. To pewnie moja wyobraźnia, ale czytając sporo fragmentów THORNa nie byłem w stanie oprzeć się wrażeniu, że ich pierwsze szkice powstały w Nowym Jorku. Tuż po zmierzchu, bo w końcu pisanie trochę czasu potrafi wszak zająć.

Dookoła spieszyły się tysiące ludzi a autor siedział sobie z boku, z notesem, wdychał ciepło centrum świata i projektował jak dokładnie przekazać to, co powinien raz w życiu usłyszeć każdy znany mi człowiek.

THORN ma w sobie coś z motywacji, ale rozważnej, nauczonej doświadczeniem. Ma też coś z romansu, ale za to naiwnego, jeszcze zanim jakiekolwiek doświadczenie zdąży w człowieku zamieszkać. Miesza, łączy i żongluje w powietrzu tyloma stylami, że po chwili odruchowa potrzeba zaszufladkowania książki idzie spać do komórki pod schodami.

Osoby oczekujące wakacyjnej powieści mogą poczuć niedosyt, że zauważalna część książki poświęcona jest pewnej filozofii, zresztą bardzo wartościowej i wartej przyswojenia. Osoby oczekujące prostego motywatora mogą z kolei nie być przekonane ilością ciekawie kreślonych relacji i konfliktów. Nie wydaje mi się jednak, by którakolwiek z tych grup dała radę przewidzieć, jak potoczy się zakończenie.

Coś mi też podpowiada, że do tomu drugiego usiądą już jako grupa jedna, wspólna.

Ja rezerwuję bilety na golden-circle, te limitowane, razem z hotelowym spotkaniem z autorem. Będę chciał drugie serduszko przy autografie, bo na pierwsze się napatrzyć nie mogę :)

Na osobną uwagę zasługuje też jakość wydania i nietypowy skład. Przez pierwsze parę stron nie byłem w stanie przywyknąć do nietypowo rozrzuconych szpalt. A potem o nich zapomniałem. A potem był już wieczór i czytałem zakończenie i zastanawiałem się w tle, który ze świetnie wyeksponowanych śródtytułów/cytatów wybiorę na Instagrama na początek.

Do wersji “papierowej” Jason Hunt dorzuca za darmo ebook, bardzo dobra praktyka. Chociaż, pomimo mojej całej miłości dla Kindle’a i digitalu, ten konkretny tytuł dobrze jest mieć w grubej okładce. Zarówno ze względów kolekcjonerskich, jak i emocjonalnych. To w ogóle jest bardzo trudne do nazwania uczucie, gdy trzyma się w ręku dzieło osoby, którą przecież znam, z którą dosłownie parę tygodni temu gadałem na kawie. A tutaj się okazuje, że nie jest to “książka kolegi” tylko Książka, pisana dużą literą. Taka “naprawdę”. Spokojnie mogąca zmagać się na jakość ze światowym topem.

Aha, razem z premierą książki udostępniono także oficjalną ścieżkę dźwiękową. Wcale się nie wzruszyłem, gdy pod koniec poleciało mi Everybody Hurts oraz She’s Like The Wind, w tej kolejności. To tylko plotki. No poważnie mówię.

Prawie.

Dobrze jest widzieć twórcę mającego tak rzadko spotykaną, ABSOLUTNĄ wolność twórczą, który tę wolność wykorzystuje dokładnie tak, jak mu się akurat wyobrazi.

Lubię, cenię i podziwiam taką odwagę.

Szczególnie, gdy rodzi ona równie dobre książki :)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” bg_position=”left top” bg_repeat=”no-repeat” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left”][vc_column width=”1/1″][divider line_type=”No Line”][text-with-icon icon_type=”font_icon” icon=”linecon-icon-star” color=”Accent-Color”]

Słowa klucze: opowieść, projektowanie przyszłości, marzenia, zagadka, emocje, THORN

[/text-with-icon][divider line_type=”No Line” custom_height=”10″][text-with-icon icon_type=”font_icon” icon=”linecon-icon-pen” color=”Accent-Color”]

Styl: szybki, konwersacyjny, kolokwialny, dobrze wiedzący co chce osiągnąć

[/text-with-icon][divider line_type=”No Line” custom_height=”10″][text-with-icon icon_type=”font_icon” icon=”linecon-icon-diamond” color=”Extra-Color-2″]

Kiedy warto kupić: gdy jest się fanem tych bardziej osobistych wpisów na blogu Jasona Hunta, ale to oczywiście odpowiedź dla leniwych. THORN to książka dla ludzi nieprzekonanych do poradników motywacyjnych a jednak mających w życiu do osiągnięcia coś więcej, niż tylko codzienny etat. A także dla pasjonatów lubiących patrzeć w niebo.

[/text-with-icon][divider line_type=”No Line” custom_height=”10″][text-with-icon icon_type=”font_icon” icon=”linecon-icon-lock” color=”Extra-Color-3″]

Kiedy lepiej pominąć: gdy wymaga się bezwzględnej rozgrywki od połowy pierwszego zdania. THORN rozpędza się we własnym tempie, ale czytelnik, który zgodzi się na jego warunki, nie będzie żałować nawet chwili.

[/text-with-icon][divider line_type=”No Line” custom_height=”10″][text-with-icon icon_type=”font_icon” icon=”linecon-icon-fire” color=”Extra-Color-1″]

Jednym zdaniem: bardzo dobra, bardzo dziwna książka nie pasująca do żadnego znanego mi gatunku literackiego. Nawet wliczając w to poradniki. To nie jest poradnik. Pamiętnik też nie. Ani opowieść kryminalna. Ani zagadka z przeszłości. To po prostu THORN. Książka, która definiuje samą siebie.

[/text-with-icon][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][divider line_type=”No Line” custom_height=”15″][vc_column_text]

Jeśli myślisz o kupnie tej książki:

[button open_new_tab=”true” color=”accent-color” hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://jasonhunt.pl/” text=”Rzuć okiem na stronę wydawcy” color_override=”” image=”linecon-icon-world”]

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][divider line_type=”No Line” custom_height=”15″][vc_column_text]

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych recenzji:

[button open_new_tab=”true” color=”accent-color” hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://eepurl.com/baxI_T” text=”Dołącz do Tajemnej Listy” color_override=”” image=”linecon-icon-paperplane”]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Ciao,

Andrzej Tucholski

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

 • Totalnie nie mogę się doczekać, aż trafi w moje ręce :o

 • Godzinę temu dostałem SMS-a z informacją o nadaniu książki i jakoś, zupełnie przypadkiem, straciłem całą skrywaną w sobie cierpliwość :) Może jakoś do jutra wytrzymam.

 • przed chwilą Opydo, teraz u Ciebie Niechże ten kurier przyjedzie!

 • To, że THORN jest genialny – nie ulega dla mnie wątpliwości już po przeczytaniu Twojej recenzji. Ale – jaka ta recenzja jest obłędna! Super! Już się nie mogę doczekać! :)

 • Poczta mnie właśnie poinformowała o nadaniu przesyłki i wiele wskazuje na to, że THORN już jutro trafi w moje ręce :)

 • Jestem jej baaardzo ciekawa!

 • Jo

  Przed chwilą otrzymałam sms-a z informacją o wysyłce. Przez dłuższą chwilę się zastanawiałam, myśląc jednocześnie że “przecież niż nie zamawiałam”. Po chwili połączyłam kilka faktów i od momentu kiedy uświadomiłam sobie, że jedzie do mnie THORN nie mogę się doczekać :) Jutro wyjeżdżam na wakacje i będzie mi bardzo przykro jeśli książka nie zdąży dojechać. Chcę by Jason Hunt potowarzyszył mi podczas tych kilku dni relaksu. :)

  • Damian

   Dostajesz ebooka, więc nic straconego. :)

 • Nie mogę wprost doczekać się lektury – ta recenzja utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto uzbroić się w cierpliwość ;)

 • Do jutra jajko zniosę. niech kurier przybywa i się nie spóźni.

 • Bardzo mnie ciekawi ta książka i wszystko wskazuje, że się na nią skuszę :)

 • Damian

  Świetna recenzja, książkę zamówiłem w przedsprzedaży i teraz już nie mogę się doczekać. :)

 • Ja już czekam na swój egzemplarz i mam nadzieję że się nie zawiodę :)

 • Już się nie mogę doczekać kiedy do mnie też przyjdzie przesyłka!

 • Slawek Agata

  Totalnie czekam. Już zamówiłem 7 i po prostu nie będę wiedział, od której zacząć. Miazga geniuszu. NIKE w tym roku jak nic

  • A po co szyderstwo? :)

   • Slawek Agata

    jakie szyderstwo :P?

    • Na tym blogu rozmawia się szczerze, prosto i konstruktywnie. Jeśli masz coś do powiedzenia na temat tego tekstu, napisz to wprost, chętnie pogadam :) Za to takie pasywno-agresywne niedojrzałości nie zagrzeją tu długo miejsca.

 • Tyle emocji wokół tej książki. Ja nie zamówiłam swojego egzemplarza, ale trudno byłoby mi wyrzucić ten tytuł z pamięci. Jestem pewna, że w przyszłości ją przeczytam. :)

 • Muszę mieć jak najszybciej! :)

 • ‘to po prostu thorn’ – te słowa mówią same za siebie ; )

 • Nie lubię brać udziału w szale zakupowym. Jeszcze nie zamówiłam, choć jestem pewna, że to zrobię. W swoim czasie. Też lubię u siebie tę absolutną wolność dojrzewania do zakupu. Zrobię to wtedy, gdy będę absolutnie przekonana, że to mój wybór, a nie decyzja chwili. Ale przed takimi “chwilami” muszę się ostatnio bronić coraz częściej :) Kusicie, oj, kusicie!

  • Mądre podejście :) Sam staram się je w sobie wyrobić, bo niestety łatwo daję się ponieść różnym “hajpom”… chociaż akurat w kontekście zaufanych autorów nie mam żadnych oporów. Hugh Howey ma moją kasę zanim nawet zdąży dokończyć mówić, że nad czymś pracuje ;)

   • Druga sprawa, że mam listę książek, które czekają i czekają. Boję się, że po zakupie Thorna, mogłyby się mnie nie doczekać ;)

    • Mój stosik wstydu pozdrawia. W to lato trochę go “przyspieszam”, ale nadal końca nie widać. Niestety, dokupywanie sobie takich pereł jak Anna Karenina nie pomaga.

  • Też nie zamówiłam w preorderze, tylko dzisiaj. Chciałam odwlec przyjemność czytania, no i dać Tomkowi zarobić ;)

 • tedd

  Słaba książka

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i pokażę Ci różne strategie na ogarnięcie życia. Pogadamy też o kulturze.

Na tym lifestyle'owym blogu eksperckim znajdziesz luźne tematy (seriale) płynnie połączone z pragmatycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Kanał na YouTube jest o tym samym, tylko weselej, bo mogę wymachiwać rękami.

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 12 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
 • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
 • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
 • moją prezentację z TEDx
 • bezpośredni kontakt do mnie
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, którą potem będzie można z dumą pokazać w raportach.

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany, lifestyle'owy blog ekspercki prowadzony od 2009 roku.

Poświęcony jest strategiom na ogarnięcie życia. A także kulturze, no bo jak to tak, żyć bez seriali? W skrócie oznacza to, że artykuły na lifestyle’owe tematy wzbogacone są “w środku” eksperckimi poradami z zakresu optymalizacji obowiązków, psychologii oraz strategicznego podchodzenia do wyzwań. Jeśli przychodzisz do mnie po chwilę wyluzowania, wyjdziesz z nowym pomysłem. A jeśli przychodzisz po rozwiązanie, trochę odpoczniesz :)

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail. W przypadku palących problemów nalegam, by skontaktować się ze sprawdzonym fachowcem legitymującym się wykształceniem i potrzebnymi specjalizacjami. Ci ludzie starali się latami by móc Ci pomóc. Głupio by było teraz im na to nie pozwolić :)

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)