Autor: Andrzej Tucholski | 2 maja 2015 | Komentarze:
Czas czytania: około 5 minut

Siedem rzeczy do zrozumienia przed maturą

Wkrótce będziesz odpoczywać. Ale najpierw znajdziesz się twarzą w twarz z egzaminem, o którym najprawdopodobniej wszyscy w Twoim otoczeniu mówią od minimum pół roku. Popatrzysz na plecy siedzących dookoła znajomych, sięgniesz po coś do pisania i dasz z siebie wszystko.

A jeszcze wcześniej – siedem rzeczy, które warto tuż przed maturami przemyśleć.

Czas potrzebny na przeczytanie tego wpisu wystarczy Ci też na małą kawkę.

Można go spokojnie wepchnąć pomiędzy sesje rycia :)

1. Matura nie jest potrzebna sama w sobie

Stanowczo za rzadko się o tym rozmawia.

Oprócz rekrutacji na studia nikt nigdy nie spyta się Ciebie “a ile dokładnie punktów zdobyłaś na maturze z polskiego”. Nikogo to nie obchodzi i nie jest to nikomu do niczego potrzebne. Mam paru znajomych, którzy nie wiem nawet czy w ogóle mają maturę, a część z nich zarabia o wiele lepiej ode mnie :)

2. Matura jest potrzebna aby dostać się na studia

Pamiętaj, że zdobywasz punkty na maturze *ABY* dostać się na wybrane studia. To niesamowicie ważny stopień na schodach, ale zarazem wyłącznie stopień na schodach. Nic więcej. Ocena na dyplomie magisterskim jeeeeeszcze czasem jest proszona przy rozmowie kwalifikacyjnej do późniejszej pracy, ale matura służy do dostania się na studia i tyle. To jest jej funkcja.

Skup się na celu i do tego celu dąż. Nie pomyl konkursu z nagrodą.

Przy okazji – jeśli jeszcze wybierasz swoją ścieżkę w życiu to KONIECZNIE przeczytaj najpierw ten wywiad z Chasem Jarvisem.

Otwiera oczy.

3. Matura to, technicznie rzecz biorąc, spory sprawdzian

Jeśli podchodzisz do matury to zdałaś w życiu przynajmniej trzysta sprawdzianów. Wydaje mi się, że spokojnie ponad pięćset, ale żeby nie daj Boże nie przesadzić wybrałem najskromniejszy z szacunków – trzysta. Jak człowiek robi coś trzysta razy to, choćby nie chciał, umie to robić.

Umiesz pisać sprawdziany.

A zatem nie bój się o sam fakt “zdawania” matury tylko na spokojnie myśl o konkretnych tematach.

O tym, i o wielu innych skutecznych podejściach opowiadam w moim kursie: Ogarnij maturę w tydzień!

4. Matura nie jest znowu taka trudna

To wystandaryzowany test zdawany co roku przez dziesiątki tysięcy ludzi. Ciężko na nim natrafić na podchwytliwe pytanie mające na celu wyłącznie udowodnienie Ci własnej głupoty (takich jest za to sporo na studiach). Musisz do matury podejść jak do wyzwania wymagającego od Ciebie złożonej wiedzy i szybkiego, logicznego myślenia, jasne.

Ale “trudna” czy zdradliwa to ona nie jest. Zmobilizuj się zdrowo a wszystko będzie dobrze.

5. Najpewniej wiesz więcej, niż Ci się wydaje

Stres jest w stanie wywołać “pustkę w głowie” nawet u ekspertów siedzących w swojej tematyce od trzech dekad. Jeśli uczciwie się uczysz to ufaj w swoje umiejętności poznawcze i dobór materiałów a nie przejmuj się tym, że w danej chwili nie jesteś w stanie wyrecytować wszystkiego na świecie. Dopóki umiesz wydobywać z umysłu selektywne wnioski, jest dobrze.

Wiedzę deklamowaną godzinnymi monologami zostawmy na inny czas :)

O tym, w jaki sposób się super skutecznie uczyć & nie marnować czasu przygotowałem nawet dla Ciebie cały kurs! Poczytaj o nim więcej tutaj lub klikając w obrazek poniżej:

6. Myślenie ma przyszłość

Pamiętaj, że jeśli nie będziesz znać na maturze odpowiedzi na jakieś pytanie, to nie będzie to koniec świata. Być może uda Ci się odpowiedź wyciągnąć z kontekstu, być może Ci się sama przypomni po piętnastu minutach, być może będzie na nią naprowadzenie dwie strony dalej, być może metoda eliminacji doprowadzi Cię do oczywistego wyboru a być może po prostu strzelisz.

Ale pamiętaj – tylko osoba, która się podda, przegra na pewno. Myśl i dawaj czadu.

7. Odpoczynek jest tak samo ważny jak praca

Pomiędzy egzaminami dbaj o sporą ilość ruchu, spokoju emocjonalnego, przyjemnych rozmów i wartościowych sesji powtórkowych. Poczytaj mój  serial o dziewczynie starającej się przeżyć w Warszawie, zjedz lody, zaplanuj sobie wakacje, Unikaj alkoholu czy szlugów, dobrze wietrz pomieszczenia i pamiętaj – dla tak długich wakacji warto się pomęczyć choćby i tak długo, jak trwają matury :)

No.

Pamiętaj – matura jest do ogarnięcia.

A teraz gasisz net i wracasz do notatek.

Będzie dobrze :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!