Poradnik Porażki – jak na pewno zawalić cały rok

 

Gdy widzę w Google blisko milion odpowiedzi na pytanie “jak schudnąć bez diety” lub osiemset tysięcy artykułów pod hasłem “jak zarobić bez pracy” to od razu wiem, że potrzeba ciągłego chybiania celu jest u niektórych ludzi naprawdę silna. Nie będę zatem zawracał kijem Wisły. Oto przed Wami pełnoprawny poradnik zamieniania nadchodzącego roku w najnudniejszą kluchę świata!

TQ Styczeń 2015: Skuteczne Planowanie Całego Roku!

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”75″ color=”Extra-Color-1″ id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. W styczniu rozkręcamy planowanie całego roku naraz:

Trzecim filmem (z czterech, prawie finał!), które pomogą nam wspólnie nauczyć się czegoś przydatnego w tej dziedzinie będą dwie najskuteczniejsze metody, aby na pewno nie spotkało nas w nadchodzących dwunastu miesiącach nic fajnego. A to, co i tak mamy zrobić, bolało w dwójnasób.

Trzymajcie:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

 • Elastyczne podejście
 • Trzymanie się planu
 • Codzienna adaptacja
 • Denerwujący przerywnik
 • Wartość czekania
 • Ygritte poszła w kimę
 • Machanie łapami
 • Zapowiedź finału

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

Dodatkowe materiały

Jako uzupełnienie trzeciego filmu z Turbo Questu Styczeń 2015 wybrałem absolutny klasyk amerykańskiej filozofii, biografię pewnego rosłego Austriaka oraz publiczne wystąpienie faceta, który potrafi zamienić dowolny temat w piękne, viralowe dzieło na YouTube.

Książki o codziennej adaptacji do wydarzeń:

 • Walden” autorstwa Davida Henry Thoreau – Podzielone na pory roku zapiski transcendentalisty z okresu spędzonego w wybudowanej własnymi rękoma chacie pośrodku lasu. Tylko z pozoru brzmi dziwnie. W praktyce to wielkie dzieło. Pięknie uzupełnia się z “Listami od Stoika” Seneki.
 • Pamięć absolutna” autorstwa Arnolda Schwarzennegera – Arnie to facet, który pomimo popełnionych w życiu błędów potrafi szczerze o nich opowiedzieć. A zarazem już po pierwszych paru stronach widać pewną nadrzędną zasadę kierującą każdym jego dniem. Albo rozgrywam wszystko na swoją korzyść, albo będę nikim. Świetna, inteligentna lektura.

Keynote poświęcony czekaniu:

 • Ideas are Easy – Execution is Everything” Caseya Neistata – Być może nie jest to wystąpienie poświęcone konkretnie temu, co mówiłem w filmie, ale zależy mi, by prezentowane tu materiały *rozwijały*, a nie wyłącznie wspierały oryginalny przekaz. Casey opowiada dlaczego pomysły – bez wykonania – nie mają większego sensu. Działanie wykonawcze jest zupełnym przeciwieństwem pasywnego czekania.

[icon color=”Extra-Color-1″ size=”regular” image=”steadysets-icon-users”] [icon color=”Extra-Color-1″ size=”regular” image=”steadysets-icon-chat-3″] [icon color=”Extra-Color-1″ size=”regular” image=”steadysets-icon-bars”]

Głosowanie na Turbo Quest Marzec 2015

A więc: Turbo Questem na luty 2015 będzie… kawa!

Zgodnie z zasadami formatu wybieramy przy okazji temat, któremu poświęcę się w marcu. Możecie oddawać swoje głosy aż do zamknięcia sezonu styczniowego (czyli do zapełnienia tej bajeranckiej, animowanej belki z początku notki).

Oba dostępne w głosowaniu tematy pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Jeden czyni to bardzo społecznie i są nim współczesne kwestie dotyczące równouprawnienia w internecie, gdzie drugi odnosi się raczej do przedmiotów, architektury i planów miast. Są nim podstawy prawidłowego rozumienia designu przemysłowego.

W Wasze ręce:

Dyskusja

Głęboko wierzę, że umiejętność ciągłego reorganizowania swoich planów i pro-aktywne podejście względem każdego aspektu życia już na starcie ustawiają Was na polu 10% najskuteczniejszych, najszybciej osiągających sukcesy ludzi. Ciekawym przykładem może być tu zapaść amerykańskiego rynku w 2008 roku.

Dla większości obywateli USA był to “początek końca”, pasmo zwolnień i utopionych środków. Zmarnowanych inwestycji i topniejących aktywów. W żadnym wypadku nie można jednak powiedzieć, że podobna czystka spotkała “cały kraj”. Nie taka znowu mała grupa kobiet i mężczyzn biznesu pro-aktywnie wjechała w kryzys “z byka” i dzień po dniu reorganizując swoje portfele zbiła fortuny, o których nie śniło im się w czasach hossy :)

Będę wdzięczny za podzielenie się w komentarzach takimi historiami z Waszego doświadczenia. A może macie kontr-przykłady udowadniające, że nie, że jednak stabilność za wszelką cenę i pasywność są kluczem do wzrostu? Nie żartuję – wtedy też chcę poznać taki punkt widzenia. Jestem bardzo ciekaw, co macie do powiedzenia.

Punkty przyznaję przede wszystkim za dobre rozłożenie ciągu przyczynowo-skutecznego przytaczanej historii oraz za udzielanie się w komentarzach innych Czytelników. Dodatkową dyszkę dorzucę każdemu, kto celnie wplecie w swoją wypowiedź słowo “żbik”. Pora dodać naszym rozmowom odrobinę dzikiej pikanterii.

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem biznesu oraz strategiem od skuteczności. Zajmuję się wysokosprawczością.

Znajdujesz się teraz na moim wielokrotnie nagradzanym blogu. Prowadzę go od 2009 roku. Oprócz setek artykułów znajdziesz tu linki do mojego kanału na YouTubie, podcastu, a także komiksu na instagramie.

Życzę Ci dużo dobrego!

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – terapeutą lub psychiatrą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies