Poradnik Porażki – jak na pewno zawalić cały rok

 

Gdy widzę w Google blisko milion odpowiedzi na pytanie “jak schudnąć bez diety” lub osiemset tysięcy artykułów pod hasłem “jak zarobić bez pracy” to od razu wiem, że potrzeba ciągłego chybiania celu jest u niektórych ludzi naprawdę silna. Nie będę zatem zawracał kijem Wisły. Oto przed Wami pełnoprawny poradnik zamieniania nadchodzącego roku w najnudniejszą kluchę świata!

TQ Styczeń 2015: Skuteczne Planowanie Całego Roku!

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”75″ color=”Extra-Color-1″ id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. W styczniu rozkręcamy planowanie całego roku naraz:

Trzecim filmem (z czterech, prawie finał!), które pomogą nam wspólnie nauczyć się czegoś przydatnego w tej dziedzinie będą dwie najskuteczniejsze metody, aby na pewno nie spotkało nas w nadchodzących dwunastu miesiącach nic fajnego. A to, co i tak mamy zrobić, bolało w dwójnasób.

Trzymajcie:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

 • Elastyczne podejście
 • Trzymanie się planu
 • Codzienna adaptacja
 • Denerwujący przerywnik
 • Wartość czekania
 • Ygritte poszła w kimę
 • Machanie łapami
 • Zapowiedź finału

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

Dodatkowe materiały

Jako uzupełnienie trzeciego filmu z Turbo Questu Styczeń 2015 wybrałem absolutny klasyk amerykańskiej filozofii, biografię pewnego rosłego Austriaka oraz publiczne wystąpienie faceta, który potrafi zamienić dowolny temat w piękne, viralowe dzieło na YouTube.

Książki o codziennej adaptacji do wydarzeń:

 • Walden” autorstwa Davida Henry Thoreau – Podzielone na pory roku zapiski transcendentalisty z okresu spędzonego w wybudowanej własnymi rękoma chacie pośrodku lasu. Tylko z pozoru brzmi dziwnie. W praktyce to wielkie dzieło. Pięknie uzupełnia się z “Listami od Stoika” Seneki.
 • Pamięć absolutna” autorstwa Arnolda Schwarzennegera – Arnie to facet, który pomimo popełnionych w życiu błędów potrafi szczerze o nich opowiedzieć. A zarazem już po pierwszych paru stronach widać pewną nadrzędną zasadę kierującą każdym jego dniem. Albo rozgrywam wszystko na swoją korzyść, albo będę nikim. Świetna, inteligentna lektura.

Keynote poświęcony czekaniu:

 • Ideas are Easy – Execution is Everything” Caseya Neistata – Być może nie jest to wystąpienie poświęcone konkretnie temu, co mówiłem w filmie, ale zależy mi, by prezentowane tu materiały *rozwijały*, a nie wyłącznie wspierały oryginalny przekaz. Casey opowiada dlaczego pomysły – bez wykonania – nie mają większego sensu. Działanie wykonawcze jest zupełnym przeciwieństwem pasywnego czekania.

[icon color=”Extra-Color-1″ size=”regular” image=”steadysets-icon-users”] [icon color=”Extra-Color-1″ size=”regular” image=”steadysets-icon-chat-3″] [icon color=”Extra-Color-1″ size=”regular” image=”steadysets-icon-bars”]

Głosowanie na Turbo Quest Marzec 2015

A więc: Turbo Questem na luty 2015 będzie… kawa!

Zgodnie z zasadami formatu wybieramy przy okazji temat, któremu poświęcę się w marcu. Możecie oddawać swoje głosy aż do zamknięcia sezonu styczniowego (czyli do zapełnienia tej bajeranckiej, animowanej belki z początku notki).

Oba dostępne w głosowaniu tematy pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Jeden czyni to bardzo społecznie i są nim współczesne kwestie dotyczące równouprawnienia w internecie, gdzie drugi odnosi się raczej do przedmiotów, architektury i planów miast. Są nim podstawy prawidłowego rozumienia designu przemysłowego.

W Wasze ręce:

Dyskusja

Głęboko wierzę, że umiejętność ciągłego reorganizowania swoich planów i pro-aktywne podejście względem każdego aspektu życia już na starcie ustawiają Was na polu 10% najskuteczniejszych, najszybciej osiągających sukcesy ludzi. Ciekawym przykładem może być tu zapaść amerykańskiego rynku w 2008 roku.

Dla większości obywateli USA był to “początek końca”, pasmo zwolnień i utopionych środków. Zmarnowanych inwestycji i topniejących aktywów. W żadnym wypadku nie można jednak powiedzieć, że podobna czystka spotkała “cały kraj”. Nie taka znowu mała grupa kobiet i mężczyzn biznesu pro-aktywnie wjechała w kryzys “z byka” i dzień po dniu reorganizując swoje portfele zbiła fortuny, o których nie śniło im się w czasach hossy :)

Będę wdzięczny za podzielenie się w komentarzach takimi historiami z Waszego doświadczenia. A może macie kontr-przykłady udowadniające, że nie, że jednak stabilność za wszelką cenę i pasywność są kluczem do wzrostu? Nie żartuję – wtedy też chcę poznać taki punkt widzenia. Jestem bardzo ciekaw, co macie do powiedzenia.

Punkty przyznaję przede wszystkim za dobre rozłożenie ciągu przyczynowo-skutecznego przytaczanej historii oraz za udzielanie się w komentarzach innych Czytelników. Dodatkową dyszkę dorzucę każdemu, kto celnie wplecie w swoją wypowiedź słowo “żbik”. Pora dodać naszym rozmowom odrobinę dzikiej pikanterii.

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem od skuteczności, a także pisarzem i scenarzystą.

Znajdujesz się teraz na mojej stronie domowej, z której możesz przejść do bloga, YouTube’a, na jeden z moich podcastów, na konto na instagramie, a także znajdziesz tu zapis na newsletter i przejście do sklepu z moimi książkami i kursami.

Życzę dużo dobrego!

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – terapeutą lub psychiatrą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies