Autor: Andrzej Tucholski | 9 lipca 2015 | Komentarze:

Patrząc się na własne buty

Niewiele jest w życiu pewnych rzeczy. Cynicy mają w zwyczaju żartować, że należą do nich wyłącznie śmierć i podatki, ale ja lubię myśleć, że przy odrobinie szczęścia jest ich trochę więcej.

Człowiek jako jednostka

Według Stephena Coveya człowiek osiąga szczyt poczucia spełnienia i życiowej skuteczności dopiero, gdy w oparciu o stabilne nawyki własne zbuduje sieć mądrych i pomocnych nawyków społecznych, aż wreszcie – w roli wisienki na torcie – połączy oba te światy po żeglarsku zawiązanymi linami współzależności.

Innymi słowy, człowiek nie będzie szczęśliwy ani, gdy jest zupełnie sam, ani gdy w całości polega na innych. Dopiero rozsądne i asertywne zachowanie własnej tożsamości w obliczu celnie dobranego i zaufanego otoczenia przynosi owoce faktycznie warte Twojego czasu.

Ale, tak między nami, podstawą tego całego systemu i tak jesteś Ty.

Zawsze na widoku

Lubię sobie myśleć, że stałymi rzeczami w życiu są też zawsze obecne na widoku ręce i nogi. A także nos, gdy uda się skutecznie zazezować oczy. No i brzuch, jeśli nie uważało się na liczbę dokładanych do kawy ciasteczek :)

Nieważne, czy patrzymy na swojego wroga, czy też na życiową miłość. Nieważne, czy jest nam źle czy dobrze. Możemy analizować zepsuty silnik Malucha albo podziwiać zamgloną panoramę inkaskich ruin. Gdzieś tam “w kadrze” będą zarówno nasze ręce, jak i nogi.

Szczególną uwagę zdarza mi się poświęcać w niektórych trudnych chwilach tym drugim. Powód jest prosty. Oznaczają  gravitas. Związane są symboliką z zachowywaniem spokoju i pamiętaniem o podstawach. Przywodzą mi na myśl to, co udało mi się już osiągnąć.

Przypominają mi o przebytej drodze, o której wiecznie zapominam, a która nieodmiennie – gdy ktoś akurat rugnie, że pora spojrzeć za ramię – dziwi mnie aż do poziomu zwątpienia. A przecież tysiące, miliony ludzi przeżywają trudniejsze, gorsze, bardziej wymagające rzeczy.

Na podeszwach moich butów znajduje się tylko trochę pyłu. Za ich ramionami kryją się całe światy.

Do nóg nawiązał w swoim świetnym dziele mówionej poezji John Whittle:

To reject failures to clearance,

Is to cheapen your own stories.

Love is nothing without loss,

Success nothing without sacrifice.

To have it all means to lose more than most,

As you host a risk of choosing wrong.

Winning at anything doesn’t come by chance,

It’s a kung fu stance consisting of one foot planted in courage,

And the other locked in perseverance.

Planted in courage, locked in perseverance

W niektórych trudnych sytuacjach lubię sobie przypominać, że niezależnie od wyzwań, zawsze mam przy sobie najlepsze narzędzie – samego siebie. Że nawet jeśli teoria nie jest po mojej stronie, to przynajmniej nie mam problemów z szybkim uczeniem się praktyki. Lubię myśleć o tym, że gdyby zaszła taka potrzeba, byłbym w stanie samodzielnie dojść do odległego miejsca.

Pozwala mi to poczuć pewność, że nie zawiodę własnych oczekiwań. Pozwala mi to poczuć pewność, że nie zawiodę bliskich mi ludzi.

Jeśli masz moment, pomyśl o tym, co już udało Ci się osiągnąć. Co udało Ci się doszczętnie schrzanić. Jaka wypłynęła z tego nauka i do jakich wyzwań udaje Ci się ją teraz zastosować.

Spójrz na swoje buty i zastanów się, gdzie już były. Jaką ścieżkę wyrysowały daleko za Twoim ramieniem.

Spójrz na swoje buty i pomyśl o teraz. O miejscu, czasie, ludziach i zapachu, który Cię otacza.

Spójrz na swoje buty i pomyśl o miejscach, do których jeszcze nie dotarły.

A potem idź, i odbij tam ich ślad.

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jesteś nauczycielem, wykładowcą, korepetytorem, szkoleniowcem lub szykujesz kurs online?

Musisz dostosować się do zdalnych warunków pracy? Spotykają Cię problemy techniczne, gdy prowadzisz zajęcia przez internet?

Oto e-kurs “JAK UCZYĆ ONLINE“, czyli kompleksowe szkolenie z psychologii, technologii i praktyki zajęć w internecie.

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!