Autor: Andrzej Tucholski | 2 stycznia 2015 | Komentarze:
Tematy:

Osiem zapowiedzi na 2015 rok

[vc_row][vc_column width=”1/1″][nectar_slider location=”zmiany2stycznia” full_width=”true” parallax=”true” slider_transition=”slide” slider_height=”650″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Cześć, Odważni Marzyciele! Znad świetnej kawy witam Was w 2015 roku i mam nadzieję, że trzymacie się w zdrowiu i dobrym stanie! Chcę podzielić się dzisiaj z Wami moimi planami i zapowiedziami na nadchodzące miesiące. Jest ich osiem.

Gotowi?

To zaczynamy!

[/vc_column_text][divider line_type=”No Line” custom_height=”15″][divider line_type=”Full Width Line” custom_height=”30″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

Poruszone tematy:

[/vc_column_text][divider line_type=”No Line” custom_height=”15″][fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”linecon-icon-fire” color=”Accent-Color” enable_animation=”true”]

 • Blog
 • Newsletter
 • Książki
 • Moje projekty prywatne
 • YouTube
 • Kawa
 • Więcej zapowiedzi

[/fancy-ul][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_pie value=”100″ label_value=”Maximum” color=”#bc1e1e” title=”Moc bloga”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_pie value=”100″ label_value=”Maximum” color=”#78cd6e” title=”Jakość treści”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][divider line_type=”Full Width Line” custom_height=”30″][divider line_type=”No Line” custom_height=”15″][vc_column_text]

1. Curto zostaje

Po pierwsze, będę kontynuował format małych, szybkich wpisów nie komunikowanych newsletterem. Nawiązują do mojej ukochanej, portugalskiej kawy, podobają mi się, są odpowiedzialne za całkiem przyjemną porcję miesięcznych wyników bloga, a zarazem pozwalają mi na zdrowy balans dzielenia się publicznie tym, czym tylko chcę *a zarazem* niespamowania Was trzy-pięć razy w tygodniu. Kto ma ochotę te wpisy przeczytać to przecież wie, gdzie je znajdzie :)

Zarazem mogę też zdradzić, że eksperymentuję w tle z dodaniem jeszcze lżejszej opcji wpisów (odpowiadającej na potrzebę np. opublikowania filmu z YouTube razem z krótkim komentarzem), ale chwilowo nie jestem zadowolony z efektów. Na jestKulturze nie ma nic, czego sam bym nie chciał widzieć na blogach, których jestem Czytelnikiem, a zatem wrócę do tematu gdy osiągnę w tej sprawie przełom.

2. Więcej wywiadów

Uwielbiam rozmawiać z ciekawymi, dzielącymi się swoją wiedza i doświadczeniem ludźmi. To poznawanie takich osób jest jedną z moich głównych motywacji do prowadzenia bloga. Bazując zatem na niesamowitej popularności dotychczasowych wywiadów – wśród moich rozmówców znaleźli się między innymi Jurek Owsiak, Hugh Howey, Blake Crouch, pan Piotr Voelkel, Anna Czoska czy dr Alicja Grochowska – będę starał się dotrzeć do równie świetnych person i w tym roku. Gdy tylko będzie to możliwe będę także starał się ogarnąć wersję wideo.

Jeśli macie swoje propozycje lub możecie mi pomóc z dostępem do kogoś, o kim wspominałem w internecie – mój mail to czesc (małpeczka) AndrzejTucholski.pl. Piszcie, proponujcie. Działajmy.

3. Jeden newsletter

Wiecie co, ludzki umysł to jednak jest. Gdy w listopadzie dwa lata temu zakładałem Tajemną Listę, jakaś podświadoma część mnie już wiedziała, że do takich działań należy moja przyszłość. Niestety, moje świadome myślenie musiało doczekać jesieni 2014 :) Po transformacji jestKultury z bloga o Kulturze na blog dla ludzi, którzy chcą więcej, nie widzę potrzeby istnienia obu newsletterów.

Zarówno moje pisanie fabularne jak i blogowe to, do pewnego stopnia, jedna przygoda. Jeśli ktoś chce zatem być jej częścią i uczyć się razem ze mną różnych rzeczy w trakcie (kto był odbiorcą Tajemnej ten wie, że pisałem o wszystkich problemach praktycznie na bieżąco ich rozwiązywania) to od dzisiaj służy do tego jedno miejsce: Tajemna Lista Andrzeja Tucholskiego.

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://eepurl.com/baxI_T” text=”Zapisz się na Tajemną Listę!” color_override=”” image=”linecon-icon-paperplane”]

Jeśli jesteś na jednym z poprzednich newsletterów i chcesz dostawać nową wersję – nie musisz nic robić. Wszystkim się zająłem. Jeśli jesteś odbiorcą tylko “jednego” z tych newsletterów i za Chiny Ludowe nie masz ochoty dostawać “drugiego” to na dole najbliższej wysyłki znajdziesz link do wypisania się z systemu – proponuję to zrobić jak najszybciej, bo potem można zapomnieć.

A reszta niech doda adres “czesc (piesek) AndrzejTucholski.pl” do książki kontaktowej i czeka na prezenty :)

Newsletter będzie wiodącym kanałem komunikacji w 2015 roku.

4. Więcej pracy dla akcji charytatywnych

Gdy w czerwcu 2013 roku poczułem, że chcę efektywniej wspierać ważne dla mnie fundacje i akcje charytatywne, wymyśliłem (razem z Ewą Salamon) coś takiego jak moje małe Blogger Social Responsibility. Innymi słowy, zacząłem oddawać to, co wtedy uznałem, że najlepiej pomoże potrzebującym. Przeznaczałem 10% pieniędzy uzyskiwanych dzięki blogowi. Nie miałem pomysłu na to, jak pomóc lepiej.

Od wiosny 2014 zacząłem dostawać praktycznie cotygodniowe maile od różnego sortu fundacji, czy nie pomógłbym im wpisem, radą lub szkoleniem. Co więcej, jesienią przeczytałem książkę “Design dla realnego Świata” autorstwa Victora Papanka (swoją drogą, to dziesiąta książka, którą polecał Art i okazała się hitem a zarazem kolejny perfekcyjnie celny prezent od Karoliny, Otaczają mnie niesamowici ludzie!).

Ten austriacki designer postawił w niej tezę, iż każda mająca konkretne umiejętności osoba powinna oddawać 10% swojej pracy na projekty pro bono. Dlatego postanawiam, że zamiast szukać regularnie dodatkowych metod zarobku chcę oddawać tę pracę bezpośrednio fundacjom. Jeśli jest zapotrzebowanie na moją wiedzę i doświadczenie to mogę tylko się niesamowicie cieszyć – już latem 2013 do tego dążyłem, tylko byłem wciąż za wąski w uszach :)

5. Przesuwam Admiralette

Druga część przygód Sephiry (i Floty) nie ukaże się wiosną, jak wcześniej zapowiadałem. Mogę za to wyłącznie przeprosić wszystkich czekających. Na decyzję nałożyły się dwie kwestie. Po pierwsze, powiedzieć, że na premierze jedynki nauczyłem się wielu nowych rzeczy to jak nic nie powiedzieć. Nauczyłem się OD JASNEJ ANIELKI nowych rzeczy :) Zarówno z pochwał jak i z krytyki, zarówno od Czytelników jestKultury jak od zupełnie mi obcych ludzi, zarówno na temat samego pisania jak i wszystkiego dookoła.

Byłoby z mojej strony głupotą puszczenie tego wszystkiego bokiem. Moim celem jest rozwój i cel ten ma priorytet nad większością innych. Kocham ciekawe historie i nie pozwolę sobie na traktowanie ich inaczej niż z najwyższą uwagą.

Po drugie, w toku pracowania nad warsztatem i doszkalania się z różnych narzędzi opowiadania historii przyszedł mi do głowy pewien nowy pomysł…

6. Nowa historia

No właśnie. Mam pomysł na jakąś nową historię średnio raz na tydzień. Karolina mi świadkiem, że jestem w stanie zadzwonić o wpół do drugiej nad ranem, że właśnie zerwałem się z wyrka i wziąłem notes i spisałem pięć scen, bo OJAAA, TO NAJLEPSZY POMYSŁ NA ŚWIECIE.

Inni moi znajomi są z kolei w stanie zaświadczyć, że przymiotnik “najlepszy” ulega w mojej obecności naprawdę radykalnej inflacji :-)

Ale, co prawda to prawda. W ostatnich tygodniach wpadłem na pomysł nowej fabuły, którą po prostu MUSZĘ podążyć, bo – nie wiem. Bo się pochoruję! Jej elementy chodzą mi po głowie cały czas. Nie jestem w stanie jej z siebie wytrząsnąć inaczej niż dobrnięciem do naturalnego końca. Wydaje mi się, że też będzie najlepiej ją przedstawić w formie opowiadania lub książki. Chyba. Spróbuję to zrobić najlepiej jak potrafię :)

Nauczony doświadczeniem z Admiralette – premiery nie zapowiadam. Dam znać, gdy skończę.

7. Więcej wystąpień na żywo

Uwielbiam public speaking. Interesowałem się nim w liceum, interesowałem się nim na pierwszym toku studiów, na drugim też mam zajawkę. W minionym roku miałem przyjemność występować na najróżniejszych imprezach – od zupełnie kameralnych w Gdańsku, przez cudownie zorganizowane, oddolne projekty pokroju BloSilesii czy Social Media Day Wrocław, aż po ogromne zaproszenia, takie jak do SWPS Poznań. Bardzo ciężko pracuję, by moje prezentacje były tylko lepsze i lepsze i bardzo mnie cieszy, że moje wystąpienia łapią potem średnie ocen nie niższe niż 9,1/10.

Chcę zatem w 2015 poświęcić się tej dziedzinie życia o parę punktów mocniej. Nie opowiadam o rzeczach, na których się nie znam, ale zarazem wydaje mi się, że te kilka dziedzin, które jako tako ogarniam jestem w stanie przedstawić całkiem nieźle :)

Co to oznacza? Okazjonalne wpisy dotyczące public speakingu na blogu. A jeśli masz pomysł na moją prezentację w Twoim mieście lub na Twojej imprezie – mój mail to czesc (małpka) AndrzejTucholski.pl. Napisz, pogadamy. Będziemy działać.

8. Start formatu na YouTube

Gdy w czerwcu 2014 zawiesiłem swój kanał na YouTube wiedziałem, że wrócę. Wiedziałem też, że zrobię to dopiero gdy wymyślę format łączący trzy fundamentalne aspekty: ma być rozwijający dla odbiorcy, ma być bardzo swobodny dla mnie a także muszę mieć możliwość mieszania w nim zarówno tematów wysokich (np. równouprawnienie) jak i zupełnie przyziemnych (oczywiście, kawa [icon color=”Extra-Color-1″ size=”tiny” image=”icon-coffee”]).

Na imprezie Orange Video Fest – dzięki słuchaniu Radka Kotarskiego, Marka Hoffmana i Furious Pete’a oraz rozmowie z Wojtkiem Wiemanem – wreszcie strzelił mi w głowie jakiś samotny, hulaszczy synaps i jest! Wymyśliłem! :D

Wracam na YouTube. Na poważnie.

Kanał nazywa się AndrzejTucholski a kolejny film już w środę o 19:00!

Wszystko co trzeba wiedzieć na teraz opowiadam tutaj:

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Daj suba na przyszłość!” color_override=”” image=”linecon-icon-sound”]

9. Więcej wkrótce

To oczywiście nie koniec :)

jestKultura jako blog dla Odważnych Marzycieli będzie przez nadchodzące miesiące projektem równie plastycznym co za swoich początków w 2009 i późniejszemu dodaniu lifestyle’u w 2011. Drobne zmiany (np. dodanie nowych kategorii, bo stare strasznie się zestarzały) po prostu przeprowadzę i nie będę o nich informował, ale większe pewnie doczekają się własnych wpisów tego rodzaju.

Dziękuję, że jesteś!

Nie byłoby tych zmian, nie byłoby tych planów i nie byłoby tego wpisu bez Ciebie. Dziękuję Ci, Odważna Marzycielko i Odważny Marzycielu, że razem ze mną próbujecie codziennie zrobić w tym świecie coś pięknego. Będzie mi bardzo miło, jeśli w komentarzach opowiesz o swoich marzeniach i planach na nadchodzący rok. Jeśli będę mógł coś doradzić czy jakoś pomóc – chętnie to zrobię. Liczę też, że czegoś nowego mnie nauczysz. Jak za każdym razem, gdy rozmawiamy :)

To będzie piękny rok.

Uczyńmy go najlepszym w historii!

Ciao,

Andrzej Tucholski

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

 • Piona! Naprawdę fajne plany, trzymam kciuki :)

 • Powodzenia w realizacji planów ;)
  A Youtube to coraz ciekawsze miejsce i również z każdym dniem bardziej się wkręcam w niego ;)

 • Ewa

  Kciuk w górę, Andrzeju, powodzenia dla wszystkich Twoich planów :)
  Moje plany? Zadbać o zdrowie, wyleczyć parę dolegliwości, regularnie praktykować jogę, być przynajmniej na dwóch koncertach Florence, w tym na jednym w Portugalii <3

  • Flo w Port? Jadę <3

   • Ewa

    Tak, w Lizbonie, 18 lipca, mam naprawdę nadzieję, że mi się uda i przy “okazji” pozwiedzam ten kraj <3

 • Katarzyna Cieplińska

  Cześć! Dawno nie było mnie na Twoim blogu, ale chyba trafiłam na niego znowu w odpowiednim momencie – w jakiś sposób chyba przełomowy? ; ) Do newslettera już się zapisałam, kanał na yt subskrybowany, a ja nie mogę doczekać się pierwszego filmu! Bardzo podoba mi się pomysł pracy na rzecz organizacji charytatywnych i zainteresował mnie tytuł, o którym wspominasz w punkcie 4. Ja póki co planuję przede wszystkim uzyskać w styczniu tytuł inżyniera, w lutym odbyć wymarzoną podróż na Lofoty, a w międzyczasie pracować nad rozwojem bloga podróżniczego. Mam nadzieję, że kolejne kroki i cele zaplanuję już po obejrzeniu Twoich filmów ; ) Powodzenia w realizacji celów, wytrwałości i dużo radości z pracy – wszystkiego dobrego w 2015!

  • Tobie również udanego roku – brzmi jakby zanosił się pracowity. Takie są najlepsze :)

 • No co ja mogę napisać – dumna z Ciebie jestem :)

 • Plany zapowiadają się świetnie! Szczególnie jestem ciekawa kanału na YT, bo sam pomysł zajmowania się jednym tematem przez cały miesiąc jest genialny! Żałuję, że sama na niego nie wpadłam ;) :D
  Powodzenia w realizacji! :)

 • Czekam na środę :) Powodzenia :)

 • Trzymam kciuki :)

 • Kawa to przyziemny temat? Żartujesz?! Trzymam kciuki i czekam na rozwój sytuacji :)

 • A jeśli mowa o publicznym przemawianiu, to nie można pominąć Toastmasters. Takie profesjonalne środowisko bardzo dobrze służy. Myślę, że warto zainteresować się, zanim zaczniesz pisać.

 • Joanna

  Kanał na yt to świetny pomysł. Szczególnie że tak swobodnie i barwnie się wypowiadasz. W dodatku masz dużo do przekazanie i to wszystko razem wzięte zapewni sukces :D Myślę że blog tylko na tym zyska :)

  • Dzięki :) Taki jest plan – by jedno wspierało drugie a drugie wspierało pierwsze.

 • Po przeczytaniu tego tekstu odniosłam wrażenie, że jesteś szalenie pozytywnie zakręcony :) I bardzo dobrze! Ja w tym roku będę się piąć na wyżyny w rozwoju swojego bloga i potrzebni mi tacy ludzie jak Ty: zarażający pozytywną energią i inspirujący do działania. Nie jestem webmasterem, fotografuję cyfrówką, ale… co tam! :) pisanie mnie nakręca :)

 • Wczoraj pamiętałem o tym, że dziś u Ciebie zmiany. Dziś wszedłem w telefonie na YouTube, obejrzałem film, wcześniej jednak pomyślałem: ,,no tak, to dziś! :)”. Sprawdziłem maila, potem przez smartfona na stronę. Teraz przez komputer :) Wszystkie kanały chyba wykorzystałem na dziś :) Ale telefon mi nie pokazał tych fajnych, ładujących się okręgów. Warto dla takich niespodzianek zawitać czasem do Ciebie i przez komputer :)

  Powodzenia we wdrażaniu planów :)

  • Ola! A więc należysz do 7% mobilnych userów jK :D Zawsze chciałem któregoś poznać :)

   • Kat

    To też ja! Zawsze odpalam jK na telefonie podróżując 15tką na Żoliborz:) Nawet teraz siedząc w domu piknęło powiadomienie w tel od gmaila i tak przez newsletter wylądowałam tutaj;)
    Trzymam kciuki za wyznaczone cele!

   • ja też ja też nim jestem :)

   • Widzę, że już kilku się ujawniło, a więc masz kolejną niespodziankę tego dnia :) Nie wiem, czy to 7% to regularnie ja, trochę się w lekturze zaniedbałem, bo miałem przez długi czas popsutą matrycę w laptopie, telefon od października był koniecznością przy przeglądaniu sieci :) Ale teraz będzie tylko komputer, łatwiej czytać i komentować :)

   • Ewa

    Ja też często czytam jK na telefonie:)

 • Daria

  Fajne Ciao :) Czy w nowej książce krój pisma będzie mniejszy ?

  • Będzie taki, jak mi doradzą profesjonaliści. Tak jak przy Admi :)

 • Madzia

  Naprawdę super pomysł z tymi blokami tematycznymi na YouTube! Nie mogę się doczekać najbliższego filmu :)
  Dużo wytrwałości w swoich planach!

 • Nie mogę się doczekać realizacji Twoich planów i czekam na środę! :)

 • Trzymam kciuki za realizację wyznaczonych celów – punkt po punkcie :) A już zwłaszcza za Admiralette.

 • Ola

  Tez uwazam,że powrót na yt to świetny pomysł! Przyjemnie się ciebie słucha, aż chce się oglądać :) A plany na ten rok… więcej czytać, zdecydowanie.

 • o losie, siadam do roboty, bo się znowu kompleksów nabawię.

 • Ania

  Tak z czystej ciekawości i nie na temat: ile masz lat?:P Bardzo dużo pracujesz jestem pod wrażeniem, że już nawet książkę udało Ci się wydać ;p

  • TEKSTacja

   Nie wiem, jak on to robi, ale Andrzej żyje kilkoma życiami naraz (to znaczy domyślam się, analizując różne wpisy, ale i tak trudno to ogarnąć, bo teoria teorią, a on to przekuwa na praktykę)…

 • Paulina

  Bardzo się cieszę, że wracasz na YouTube, ale pozostałe punkty również niech się realizują.
  Niech ten rok będzie dla nas wszystkich Odważnych Marzycieli najlepszy!!! :)

 • Ewa Grzelakowska-Kostoglu

  Nie, nie! To ja Tobie dziękuję, że jesteś! <3

 • Najlepszego na 2015!

  Karola

 • Nic innego tylko życzyć ci powodzenia ! :)

 • bumi bubi

  Panie Andrzeju, mógłby pan polecić kilka ciekawych książek artykułów o tworzeniu wizerunku?

 • Matko, a ja nic nie zaplanowałam!

 • Widzę, że każdy przedstawia plany na najbliższe miesiące. Bardzo pozytywne punkty i znając życie wszystkie zrealizujesz. Dziś akurat na swoim blogu poruszałem identyczny wątek ;). Najlepszego i powodzenia!

 • Agata

  Jakie książki to start up’ach polecasz na początek?

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i pokażę Ci różne strategie na ogarnięcie życia. Pogadamy też o kulturze.

Na tym lifestyle'owym blogu eksperckim znajdziesz luźne tematy (seriale) płynnie połączone z pragmatycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Kanał na YouTube jest o tym samym, tylko weselej, bo mogę wymachiwać rękami.

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 12 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
 • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
 • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
 • moją prezentację z TEDx
 • bezpośredni kontakt do mnie
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, którą potem będzie można z dumą pokazać w raportach.

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany, lifestyle'owy blog ekspercki prowadzony od 2009 roku.

Poświęcony jest strategiom na ogarnięcie życia. A także kulturze, no bo jak to tak, żyć bez seriali? W skrócie oznacza to, że artykuły na lifestyle’owe tematy wzbogacone są “w środku” eksperckimi poradami z zakresu optymalizacji obowiązków, psychologii oraz strategicznego podchodzenia do wyzwań. Jeśli przychodzisz do mnie po chwilę wyluzowania, wyjdziesz z nowym pomysłem. A jeśli przychodzisz po rozwiązanie, trochę odpoczniesz :)

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail. W przypadku palących problemów nalegam, by skontaktować się ze sprawdzonym fachowcem legitymującym się wykształceniem i potrzebnymi specjalizacjami. Ci ludzie starali się latami by móc Ci pomóc. Głupio by było teraz im na to nie pozwolić :)

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)