Autor: Andrzej Tucholski | 9 stycznia 2015 | Komentarze:

Nie istnieją bardziej szkodliwe słowa niż “dobra robota”

Można w życiu połączyć spełnianie marzeń z odpoczynkiem. Wielu twórców i biznesmenów zbudowało swoje sukcesy pomiędzy spacerami, czasem leżąc na kanapie a może nawet, zaszalejmy, siedząc w kawiarni. Aby być jednym z niezłych muzyków, architektów, rysowników, pisarzy, analityków rynkowych, brokerów czy menedżerów wcale nie potrzeba aż tak znowu nieziemsko dużo wysiłku.

Ale aby osiągnąć *prawdziwą* wielkość?

Inna historia.

Knowing is half the battle

Prawdziwa wielkość to muzyczny poziom Charliego Parkera. Pisarski – Stephena Kinga. Filmowy – Martina Scorsese. Biznesowy – Petera Thiela. To jest *the greatness*. Definiowanie gatunków i współtworzenie całej dziedziny świata. Bycie jednym z największych. Bycie na samym szczycie.

[bar_graph] [bar title=”Bycie na sto procent:” percent=”100″ color=”Extra-Color-1″ id=”b1″] [/bar_graph]

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

Bycie zapamiętanym.

Takiej wielkości nigdy nie osiągniesz przez spacery, miękkie poduszki i dużo, dużo odpoczynku. Nie osiągniesz jej “doklejaniem” starań dookoła innych rzeczy: pisząc tylko po kolacji, komponując tylko w weekendy, inwestując tylko bezpiecznie, a i to raz na pół roku.

Powtarzam: znajdując trzy razy w tygodniu czas na wieczorny film można *gdzieś* dojść. Tylko że *gdzieś* na pewno nie leży na szczycie. Jak mawia jeden z moich ulubionych memów: Knowing is half the battle. The other half is violence.

Wieczna frustracja

Chęci, interesowanie się tematem i rzetelne przygotowanie to oczywiście podstawy. Bez nich nie ma co zaczynać jakiegokolwiek projektu. Najczęściej brakującym składnikiem jest jednak gotowość do bitwy. Gotowość do nienawidzenia siebie przy każdym kroku. Gotowość do przeżywania trwającej lata (a może i całe życia – są i tacy twórcy) frustracji wynikłej z wiecznego zawodzenia własnych oczekiwań.

Gotowość do krytycznego atakowania każdego własnego dzieła najpóźniej w tydzień po postawieniu kropki.

Gotowość do nie powiedzenia samemu sobie “dobra robota” nawet przez parę lat pod rząd.

Z czasem także gotowość do przebaczania własnych błędów, odpuszczania i tworzenia rutyn, dzięki którym bitwa będzie miała szansę jakoś przeistoczyć się w znośną codzienność. Ale to dopiero z czasem. Nie wolno o takich rzeczach myśleć na początku.Na początku ręce mają krwawić, głowa boleć a usta trwać w permanentnym grymasie rozgoryczenia.

Na początku ma boleć.

I to mocno.

A teraz idź do kina i obejrzyj “Whiplash

Jest jednym z najlepszych filmów pokazujących jak wygląda przekraczanie ludzkich granic w praktyce. Przez niektóre recenzje nazywany aż przesadnie gloryfikującym przemoc. Przez inne uznany za wybitne dzieło, choć cokolwiek niepokojące w sferze emocjonalnej. Opowiada historię młodego perkusisty i pracującego nad nim twardego nauczyciela.

Jutro idę na niego do kina drugi raz.

Dopiero w obliczu takiej historii człowiek jest w stanie sam siebie uczciwie ocenić: czy mam, co trzeba, by osiągnąć wielkość w mojej dziedzinie? Bo swoboda twórcza swobodą twórczą – prawdziwe wyciąganie ręki po puchar mistrzów wygląda pewnie dwukrotnie gorzej.

Dawno nie widziałem równie dobrze pokazanego konfliktu pomiędzy ambicją pchaną ego a ambicją pchaną ego. Pomiędzy nienawiścią a szacunkiem. Dużo scen przypominało mi emocjonalnie bardzo dobry film Wyścig z 2013 roku. Tylko że tam chodziło o konkurencję pomiędzy równymi sobie zawodnikami. Whiplash jest asymetryczny.

Świetne, brutalne dzieło.

Już wiem, że kupuję Whiplash na Blu Ray w pierwszym dniu sprzedaży. Finałowy pojedynek planuję obejrzeć w życiu przynajmniej dwadzieścia razy. Żeby zawsze mieć w pamięci podręcznej przestrogę.

Przestrogę, że jeśli marzysz o PRAWDZIWEJ WIELKOŚCI to czegoś takiego jak “przesada” po prostu nie ma.

Ciao,

Andrzej Tucholski

Moja najnowsza książka “#mikronawyki” już w sprzedaży! Jeśli szukasz pomysłu na siebie, potrzebujesz efektów (najlepiej natychmiast), a nie bardzo wiesz jak zacząć… przywożę rozwiązanie. A nawet 200 stron rozwiązań.

(Książka dostępna jest też w pakiecie promocyjnym z poprzednim zestawem narzędzi – “Pomysł na siebie w tydzień“.)

Mikronawyki

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!