Autor: Andrzej Tucholski | 11 kwietnia 2015 | Komentarze:
Czas czytania: około 12 minut

Najchętniej polecane blogi w Polsce 2015 – wyniki SHARE WEEK

Dzięki wzajemnym poleceniom, które w liczbie ponad 1200 złożyły się na czwartą edycję akcji SHARE WEEK, możecie teraz poznać ponad sto pięćdziesiąt blogów, które warto obserwować w 2015 roku!

To jedyna taka akcja i zarazem największe takie zestawienie w całej blogosferze :)

Czasem czytam gdzieś o jakiejś konkurencji między autorami, o jakichś zwadach, ale to bardzo odległe światy. Z miejsca, w którym stoję, z którego rozmawiam z dziesiątkami znajomych – piszących znajomych – nie ma żadnych większych negatywnych uczuć. Widzę, że nie tylko ja kieruję się myślą przypisywaną Erice Cook.

“I’m not interested in competing with anyone. I hope we all make it. “

Pewną wypadkową tej myśli jest właśnie SHARE WEEK. Tydzień, w którym blogerzy mówią tylko o tych, których lubią. Pomagają znaleźć im, jak mawiają ludzie mediów, “tarcie”; polecają ich strony swoim społecznościom. Wprost opowiadają o tym, co od nich podebrali w procesie inspiracji. Wprost opowiadają o tym, co chcieliby zrobić razem z nimi, gdyby kiedyś nadarzyła się dobra okazja.

To świetny czas.

Jego owocem jest to zestawienie.

Jak interpretować poniższą listę: efektem akcji SHARE WEEK jest zestawienie aktualnie “najgorętszych” blogów w blogosferze. Autorów, którzy najmocniej inspirują i podobają się innym autorom. Głównym słowem-kluczem w kryteriach polecania była “ogólna jakość”. Nie jest to żaden wielki ranking, bo i polecanie nie charakteryzuje się przesadnie żelaznymi zasadami. Proszę traktować te polecenia jako opisane nagłówkiem: “blogosfera poleca się zapoznać, bo warto” :)

Ważne informacje przed czytaniem zestawienia: argumentacja po myślnikach jest wyborem lub streszczeniem najczęściej pojawiających się w zgłoszeniach opinii. Ze względu na charakterystykę akcji “duże”, bardzo znane blogi wpadają często w niższe grupy, bo sporo uczestników wychodzi z założenia, że “przecież Jasona Hunta nie trzeba promować”, proszę brać na to poprawkę :) Kolejność wewnątrz grup może nosić pewne znamiona losowości, bo sporo zgłoszeń zawierało błędy i do ostatniej chwili naprawiałem kolejne przetasowania.

To tyle.

Lecimy!

NAJCHĘTNIEJ POLECANE BLOGI W POLSCE 2015

Grupa Złota – TOP 10

1. Kameralna.com.pl20 głosów – niekwestionowana zwyciężczyni tegorocznej edycji SHARE WEEK. Najchętniej polecany blog spośród wszystkich 813 wymienionych na przestrzeni 408 zestawień. Głównymi argumentami za Kameralną było jej przywiązanie do wartości, prostota przekazu, spokój bijący z tekstów i – na przemian – dzielenie się kulisami swojej pracy oraz świetne wyczucie prywatności i NIE dzielenie się kulisami swojej pracy :) Taka zgodność obu obozów świadczy tylko o jednym – Dorota wie co robi i życzę jej, by robiła to równie dobrze (a nawet lepiej!) także w tym roku!

2. JakOszczedzacPieniadze.pl – 17 głosów – Michał to z kolei zdobywca najciekawszych opinii na swój temat. Z jednej strony zdarzały się pozytywne głosy za jego charyzmą, stabilnością komunikacji, świetnym zapleczem merytorycznym i ogólną “fajnością” jego osoby, ale jednak stanowcza pula oddanych na niego głosów dziękowała za pomoc w wykaraskaniu się z długów. Na mnie zrobiło to wielkie wrażenie. Michał to lider blogowania profesjonalnego.

3. JestRudo.pl – 16 głosów – najczęściej polecana blogerka chwalona za piękne zdjęcia! A ponadto: całokształt pracy, jakość, podejście do życia, pozytywnego ducha młodości, mądrość i dzielenie się przemyśleniami prosto z serca. Parę głosów dziękowało osobno za poradnik skutecznego używania GIMPa, więc jak widać w oswajaniu open-source’owych rozwiązań istnieje jakaś przyszłość ;) Natalia prze do przodu, a reszta blogosfery obserwuje jej sukcesy z wypiekami na twarzy.

4. StayFly.pl – 13 głosów – oprócz wielu ciepłych słów odnoszących się do Jankowego poczucia humoru, stylu i społecznego wyczucia szczególnie spodobała mi się jedna argumentacja, więc z chęcią opublikuję ją tu w całości. Otóż: “Janek to jeden z niewielu mądrych facetów na tym świecie!”

5. ex aequo Hania.es – 12 głosów – jedna z najświeższych blogerek w całym zestawieniu a od razu w złotej dziesiątce. Chwalona za pracowitość, upór, wytrwałość, dobór tematów i techniczne umiejętności takiego pisania, że nie da się przerwać bez dotarcia do ostatniego słowa. Kilku blogerów przyznało, że się z Hanią wprost utożsamia.

5. ex aequo ZombieSamurai.pl – 12 głosów – Paweł zgarnął masę pozytywnych głosów za swoje płynne operowanie ironią, inteligencję, dobór tematów, częstotliwość premier i, co ciekawe, tak całościowe ogrywanie tematu, “że czasami nawet nie ma co komentować. Sprawa zamknięta.” Ma facet styl.

6. ZPOPK.pl – 11 głosów – argumenty przemawiające za Kasią miały najwięcej emotek spośród wszystkich zgłoszeń :D Część z nich była też pisana w trzeciej osobie. Merytoryczne fragmenty opinii prawie zawsze oscylowały dookoła trzech słów-kluczy: wiedzy, stylu i Wielkiej Brytanii. Piękne świadectwo jej dorobku i pomysłu na miejsce w sieci :)

7. ex aequo Simplicite.pl – 10 głosów – inni autorzy dziękują Katarzynie za pomoc w ogarnięciu szafy i/lub całego życia. Wśród argumentów pojawia się zwracanie uwagi na to, że obcowanie z jej blogiem wywołuje w człowieku potrzebę ciągłego dążenia do doskonałości.

7. ex aequo Volantification.pl – 10 głosów – bloger piszący dla mężczyzn, którego w sporej części poleciły światu same kobiety. Argumenty skupiały się na szczerości, czasem wręcz “surowości” tekstów Michała i objawiającej się w nich inteligencji. Z opinii wspierających jego miejsce zawsze bił duży szacunek.

7. ex aequo Zudit.pl – 10 głosów – czytanie poleceń tego bloga to była czysta przyjemność. Blogerzy bawili się w polecanie jej tekstów, ale np. nie linkowanie ich, bo namawiali w ten sposób do przejrzenia całego archiwum :) Zwracano uwagę na jej inspirujące podejście do życia, świeżość i siłę. Część poleceń chwaliła balansowaną tekstami Judyty huśtawkę pomiędzy śmiechem a tą bardziej zamyśloną stroną człowieka.

Grupa Srebrna (od 7 do 9 głosów, dziesięć blogów)

HaloZiemia.pl – za pisanie po ludzku i o ludziach, za odwagę, prezentowaną tekstami mądrość i wyważenie opinii

Joschiego.pl – za pisanie tak, że jest przykro, gdy kończą się teksty; za młodość

– BiznesoweInfo.pl – za bardzo trafne, przydatne życiowo (i biznesowo, oczywiście) wpisy z gotową do użycia wiedzą

– jestKultura.pl – za atmosferę, mądry dobór tematów, parcie do przodu i pozytywny wpływ na decyzje w życiu

Segritta.pl – za wyraziste podejście do życia, świetne pióro, wszechstronność i okazjonalne pisanie “niepopularnych” tekstów

– Blogojciec.pl – za bycie “kopalnią pomysłów na to, jak można ogarniać rodzicielstwo trochę bardziej”

KasiaGandor.com – za poczucie humoru, osobowość, “głowę na karku” i “przywracanie wiary w niesłusznie krytykowane pokolenie Y”

– KroliczekDoswiadczalny.pl – za lekki styl mieszający szerokie spektrum tematów, tych cięższych także

– MartaPisze.pl – za pozytywne podejście do życia i rozwiewanie złych myśli

– Mataja.pl – za “parenting w najlepszym wydaniu”, łączącym merytoryczne tło z przyjemną formą

Grupa Brązowa (od 5 do 6 głosów, 17 blogów)

– AgnieszkaMaciag.pl – za radość tworzenia

LifeManagerka.pl – za mobilizowanie

BlogFreelancerki.pl – za porady dla freelancerów

Blue-Kangaroo.pl – za porady dla uczących się

JasonHunt.pl – za bycie królem blogosfery. Poważnie :)

AdamantWanderer.pl – za spełnianie marzeń o podróżach

Joulenka.pl – za interesowanie szyciem

Koladynska.pl – za kobiece omawianie tematów “związki i seks”

KulturawPlot.pl – za wiedzę

– Malvina-Pe.pl – za brak ściemy

– MammaMija.pl – za zdjęcia

Mikemary.pl – za rodzinne mądrości

Otlnd.pl – za historie

StyleDigger.com – za piękno

– TheOwner.co – za dobre omawianie biznesu

Zyj-Kochaj-Tworz.pl – za inspiracje

– VademecumBlogera.pl – za motywację

Wyróżnienia (od 3 do 4 głosów)

AniaMaluje.comBlackDresses.pl, Klosinski.net, La-Terra-Del-Pudding.blogspot.com, MagdaNaZimno.be, MrKPassion.pl, Niebalaganka.pl, WielkiBuk.com, Wittamina.pl, DrLifestyle.pl, niesmigielska.com, Nishka.pl, Riennahera.com, WyrwanezKontekstu.pl, DreamsCatcher.me, Ihbd.Arhn.eu, Jedzonelka.pl, JeszczeJedenBlog.pl, Kamperki.blogspot.com, KrotkiPoradnik.pl, KwestiaSmaku.com, LekturaObowiazkowa.pl, MacademianGirl.com, MamyGadzety.pl, Michal-Gorecki.pl, MrCichy.pl, PaulinaBasta.com, RowerowePorady.pl, Urszula-Phelep.com, VenilaKostis.com, WiedzmanaOrbicie.pl, AlchemiaKobiecosci.com, Fabjulus.pl, Gosiarella.pl, Herbiness.com, Martynag.pl, MissFerreira.pl, MojeWypieki.com, PaniSwojegoCzasu.pl, Rovver.pl, Senmai.pl, SzafaTosi.plZapetlone.pl, ZycieJestPiekne.eu

Blogi przebijające się z nisz (2 głosy)

AniolyMileWidziane.blogspot.com, ApetyczneWnetrze.blogspot.com, Aswertyna.blogspot.com, Badzmykulturalni.pl, BartekPopiel.pl, Blimsien.com, Blog.RSPlus.pl, BookReviews.pl, CrumbsofBoredom.pl, Czaplicka.eu, CzymZajacMalucha.pl, DziewczynazObrazka.pl, DesignYourLife.pl, EmocjamiPisane.blog.pl, FathersDay.pl, Hafija.pl, Introversja.com, Jamowie.to, KasiaWeganka.blogspot.com, KlaudynaHebda.pl, Kondux.pl, Kotlet.tv, KsiazkoVille.blogspot.com, MatkoJedyna.blogspot.com, MelaniesFasion.blogspot.com, Mikasia.wordpress.com, MoBloguje.pl, MojaDziewczynaCzytaBlogi.blogspot.com, MuffinCase.in, Ninedin.blox.pl, NoLifestyle.com, Oczekujac.pl, Oloblog.in, Panna-Swawolna.blogspot.com, PiesWWarszawie.pl, Pochwalony.eu, PokolenieIKEA.com, PowerWorkout.blog.pl, ProjektCacko.pl, Proseksualna.pl, Przestrzenie-tekstu.blogspot.com, Psycholog-pisze.pl, Qrkoko.pl, RodzinnePorachunki.pl, RunEat.pl, Samcik.blox.pl,  SimplyHomeAbout.blogspot.com, Szosa.blog.pl, Tattwa.pl, TheFamilyWithoutBorders.com, TimeForDessert.pl, TrenerBiegania.pl, Troyan.pl, UrlopnaEtacie.pl, WarszawskiBiegacz.pl, WhereIsJuli.com, AgataBielecka.pl, Alniac.com, AngelaEksploruje.pl, Anonimove.com, Bakusiowo.pl, Blog-MadameAllure.pl, DayliCooking.pl, FlowMummy.pl, Francuski-Przez-Skype.blogspot.com, IDziesiec.pl, Jadlonomia.com, JakMalowany.pl, LukaszSupergan.com, LoveMyDress.pl, MakeCookingEasier.pl, Makneta.com, MagicznySkladnik.pl, makoweczki.pl, Majsterki.pl, MamWatpliwosc.pl, Manufaktura-Radosci.blogspot.com, MyPinkPlum.pl, Okularnica.com, OneLittleSmile.pl, Otymze.pl, PasjeKaroliny.pl, PrimoCappuccino.pl, Przewijak.es, Pudelko-mamy.pl, RadzeSobie.pl, TwojeDIY.pl, WlasnaDroga.pl, Xanex.pl, ZabijGrubasa.pl, ZielonyZagonek.pl, AdamKargul.wordpress.com, Clevleen99.wordpress.com, Sixlettercity.wordpress.com, Tolala.pl, fb.me/MakeLifeHarder, YouTube.com/Raaadzka

SHARE WEEK 2015 w liczbach

Akcja trwała od 14 do 21 marca bieżącego roku.

408 autorów oddało 1221 ważnych głosów na 813 różnych blogów.

Względem zeszłego roku (244 autorów, 1362 głosy, 719 blogów) widzimy znaczny wzrost uczestników (+67%), umiarkowany wzrost polecanych stron (+19%) a zarazem umiarkowany spadek absolutnej liczby głosów (-11%). To dobrze, filtr trzech poleceń zadziałał skutecznie :)

Spośród tych 813 polecanych blogów 635 dostało tylko po jednym głosie, a 178 dostało po dwa i więcej. To jak na razie najbardziej platokurtyczny rozkład spośród dotychczasowych edycji SHARE WEEK.

Co z tego wynika? Niniejsze podsumowanie skupia się na grupie blogów z minimum dwoma głosami, ale jeśli macie ochotę przejrzeć każde jedno polecenie (w linkowanych zestawieniach blogerzy często wymieniali o wiele więcej stron, niż wyłącznie zgodną z formularzem trójkę), gorąco zapraszam do komentarzy pod wpisem uruchamiającym SHARE WEEK 2015. Znajdziecie tam masę dobra :)

Interesujące obserwacje

Przede wszystkim dobrze jest widzieć blogosferę w tak dobrym zdrowiu i humorach :) Taki odzew, zainteresowanie, energia i życzliwość w akcji startowanej z jednego punktu? Kosmos! Wymiatacie i dumny z Was jestem. Tylko tak dalej!

SHARE WEEK to w ogóle bardzo nietypowa akcja. Większość “call to action” generuje w internecie bardzo szybki odzew, mocny skok ruchu, i potem stopniowo to wszystko się uspokaja. Tutaj nie. Tutaj przez 2-3 dni nie dzieje się nic a potem lawina narasta aż do ostatnich minut finałowego dnia zbioru. Tak było od pierwszej edycji, tak jest i teraz:)

Prowadzenie rozległej akcji o mało wymagających zasadach zawsze prowadzi do tysiąca dziwnych interpretacji. Chyba pora przestać im się dziwić. Niektórzy mali blogerzy byli przekonani, że w SHARE WEEK chodzi o polecenie takich stron, których na pewno nikt inny nie zna. Inni byli przekonani, że to akcja mająca na celu zrobienie wielkiego katalogu tematycznego nowej blogosfery. No nie, nie do końca :)

Widzę niesamowity spadek wypowiedzi opartych o kontrastową agresję “warto czytać XXXXX bo jest o wiele lepszy od tego przereklamowanego ZZZZZ”. W zeszłym roku było tego sporo, w tym nie ma prawie w ogóle. Piękny trend! Dziękuję!

W tygodniu trwania akcji  co chwilę widziałem na wallu ludzi linkujących do zestawień, w których się pojawili. Wymienianych było dużo ciepłych słów, może nawet powstawały nowe znajomości. Serce rośnie :)

Zgodnie z zamysłem, SHARE WEEK nie służy ani promowaniu skrajnie niszowych nazwisk, ani zwracaniu uwagi na największych w branży. W efekcie średnie i małe blogi zajmują prawie całe zestawienie, a tylko gdzieniegdzie pojawia się ktoś duży i znany pokroju Segritty, ZombieSamuraia czy BlackDresses. Ciekawie jest zobaczyć takie spojrzenie na blogosferę.

W trakcie opracowywania danych tylko raz doprowadziłem komputer do prędkości działania przypominającej mi wiekowe ZX Spectrum mojego Taty, ale oprócz tego wszystko poszło gładko. Praca pochłonęła też trzy bardzo smaczne kawki :)

Co dalej?

Laureatów grupy srebrnej i brązowej poproszę o odezwanie się do mnie na maila.

A przede wszystkim: dalej czytamy i dalej tworzymy. W tej kolejności ;)

Bardzo Wam dziękuję za udział – czy to aktywny, w formie własnych zestawień, czy to bierny, w formie klikania w polecenia dzisiaj – dzięki Wam razem tworzymy fajniejszy internet i jest to sprawa, której nie sposób przecenić :)

Hey ho, let’s go!

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!