Kiedy produkt jest idealny?

 

Finiszujemy marcowy Turbo Quest z przytupem i fajerwerkami. Opierając się o zalecenia dwóch mistrzów sztuki projektowania chcę podzielić się z Tobą listą najważniejszych przykazań, według których można stworzyć (lub rozpoznać istniejący) produkt idealny :)

To dosyć utopijna wizja, bo jak wspominałem w poprzednich nagraniach, na proces twórczy wpływa o wiele więcej czynników niż wyłącznie wiedza, doświadczenie i przyjęte praktyki projektanta. Ale, z drugiej strony, jeśli istnieje swoisty “wzorzec z Sevres” dla designu to powinno się o nim rozmawiać :)

TQ Marzec 2015: Design (w większości) przemysłowy

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”100″ color=”Extra-Color-1″ id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. Zawsze interesowałem się różnorodnością i ciekawi mnie to, jak działają różne dziedziny świata. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. (Dziewczynki oczywiście w wersji: “Jill of all trades”.)

W marcu patrzymy na krzywizny otaczających nas przedmiotów pod kątem designu:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

 • Innowacja
 • Użyteczność
 • Etyka
 • Samo-definicja
 • Podejście naukowe
 • Optymalizacja
 • Przykłady

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

Siadam dzisiaj nieporadnie na ramionach gigantów – Dietera Ramsa oraz Viktora Papanka – i staram się przybliżyć Wam ich tok myślenia, który może zdolną i pracowitą osobę doprowadzić na sam szczyt udanego projektowania :)

Trzymajcie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

Dodatkowe materiały

 • Good Design” autorstwa Dietera Ramsa – lista, o którą oparłem dzisiejsze nagranie. Bardzo skondensowany, świetny wgląd w doświadczenie niesamowitego projektanta. Z jakiegoś powodu w trakcie nagrania mówię o nim po imieniu, chyba aż tak poczułem tę moc :))
 • Dizajn dla realnego świata” autorstwa Viktora Papanka – krótko mówiąc: w moim prywatnym rankingu jedna z najlepszych książek ostatnich lat. Bardzo lekki język z gracją taszczący na swoich plecach wieloletnie zmaganie się ze światem, różnymi systemami, głupimi decyzjami i często trudną codziennością. Wbrew pozorom wcale nie jest tylko o designie.
 • Chemex – moje marzenie. Jak kiedyś znienacka dużo zarobię to sobie sprawę komplet wagi, czajniczka i właśnie Chemexu. No sami zobaczcie, jakie to jest piękne!
 • 18 ulubionych designów Johny’ego Ive – luźny dodatek na sam koniec. Ive to projektant Apple, jedno z bardziej znanych nazwisk w branży. Jego dorobek to pogranicze designu przemysłowego i programowania. Fajnie jest popatrzeć na, jego zdaniem, piękne projekty :)

Zapowiedzi

All right! Marzec tym samym uznaję za zamknięty, podobnie jak i kwestie poświęcone projektowaniu produktów. Od przyszłej środy rozkręcamy coś zgoła innego: nawyki ludzi, którzy odnieśli sukces. Chcę skupić się na gotowych strategiach, których zaimplementowanie pozwoli Wam na szybkie podniesieni skuteczności, czy to na studiach, czy to w pracy :)

Jeszcze nie siadłem do nagrywania, ale już nie mogę się go doczekać!

Co więcej: w tę sobotę powinno być podsumowanie, a w niedzielę nowy Ultimate Quest. Niestety, mam w prywatnym tle spore ruchy dotyczące codziennych obowiązków i nie wiem, czy uda mi się wszystko dowieźć na czas.

Postaram się – bo to dla mnie ważne – ale jakby coś się potknęło, to najmocniej przepraszam i nie bijcie!! ;)

Udanego!

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem od skuteczności, a także pisarzem i scenarzystą.

Znajdujesz się teraz na mojej stronie domowej, z której możesz przejść do bloga, YouTube’a, na jeden z moich podcastów, na konto na instagramie, a także znajdziesz tu zapis na newsletter i przejście do sklepu z moimi książkami i kursami.

Życzę dużo dobrego!

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – terapeutą lub psychiatrą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies