Autor: Andrzej Tucholski | 4 lutego 2015 | Komentarze:

Kawa – wszystko co trzeba wiedzieć (historia, ciekawostki, pobudzenie)

Jedna z najbardziej utalentowanych “wokalistek z YouTube’a”, Daniela Andrade, swój pierwszy album z coverami otworzyła autorskim wykonaniem piosenki Falling in Love in a Coffee Shop Landona Pigga. Nie in a Tea Shop, w żadnym wypadku in a Pizza Joint. Nawet nie chciała słyszeć o in a Burger Palace

To musiał być Coffee Shop.

Bo kawa, moi drodzy, jest super :-)

TQ Luty 2015: Kawa – najpopularniejszy napój świata

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”25″ color=”Extra-Color-3″ id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. (Dziewczynki oczywiście w wersji: “Jill of all trades”.)

W lutym podkradamy z obitego drewnem chemexu dobrą, mocną kawę:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

 • Podle ustawione światło
 • Dziwny kadr
 • Ropa naftowa
 • Historia kawy
 • Arabica i robusta
 • Smaki
 • Prawdziwe espresso

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

Okej! Zaczynamy drugi sezon Turbo Questów w delirycznym pobudzeniu gwarantowanym wyłącznie przez moją autorską Rodriguez Cafe. Przepisu na razie nie ujawniam, bo podobne ilości kofeiny na gram napoju zostałyby pewnie szybko podłapane przez kontrolerów wykonania Konwencji Genewskiej i o, cóż niby innego pomagałoby mi wchodzić z entuzjazmem w kolejne poranki lutego?

W pierwszym odcinku Turbo Questu Luty 2015 opowiadam o różnych podstawowych tematach związanych z kawą. Każdy z wątków traktuję oczywiście bardzo pobieżnie. Pozwala mi to przy okazji miękko zapowiedzieć, że kawa będzie najprawdopodobniej pierwszym tematem, który powróci do rotacji Turbo Questów z propozycją dodatkowego sezonu :)

Ale! To wszystko w swoim czasie.

Natenczas trzymajcie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

Dodatkowe materiały

Jeśli macie ochotę trochę mocniej zagłębić się w te podstawy-podstaw kawy, koniecznie obadajcie poniższe artykuły. Jeden prowadzi na wspomnianą przeze mnie w nagraniu londyńską wycieczkę, trzy pozostałe w ekspercki sposób rozwijają resztę turboquestowego, pogodnego paplania.

Historia i anegdoty:

 • Londyn i ogrom rzeczy, których nie wiesz o kawie – w tej ogromnej foto-story znajdziesz zarówno zdjęcia miejsca, w którym Pasqua Rosee założył swoją pierwszą budkę jak i wywiad z Gennaro Pelliccią, geniuszem kawowym stojącym za jakością sieci COSTA COFFEE.

Kawa jako taka:

 • How to make the perfect espresso shot – bardzo dokładny poradnik przygotowany przez brytyjskiego Guardiana. Z ekspertami tego kalibru nie ma co zadzierać. Są w stanie przygrzać Ci kawę perfekcyjną aż do trzeciego miejsca po przecinku w temperaturze i co zrobisz. Nic nie zrobisz.
 • Arabica, czyli co było na początku – krótka, przyjemna historia najpopularniejszej kawy na świecie. Jeśli interesują Cię kulisy powstawania 70% najpopularniejszego napoju na świecie (po wodzie) to warto się zainteresować.
 • Robusta, mniej szlachetna siostra arabiki – counterpart artykułu sprzed chwili. Nie dla mięczaków. Hardą robustę piją wyłącznie wąsaci Węgrzy o wrażliwości godnej lekko podrdzewiałego skutera typu Pegaz, rok produkcji 1975, nadal jeździ, tylko czasem zanosi na mocniejszym wietrze, sporadycznie garażowany.

Głosowanie na temat kwietniowy

W styczniu planowaliśmy cały rok. W lutym pijemy mocną kawę. W marcu bierzemy chore dawki magnezu, by zaleczyć efekty lutego zajmiemy się tematem, który już wybraliście, ale na razie go nie zdradzę. Dlatego najwyższa pora wybrać coś na kwiecień. W przeciwieństwie do poprzedniej sondy, ta potrwa tylko tydzień.

Chcę Was bardziej zmobilizować :)

Możecie wybierać pomiędzy dwoma tematami pozwalającymi nam na podglądanie kulis odnoszenia sukcesu przez największych tego świata. Mam tu na myśli sportowców, polityków, artystów, wojskowych, naukowców, ludzi historii. Pytanie tylko, który aspekt ich życia jest dla Was ciekawszy: poranne rutyny czy tez może najważniejsze nawyki?

Macie czas od *teraz* do premiery kolejnego odcinka Turbo Questu Luty 2015, czyli do 19:00 w środę za tydzień.

Dyskusja

Do jesieni 2012 roku nie lubiłem kawy. Tolerowałem ją wyłącznie w wersji otulonej litrem słodzonego syropem mleka. Teraz zaś im prostsza, tym się bardziej cieszę. Bez dodatków. Bez pierdół. Czysta moc. Piszę o tym z prostego powodu – moja przygoda z czarną ambrozją dopiero się zaczyna. Dopiero niedawno pojąłem większość różnic pomiędzy przelewaniem kawy zwykłym, a takim pod ciśnieniem.

Będę zatem mega wdzięczny, jeśli podrzucicie w komentarzach swoje własne anegdoty i historie związane z kawą. Scenariusz do drugiego nagrania przewiduje “poradnik” dla osoby nie przepadającej za kawą, a może mającą ochotę na skok w bok. W trzecim z kolei omawiam “wojnę” pomiędzy sieciówkami a małymi kawiarniami. Czwarte nagranie niech pozostanie niespodzianką.

Przy czym, powtórzę się, prawie na pewno na jesieni będę Was namawiał na dorobienie drugiego sezonu kawy, bo tak cztery nagrania to ledwie jak polizanie cremy na szczycie espresso. A umówmy się – nikt nie pija espresso dla cremy.

Dlatego: pogadajmy. Przy kawie :) A kolejny odcinek Turbo Questa Luty 2015 będzie na Ciebie czekał już za tydzień w środę o siódmej wieczór! Zapisz się na newsletter, by nie przegapić.

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jesteś nauczycielem, wykładowcą, korepetytorem, szkoleniowcem lub szykujesz kurs online?

Musisz dostosować się do zdalnych warunków pracy? Spotykają Cię problemy techniczne, gdy prowadzisz zajęcia przez internet?

Oto e-kurs “JAK UCZYĆ ONLINE“, czyli kompleksowe szkolenie z psychologii, technologii i praktyki zajęć w internecie.

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
 • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
 • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
 • moją prezentację z TEDx
 • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!