Autor: Andrzej Tucholski | 11 lutego 2015 | Komentarze:

Kawa dla bardzo początkujących – jak zacząć?

Początkowo chciałem zapoczątkować ten wpis porównaniem, że w moim wypadku kawa jest niczym rower. Że się uczyłem, że początkowo w ogóle mi się nie podobało, aż wreszcie złapałem równowagę i teraz to najchętniej bym z dwóch kółek nie zsiadał w ogóle. Ale potem się zorientowałem, że to nie do końca tak. Kawą nigdy nie wjechałem w garaże na dole ulicy i nie sprawiło mi to radochy.

Lub, innymi słowy ;), o rowerze marzyłem.

A kawa wydawała mi się fuj.

TQ Luty 2015: Kawa – najpopularniejszy napój świata

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”50″ color=”Extra-Color-3″ id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. (Dziewczynki oczywiście w wersji: “Jill of all trades”.)

W lutym podkradamy z obitego drewnem chemexu dobrą, mocną kawę:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

 • Kawa jak whisky
 • Kawa jak Redds(?)
 • Jak zacząć
 • Cytryna
 • Twarz niczym kawa
 • Kolory nie takie
 • Cupping
 • Podjarka

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

Okej! Ciągniemy drugi sezon Turbo Questów w delirycznym pobudzeniu gwarantowanym wyłącznie przez moją autorską Rodriguez Cafe. Przepisu na razie nie ujawniam, bo podobne ilości kofeiny na gram napoju zostałyby pewnie szybko podłapane przez kontrolerów wykonania Konwencji Genewskiej i o, cóż niby innego pomagałoby mi wchodzić z entuzjazmem w kolejne poranki lutego?

W drugim odcinku Turbo Questu Luty 2015 opowiadam o tym, jak się do tego czarnego naparu wszystkich mitologicznych bóstw szybko przekonać. Nie jest to definitywny poradnik – po prostu dzielę się z Wami tym, co pomogło w moim prywatnym przypadku. A także przyznaję się do uwielbienia dla słodkich napojów :3

Trzymajcie film:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

Dodatkowe materiały

Razem z filmem gorąco zachęcam do rzucenia okiem na poniższe materiały rozwijające temat:

Coffee cupping – tutaj co nieco o profesjonalnym smakowaniu kawy. Wspomniałem o uproszczonej wersji tego procederu na nagraniu, ale jeśli ktoś jest ciekaw całości to niech zapisze się na profesjonalne warsztaty w okolicznej kawiarni. Sporo miejsc je organizuje. Naprawdę warto coś podobnego przeżyć!

Jestem w Porto, schowajmy się w knajpce – mój wpis z czasów studiowania w Portugalii. Kto wie, może spodoba Ci się klimatem i jednak rozważysz rozpoczęcie dnia od małego, “stojącego” espresso przy ladzie? To metoda zarówno leniwie zaczynających dzień Portugalczyków jak i rozpędzonych biznesmenów z Wall Street.

A Farwell to Arms – moim zdaniem najlepsza książka do mądrego posiedzenia w kawiarni z dużą czarną u boku. To punkt dla zaawansowanych, ale wierzę w Wasze ambicje, więc i taką furtkę przewiduję ;-)

Dyskusja

Wiecie co? Najchętniej pogadałbym z Wami o tej różnicy w emocjonalności kawy i herbaty. Nie wiem czy ten temat Was grzeje, ale mi się wydaje w miarę ciekawy i może do czegoś razem dojdziemy :) Naprawdę, nigdy nie widziałem żadnej mocnej dyskusji poświęconej herbacie. Jasne, często gdzieś się można spotkać z rozmowami o wyższości herbaty “dobrej” nad torebkową, ale to rzadko kiedy jest aż taki kaliber jak przy kawie.

Niektóre z dyskusji “świeżo palona vs rozpuszczalna” czy “sieciówki vs małe kawiarnie” kończyły się na parę centymetrów przed użyciem broni białej w honorowym, acz krwawym pojedynku pod samotną wierzbą na wzgórzu. Wcale tak mocno nie przesadzam. Jako osoba ceniąca sobie fajny, świeżo palony i świeżo mielony blend ALE zarazem mająca raz na jakiś czas ochotę na zalaną neskę z mlekiem regularnie zbieram cięgi od obu grup ;)

Macie pomysł skąd się to bierze?

No i, oczywiście, dodatkowe punkty przyznam za Wasze autorskie rady “jak przekonać się do kawy”. Warto też wpaść tu za tydzień, bo poruszę temat wspomnianego przed chwilą konfliktu. Sieciówki vs małe kawiarnie.

Zapiszcie się na newsletter, by nie przegapić.

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jesteś nauczycielem, wykładowcą, korepetytorem, szkoleniowcem lub szykujesz kurs online?

Musisz dostosować się do zdalnych warunków pracy? Spotykają Cię problemy techniczne, gdy prowadzisz zajęcia przez internet?

Oto e-kurs “JAK UCZYĆ ONLINE“, czyli kompleksowe szkolenie z psychologii, technologii i praktyki zajęć w internecie.

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
 • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
 • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
 • moją prezentację z TEDx
 • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!