Autor: Andrzej Tucholski | 23 kwietnia 2015 | Komentarze:
Czas czytania: około 6 minut

Jedna z najlepszych przygód mojego życia – The Witcher School

Mam dwadzieścia trzy lata i po raz pierwszy w życiu zażywam eliksir Kot, by mieć choćby minimalną szansę przeciwko upiorom. Parę godzin wcześniej razem z moją grupą – nazwano nas Bezimiennymi – rozgromiliśmy komando utopców. Demona też przechytrzyliśmy, choć opłaciliśmy to towarzyszem rannym na samej granicy śmierci.

Kto wie.

Mistrz mówi, że może i tym razem damy radę.  

The Witcher School – mój pierwszy LARP

Skrót LARP oznacza Live Action Role Playing. To takie granie w erpega, w którym “jest się” swoją postacią. Jeśli chce się pokonać potwora, trzeba go realnie pokonać. Jeśli chce się wygrać z kimś dyskusję to nie ma żadnych kości, jest wyłącznie własna elokwencja. Broń nosi się u boku a iluzja jest pełna i co do zasady nie wolno jej łamać.

Nigdy wcześniej nie brałem udziału w takiej zabawie.

Jadąc do zamku Moszna na trzydniowy larp “The Witcher School” spodziewałem się świetnych przeżyć, ale to, co mnie spotkało, przekroczyło najśmielsze oczekiwania.

Kilkudziesięciu uczestników dostało stroje adeptów wiedźmińskiej sztuki. Z całego gmachu zniknęła współczesność (włączniki światła przykrywały wyprawiane, królicze łapy a panie z recepcji wyglądały jak prawdziwe dwórki). Przeszliśmy pełne szkolenie wspólnych interakcji i zasad wyjazdu.

A późno w nocy na zamek przybyła tknięta lykantropią księżniczka Redanii w otoczeniu straży Temerskich Pasów i wyjątkowo niemile widzianej czarodziejki Filippy Eilhart.

Gra “ruszyła”.

Na kolejne dwa dni przestaliśmy być sobą.

Każdy wszedł w swoją fabularną postać (ja razem z przyjacielem graliśmy dwójkę braci – bękartów “niekoniecznie herbu Senna” parających się polowaniem na ludzi) i rzuciliśmy się w wir ciężkich, wiedźmińskich szkoleń, rozlicznych pobocznych wątków i nieludzko satysfakcjonujących starań o uratowanie życia zaklętej księżniczki.

Przygotowanie wyjazdu było fenomenalne. Jak to ujął Michał, mój przyjaciel, stary larpowiec – w przypadku The Witcher School musieliśmy wyjątkowo słabo angażować własną imaginację. Z reguły wszystkie fantastyczne fabuły odgrywa się we własnych głowach. Pojedynek na czary trzeba sobie “dopowiedzieć” pomiędzy dwójką grających postaci.

Tutaj było trochę inaczej.

Pomijam nawet wyborny, gęsty, świetnie wciągający scenariusz.

Wiecie jak wyglądała nauka walki mieczem? Walczyliśmy ciężkimi, dwuręcznymi mieczami. Przy okazji udało mi się dwoma palikami prawej dłoni samodzielnie odkryć po co tak naprawdę jest jelec ;)

Wiecie co się działo, gdy rzucaliśmy znak Aard na chochoła? Przewracał się.

A wiecie co się działo, gdy rzucaliśmy znak Igni na krąg mocy, który noc wcześniej znalazł i zabezpieczył nas mistrz?

Trawnik w promieniu dwóch metrów od kręgu mocy eksplodował ogniem i dymem aż pod same chmury :)

Perfekcyjna psychodrama

Być może dla niektórych nie brzmi to jak dojrzała forma rozrywki dla dorosłych (na The Witcher School wstęp miały tylko osoby pełnoletnie), ale to opinia płynąca jedynie z niedoinformowania. Jest w psychologii taki termin jak psychodrama i oznacza on formę terapeutyczną, w której ludzie radzą sobie ze swoimi problemami przez odgrywanie kontrolowanych, profesjonalnie przygotowanych scen celujących w ich konkretne kwestie.

LARP terapią nie jest, ale wydaje mi się że każda dorosła osoba powinna przynajmniej raz poczuć jak to jest ZUPEŁNIE zapomnieć kim się jest, choćby na trzydzieści minut. To ćwiczenie w niesamowity sposób rozwijające empatię. A przy tym dające szaloną radość :)

W trakcie trzech dni wiedźmińskiej szkoły spotkało mnie to trzy razy. Raz, gdy “striggerowałem NPCa” i ruszyły dwa poboczne wątki związane z przeszłością szkoły oraz wilkołakiem. Potem w trakcie wiedźmińskiego wieca, gdy ważyły się dalsze losy instytucji.

Po trudnym, raniącym procesie wycelowanym w Wielkiego Mistrza Kaer Tiel podeszliśmy do niego w parę osób z inicjatywy mojego fabularnego brata i wywiązała się rozmowa o pokucie, którą mężczyzna honoru musi czasem odbywać w taki sposób, by uratować nie siebie, lecz pokolenia do przodu, które na niego liczą.

Przysięgam Wam, że żadna ze słuchających tych słów osób nie pamiętała wtedy, że jest Andrzejem z Warszawy, Kasią z Torunia czy Radkiem z Opola. Byliśmy Nortem, Tearianą i Bernhamem. A w naszych oczach szkliło się wzruszenie, bo widzieliśmy skruchę i mądrość starszego od nas dwukrotnie Wielkiego Mistrza.

Trzeci raz zachowam w prywatnych wspomnieniach.

Choć ostatni raz pozwoliłem sobie na aż taką zabawę wyobraźnią mając może dziesięć lat, LARP to nie jest zabawa dla dzieci. To genialna forma psychologicznej, wyzwalającej rozrywki dla inteligentnych, odważnych ludzi cechujących się tolerancją i chęcią współpracy. Nie jest ważne, czy umiesz grać czy nie. Nie jest ważne, czy umiesz fechtować.

Liczy się wyłącznie to, czy jesteś gotowa na trzy dni zapomnieć o swojej prawdziwej tożsamości i zostać odbitą z niewoli u magów dziewczynką, która tak naprawdę nie chce zostać wiedźminką, ale przecież jej dawny oprawca sam się nie odda sprawiedliwości, a śmiertelnik w walce rady mu nie da.

I, chwilę potem, czy będziesz gotowa przeżyć tę historię razem z setką innych ludzi – za dnia i w nocy, pod dachem i na środku bagien, przy świetle pochodni w środku lasu i z ostrzem w dłoni, w trakcie potyczki z temerskimi strażami o niejasnych intencjach.

Ach.

To była jedna z najlepszych przygód mojego życia.

Mam nadzieję, że za rok ją powtórzę.

Mam taki pomysł na kontynuację postaci, że ulala :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

 

PS: Zdjęcia należą do Agencji Reklamowej Raven oraz do Grupy Rekonstrukcji Historycznych Wiwern. Fanpage LARPa można znaleźć pod hasłem “Witcher School” a zorganizowała go  “5 Żywiołów Agencja artystyczno-eventowa“. Prawie każda osoba, która brała wcześniej udział w larpach przyznała, że tak dobrego nie widziała od dawna. Jeśli – tak jak ja – nigdy wcześniej nie przyszło ci do głowy się na coś podobnego zapisać, polecam spróbowanie jednego z oferty 5 Żywiołów. Wiedzą co robią.

Ponadto: Bernhamie, Mistrzu Vesterze, Wielki Mistrzu, Mia, Vesemirze, Redańska księżniczko, Harlawie i Dagmarze i cała grupo Bezimiennych – dziękuję! Z taką ekipą żaden szlak niestraszny :)

Bądźmy w kontakcie:
 • Anna S-B

  Ależ Ci zazdroszczę! :D Na zdjęciach wygląda genialnie, a skoro emocje i zaangażowanie były, to już w ogóle pełen sukces :) Ale Ci zazdroszczę, mówiłam już?! :P

 • Wkręciłbym się tak totalnie w bycie magiem lub wiedźminem, że zajęłoby mi dłuższą chwilę wychodzenie z roli *.*

 • Barbara Krasowicz

  Mój największy strach brania udziału we wszelkich LARPach to właśnie nieznajomość tematu. Boję się tego pierwszego razu kiedy znajdę się wśród ludzi doskonale znających dane uniwersum, którzy nie pierwszy raz są na LARPie i doskonale wiedzą co robią. Może któregoś razu się odważę i spróbuję? Szczególnie kusi mnie Szkoła Magii w Zamku Czocha.

  • Katarzyna Kehl

   Szkoła magii to school drama i od najbliższych, listopadowych edycji, już nie trzeba się będzie orientować w uniwersum Harrego Pottera, bo organizatorzy stracili “licencję” na HP. Od teraz, College of Wizardry NIE – dzieje się w świecie Harrego Pottera. Więc jak masz 360 dolarów amerykańskich to zapraszamy :)

   • Barbara Krasowicz

    If I were a richman…

  • Na tym larpie było parę osób, które raptem raz w grę chwilę pocięły, a książki znały raczej z opowieści niż własnych doświadczeń. I nie przeszkadzało to bardzo :)

 • Kaśka aka Frej

  Aaaa, zamorduję Cię za brak pozdrowień dla mnie! ;________;

 • Nie dziwię się wcale, że się tak pozytywnie wkręciłeś! Wiedźmina uwielbiam od czasów liceum :D a czasy studiów upłynęły mi na grach RPG ale bez przebieranek ;)

  • Od gimby przeczytałem całą sagę z 4-5 razy :) Dogadalibyśmy się!

 • Ciekawie to brzmi, Andrzej. Nigdy nie próbowałem i myślę, że nawet opis nie jest w stanie oddać odczuć i emocji, które towarzyszyły Wam podczas gry. Ja, odkąd skończyłem obie części Wiedźmina (ale w wersji komputerowej), jestem oczarowany tym światem, klimatem, postaciami… Aktualnie czytam “Chrzest Ognia” i z ogromną niecierpliwością wyczekuję premiery Dzikiego Gonu :)
  Pozdrawiam!

 • Alicja Musiała

  Dziękuje za uratowanie mnie od klątwy. Dziękuje również, że tak dbaliście o mnie gdy zostałam przywieziona do Kaer Tiele. Tak bardzo bałam się, że czeka tam mnie tylko śmierć, że Filippa przekona Was, iż nie warto mnie ratować. Ciesze się, że tak bardzo się się myliłam! Przy Was, a w Twojej obecności zwłaszcza czułam, że wraca do mnie nadzieja z myślą o wolności i powrocie do Ojca :)

  Z pozdrowieniami.
  Liwa, córka Króla Redanii Radowida

 • Szalimak

  Widzimy się na Pyrkonie?

 • No ba. Dobrze ogarnięte larp’y są po prostu epickie

 • O jakże zazdroszczę!

 • Mój komenatarz ogranicze do jednego słowa: MEGA!

 • Jak tylko się dowiedzialam o tym LARPie, prawie wyskoczyłam z siebie z radości. W tym roku nie mogłam być, ale w przyszłym już nie odpuszczę!

 • Kurczę, kiedyś się muszę odważyć i jechać na coś takiego. Moi koledzy cichutko i grzecznie już od lat podobno bawią się w takie rekonstrukcje, a nikt by się po nich nie spodziewał. Może nie chciałabym siedzieć tydzień w lnianej koszuli w jakimś grodzie bez łazienki ale idea ciekawa ;D

 • Fantastycznie! Nie wiedziałem nawet, że takie coś istnieje ! ;) W przyszłości spróbuję !

 • Bardzo ci zazdroszczę ci takiego przeżycia :) już nie raz czytałam o LARPach i stwierdzam że jest to coś idealnego aby się odciąć od prawdziwego życia chodź na chwilę

 • Wow. Naprawdę wow! Niesamowite przeżycie : )
  Może mi się kiedyś uda dołączyć : )

  http://invidiaa.blogspot.com/

 • Mega!!!!

 • Sephi

  Larpy to świetna sprawa i super że takie eventy jak Witcher School czy College of Wizardry propagują to wśród szerszej publiczności :)

 • Zawsze marzyłam o tym, żeby wybrać się na taką imprezę, ale wciąż brakuje mi… odwagi, chyba odwagi. I z pewnością aktorskich umiejętności, hah.

  Mimo to zawsze jestem pod wrażeniem organizacji i chęci wejścia w cudzą rolę – zarówno ludzi, którzy się tym zajmują, jak i tych, którzy biorą w tym udział. Świetna sprawa, choć mam sporo znajomych, którzy mówią, że LARPy to dziecinada.
  Sami najlepiej relaksują się przy Trudnych Sprawach.

 • xyz
 • Pojadę, pojadę, pojadę, pojadę, pojadę *zaciera łapki*

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i miło mi Cię tu widzieć!

Jestem dyplomowanym menedżerem i magistrem psychologii biznesu.

Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce.

Prowadzę bloga i kanał video poświęcone strategiom projektowania fajnego, udanego życia.

Organizuję polecenia #NiedzielaDzielenia, serię #SąSuper oraz akcję SHARE WEEK.

Przygotowuję kawę w Sekretnej Kawiarni oraz ukrywam przed światem Tajemną Listę.

Facebook

Na fanpage wrzucam informacje o nowych premierach i statusy tak długie że same powinny być artykułami. Uwaga: polecam dużo fajnych ludzi i często zachęcam do chwalenia się.

YouTube

Od czasu do czasu montuję na statywie kamerkę i opowiadam jej coś o skuteczności, podejmowaniu decyzji lub stoicyzmie. Uwaga: bywa nieostro, bo sporo macham rękoma.

Instagram

Kulisy mojej pracy, ładne ujęcia Warszawy, spore ilości książek, kawy i podróży archiwizuję amatorskimi fotkami na Instagramie. Uwaga: zdarzają się selfie.

Instagram

Pierwszy raz?

Prowadzę tego bloga od 2009 roku. Opublikowałem tu ponad 1000 wpisów. To dużo treści, więc przygotowałem dla Ciebie drobne wsparcie. Przeczytaj o czym jest to miejsce, kim jestem ja i od czego warto zacząć lekturę na specjalnej stronie powitalnej.

Dołącz do 11 000+ Czytelników
I zapisz się do Tajemnej Listy

Każdy odbiorca newslettera dostaje w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do nowych artykułów
 • skoroszyty Excel pomocne w organizacji życia
 • plakaty i prezentacje z najważniejszymi informacjami

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to blog dla ludzi, którzy chcą więcej. Prowadzony przeze mnie od 2009 roku należy od lat do najbardziej wpływowych w Polsce. Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce. Wierzę, że niezależnie od tego co lubi się w życiu robić, można to robić skuteczniej, spokojniej oraz czerpać z tego więcej frajdy. Nie lubię mówić innym co mają robić, więc staram się korzystać z przykładów z literatury oraz z własnego doświadczenia. Każdy wyciągnie z nich tyle, ile uzna za stosowne.

Informacje

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)