Jak szybko poradzić sobie z NAWAŁEM obowiązków?

 

Planujesz w spokoju trasę od A do B. Wyruszasz. Wszystko gra. Słońce świeci. Autostrada pusta. Mijasz kolejne słupki milowe i wiesz, że do B wcale nie zostało znowu tak dużo. Nagle musisz wybrać trasę przez drobny objazd i, znienacka, pięć godzin później, jesteś idealnie w połowie drogi od W do Σ, na tylnym siedzeniu śpi owca w czapeczce Minnesota Timberwolves a Ty nie masz zielonego pojęcia, co się stało.

No co tu kryć – tak bardzo często wygląda życie :)

TQ Styczeń 2015: Skuteczne Planowanie Całego Roku!

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”25″ color=”Extra-Color-1″ id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. W styczniu na tapecie jest skuteczne planowanie całego roku.

Pierwszym filmem (z czterech), które pomogą nam wspólnie nauczyć się czegoś przydatnego w tej dziedzinie będzie radzenie sobie z nawałem obowiązków. To jedna z podstawowych bolączek osoby, która próbuje żyć z kalendarzem.

(Drugą jest fakt, że kalendarze dosyć przeciętnie gotują.)

Trzymajcie:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

  • Dzielenie tasków
  • Hierarchizacja zadań
  • Łączenie zadań
  • Matryca Eisenhowera
  • Mówienie “nie”
  • Ygritte w tle
  • Pomyłka na wizji
  • Start głosowania

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

Dodatkowe materiały

Jako uzupełnienie pierwszego filmu z Turbo Questu Styczeń 2015 wybrałem dwie książki i dwa artykuły. Te pierwsze należą do absolutnych must-read (druga bardziej niż pierwsza, ale ta też szybko się pnie), te drugie zaś da radę wsunąć nad poranną kawą. Nie zapełniają razem całej kartki. Dodatkowo dorzucam wizualizację matrycy, o której opowiadam w trakcie nagrania. Proste i przyjemne, ain’t it?

Książki o budowaniu nawyków i organizacji pracy:

  • Siła Nawyku autorstwa Charlesa Duhigga – do znalezienia w Bonito.pl – jeden z moich ulubionych tytułów dotyczących pracy nad sobą. Charles Duhigg “przemielił” bardzo dużo wielkich i uznanych naukowo badań dotyczących budowania nawyków i spróbował wyciągnąć z nich wspólne mianowniki. Efekt czyta się jednym tchem.
  • Getting Things Doneautorstwa Davida Allena – do znalezienia w Bonito.pl – absolutny klasyk zarządzania swoim środowiskiem pracy. Nie znam ani jednej osoby, która zastosowałaby się do GTD w całości (tysiące papierowych teczek, anyone?) ale żelazne podstawy naprawdę warto znać. To tak samo jak z ustawieniami prywatności na fejsie.

Artykuły dotyczące mówienia “nie”:

Matryca Eisenhowera:

Głosowanie na Turbo Quest Marzec 2015

A więc tak! Turbo Quest na luty 2015 na razie niech pozostanie niespodzianką (popsuję ją pewnie za tydzień, albo dwa). Zgodnie z zasadami formatu wybieramy zatem temat, któremu poświęcę się w marcu. Możecie oddawać swoje głosy aż do zamknięcia sezonu styczniowego (czyli do zapełnienia tej bajeranckiej, animowanej belki z początku notki).

Oba dostępne w głosowaniu tematy pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Jeden czyni to bardzo społecznie i są nim współczesne kwestie dotyczące równouprawnienia w internecie, gdzie drugi odnosi się raczej do przedmiotów, architektury i planów miast. Są nim podstawy prawidłowego rozumienia designu przemysłowego.

W Wasze ręce:

Dyskusja

A jakie są Wasze ulubione metody radzenia sobie z nawałem obowiązków? Podzielcie się nimi w komentarzu pod wpisem. Można linkować do książek lub artykułów. Za komentowanie wypowiedzi innych Czytelników przyznaję dodatkowe punkty. Za świadomość, czym są Minnesota Timberwolves też.

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies