Planujesz w spokoju trasę od A do B. Wyruszasz. Wszystko gra. Słońce świeci. Autostrada pusta. Mijasz kolejne słupki milowe i wiesz, że do B wcale nie zostało znowu tak dużo. Nagle musisz wybrać trasę przez drobny objazd i, znienacka, pięć godzin później, jesteś idealnie w połowie drogi od W do Σ, na tylnym siedzeniu śpi owca w czapeczce Minnesota Timberwolves a Ty nie masz zielonego pojęcia, co się stało.
No co tu kryć – tak bardzo często wygląda życie :)
TQ Styczeń 2015: Skuteczne Planowanie Całego Roku!
[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”25″ color=”Extra-Color-1″ id=”b1″] [/bar_graph]
[vc_row][vc_column width=”3/4″]
Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. W styczniu na tapecie jest skuteczne planowanie całego roku.
- Odcinek 1: Jak szybko poradzić sobie z NAWAŁEM obowiązków (jesteś tutaj)
- Odcinek 2: Cztery popularne MITY dotyczące planowania
- Odcinek 3: Poradnik Porażki – jak na pewno zawalić cały rok
- Odcinek 4: Jak planować – najważniejsza porada gwarantująca sukces
Pierwszym filmem (z czterech), które pomogą nam wspólnie nauczyć się czegoś przydatnego w tej dziedzinie będzie radzenie sobie z nawałem obowiązków. To jedna z podstawowych bolączek osoby, która próbuje żyć z kalendarzem.
(Drugą jest fakt, że kalendarze dosyć przeciętnie gotują.)
Trzymajcie:
[/vc_column][vc_column width=”1/4″]
Tematy w filmie:
[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]
[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]
- Dzielenie tasków
- Hierarchizacja zadań
- Łączenie zadań
- Matryca Eisenhowera
- Mówienie “nie”
- Ygritte w tle
- Pomyłka na wizji
- Start głosowania
[/fancy-ul]
[/vc_column][/vc_row]
[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]
[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]
Dodatkowe materiały
Jako uzupełnienie pierwszego filmu z Turbo Questu Styczeń 2015 wybrałem dwie książki i dwa artykuły. Te pierwsze należą do absolutnych must-read (druga bardziej niż pierwsza, ale ta też szybko się pnie), te drugie zaś da radę wsunąć nad poranną kawą. Nie zapełniają razem całej kartki. Dodatkowo dorzucam wizualizację matrycy, o której opowiadam w trakcie nagrania. Proste i przyjemne, ain’t it?
Książki o budowaniu nawyków i organizacji pracy:
- “Siła Nawyku“ autorstwa Charlesa Duhigga – do znalezienia w Bonito.pl – jeden z moich ulubionych tytułów dotyczących pracy nad sobą. Charles Duhigg “przemielił” bardzo dużo wielkich i uznanych naukowo badań dotyczących budowania nawyków i spróbował wyciągnąć z nich wspólne mianowniki. Efekt czyta się jednym tchem.
- “Getting Things Done” autorstwa Davida Allena – do znalezienia w Bonito.pl – absolutny klasyk zarządzania swoim środowiskiem pracy. Nie znam ani jednej osoby, która zastosowałaby się do GTD w całości (tysiące papierowych teczek, anyone?) ale żelazne podstawy naprawdę warto znać. To tak samo jak z ustawieniami prywatności na fejsie.
Artykuły dotyczące mówienia “nie”:
- “How to say no” autorstwa Chrisa Brogana – krótki artykuł na temat mówienia “nie”.
- “No is essential” autorstwa Setha Godina – to samo, tylko jeszcze krócej :)
Matryca Eisenhowera:
Głosowanie na Turbo Quest Marzec 2015
A więc tak! Turbo Quest na luty 2015 na razie niech pozostanie niespodzianką (popsuję ją pewnie za tydzień, albo dwa). Zgodnie z zasadami formatu wybieramy zatem temat, któremu poświęcę się w marcu. Możecie oddawać swoje głosy aż do zamknięcia sezonu styczniowego (czyli do zapełnienia tej bajeranckiej, animowanej belki z początku notki).
Oba dostępne w głosowaniu tematy pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Jeden czyni to bardzo społecznie i są nim współczesne kwestie dotyczące równouprawnienia w internecie, gdzie drugi odnosi się raczej do przedmiotów, architektury i planów miast. Są nim podstawy prawidłowego rozumienia designu przemysłowego.
W Wasze ręce:
Dyskusja
A jakie są Wasze ulubione metody radzenia sobie z nawałem obowiązków? Podzielcie się nimi w komentarzu pod wpisem. Można linkować do książek lub artykułów. Za komentowanie wypowiedzi innych Czytelników przyznaję dodatkowe punkty. Za świadomość, czym są Minnesota Timberwolves też.
Ciao,