Autor: Andrzej Tucholski | 8 kwietnia 2015 | Komentarze:

Jak skutecznie pracować i szybciej mieć wolne

W pracy nie ma nic złego. Sam uwielbiam mieć poczucie, że tworzę coś przydatnego innym, że mój czas pozwoli komuś na większą efektywność i że będę mógł potem z tego wysiłku pozwolić sobie na fajny wyjazd z Karoliną lub, powiedzmy, edycję kolekcjonerską pewnego polskiego erpega z premierą w maju.

Ale kulturę pracy należy w sobie wyrobić. Ja nad swoją pracuję od liceum (szesnaste urodziny świętowałem wyrobieniem sobie numeru NIP i od tamtej pory w zasadzie non stop pełnię jakąś formę pracy) i dopiero niedawno przestała być totalnie destruktywna. Aktualnie jestem na etapie “dobry Boże, że to się wszystko nie rozsypuje” i wydaje mi się, że perspektywy na drugą dekadę tego millenium mam całkiem niezłe ;)

Stąd pomysł, by drugi odcinek kwietniowego TQ poświęcić właśnie takiej pracy, by być zarówno świetnym w niej jak i jeszcze szybciej poza nią, przy swoim hobby!

TQ Kwiecień 2015: Nawyki ludzi, którzy odnieśli sukces

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”50″ color=”Accent-Color” id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. Zawsze interesowałem się różnorodnością i ciekawi mnie to, jak działają różne dziedziny świata. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. (Dziewczynki oczywiście w wersji: “Jill of all trades”.)

W kwietniu podpatrujemy mistrzów naszych czasów:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

 • Definicja sukcesu
 • Myślenie funkcjonalne
 • Optymalizacja
 • Mono-tasking
 • Rytuały
 • Proaktywność
 • Odpoczynek

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

Mam takie wewnętrzne przekonanie, że często przy omawianiu skutecznej pracy zupełnie ignoruje się temat odpoczynku. Dlatego w moim nagraniu jest o nim bita jedna czwarta – a co!

Trzymajcie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

[divider line_type=”No Line” custom_height=”15″]

Dodatkowe materiały

[divider line_type=”No Line” custom_height=”15″]

 • Czterogodzinny tydzień pracy” autorstwa Tima Ferrissa – dzisiaj już odrobinę zabawna książka, która swego czasu (na rok przed kryzysem w USA) stworzyła w zasadzie samodzielnie cały segment nowoczesnej tele-pracy, cyfrowego nomadyzmu i tak dalej. Lubię do niej wracać. Darzę ją wielkim sentymentem.
 • 7 nawyków skutecznego działania” autorstwa Stephena Coveya – jeden z klasyków psychologii pozytywnej. Świetna, odrobinę natchniona, ale ogółem bardzo gawędziarska książka o tym, jak skuteczniej pracować i jak to wszystko łączyć ze świadomym, spokojnym życiem.
 • Jak zostać mistrzem. Trening doskonałości” autorstwa Roberta Greene – zbiór wielu biografii, które czyta się przy pomocy ścieżek-kluczy zaproponowanych przez samego dr Greene’a. Jak nie ma się czasu poznawać pełnych opracowań, a jest się ciekawym np. życiorysu Bena Franklina to jest to pozycja obowiązkowa.
  • (Afiliacyjny link do oryginału na Amazonie: “Mastery“)

[divider line_type=”No Line” custom_height=”15″]

Plan dnia Bena Franklina

[divider line_type=”No Line” custom_height=”15″]

Warto rzucić okiem dla inspiracji. Jak widzicie, jest zarówno wczesne wstawanie (o którym pisałem w Jak NIE planować dnia – pięć najczęstszych błędów) jak i wieczorna autorefleksja, pomysł typowy dla praktycznych stoików (o nich opowiadałem w Najlepszy system operacyjny na skuteczne, spokojne życie).

Kiedyś żyłem na podobną modłę przez 3 miesiące i w zasadzie każdego dnia robiłem tyle, ile normalnie w 2-3 dni. Inna sprawa, że w dzisiejszym świecie kładzenie się spać o 22:00 sprawia, że po roku nie ma się żadnych znajomych :)

Dla nocnych marków napisałem zatem Noc to czas dla odważnych.

Trzymajcie się ciepło!

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jesteś nauczycielem, wykładowcą, korepetytorem, szkoleniowcem lub szykujesz kurs online?

Musisz dostosować się do zdalnych warunków pracy? Spotykają Cię problemy techniczne, gdy prowadzisz zajęcia przez internet?

Oto e-kurs “JAK UCZYĆ ONLINE“, czyli kompleksowe szkolenie z psychologii, technologii i praktyki zajęć w internecie.

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
 • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
 • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
 • moją prezentację z TEDx
 • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!