Jak skutecznie pracować i szybciej mieć wolne

 

W pracy nie ma nic złego. Sam uwielbiam mieć poczucie, że tworzę coś przydatnego innym, że mój czas pozwoli komuś na większą efektywność i że będę mógł potem z tego wysiłku pozwolić sobie na fajny wyjazd z Karoliną lub, powiedzmy, edycję kolekcjonerską pewnego polskiego erpega z premierą w maju.

Ale kulturę pracy należy w sobie wyrobić. Ja nad swoją pracuję od liceum (szesnaste urodziny świętowałem wyrobieniem sobie numeru NIP i od tamtej pory w zasadzie non stop pełnię jakąś formę pracy) i dopiero niedawno przestała być totalnie destruktywna. Aktualnie jestem na etapie “dobry Boże, że to się wszystko nie rozsypuje” i wydaje mi się, że perspektywy na drugą dekadę tego millenium mam całkiem niezłe ;)

Stąd pomysł, by drugi odcinek kwietniowego TQ poświęcić właśnie takiej pracy, by być zarówno świetnym w niej jak i jeszcze szybciej poza nią, przy swoim hobby!

TQ Kwiecień 2015: Nawyki ludzi, którzy odnieśli sukces

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”50″ color=”Accent-Color” id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. Zawsze interesowałem się różnorodnością i ciekawi mnie to, jak działają różne dziedziny świata. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. (Dziewczynki oczywiście w wersji: “Jill of all trades”.)

W kwietniu podpatrujemy mistrzów naszych czasów:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

 • Definicja sukcesu
 • Myślenie funkcjonalne
 • Optymalizacja
 • Mono-tasking
 • Rytuały
 • Proaktywność
 • Odpoczynek

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

Mam takie wewnętrzne przekonanie, że często przy omawianiu skutecznej pracy zupełnie ignoruje się temat odpoczynku. Dlatego w moim nagraniu jest o nim bita jedna czwarta – a co!

Trzymajcie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

[divider line_type=”No Line” custom_height=”15″]

Dodatkowe materiały

[divider line_type=”No Line” custom_height=”15″]

 • Czterogodzinny tydzień pracy” autorstwa Tima Ferrissa – dzisiaj już odrobinę zabawna książka, która swego czasu (na rok przed kryzysem w USA) stworzyła w zasadzie samodzielnie cały segment nowoczesnej tele-pracy, cyfrowego nomadyzmu i tak dalej. Lubię do niej wracać. Darzę ją wielkim sentymentem.
 • 7 nawyków skutecznego działania” autorstwa Stephena Coveya – jeden z klasyków psychologii pozytywnej. Świetna, odrobinę natchniona, ale ogółem bardzo gawędziarska książka o tym, jak skuteczniej pracować i jak to wszystko łączyć ze świadomym, spokojnym życiem.
 • Jak zostać mistrzem. Trening doskonałości” autorstwa Roberta Greene – zbiór wielu biografii, które czyta się przy pomocy ścieżek-kluczy zaproponowanych przez samego dr Greene’a. Jak nie ma się czasu poznawać pełnych opracowań, a jest się ciekawym np. życiorysu Bena Franklina to jest to pozycja obowiązkowa.
  • (Afiliacyjny link do oryginału na Amazonie: “Mastery“)

[divider line_type=”No Line” custom_height=”15″]

Plan dnia Bena Franklina

[divider line_type=”No Line” custom_height=”15″]

Warto rzucić okiem dla inspiracji. Jak widzicie, jest zarówno wczesne wstawanie (o którym pisałem w Jak NIE planować dnia – pięć najczęstszych błędów) jak i wieczorna autorefleksja, pomysł typowy dla praktycznych stoików (o nich opowiadałem w Najlepszy system operacyjny na skuteczne, spokojne życie).

Kiedyś żyłem na podobną modłę przez 3 miesiące i w zasadzie każdego dnia robiłem tyle, ile normalnie w 2-3 dni. Inna sprawa, że w dzisiejszym świecie kładzenie się spać o 22:00 sprawia, że po roku nie ma się żadnych znajomych :)

Dla nocnych marków napisałem zatem Noc to czas dla odważnych.

Trzymajcie się ciepło!

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies