Jak skutecznie pracować i szybciej mieć wolne

 

W pracy nie ma nic złego. Sam uwielbiam mieć poczucie, że tworzę coś przydatnego innym, że mój czas pozwoli komuś na większą efektywność i że będę mógł potem z tego wysiłku pozwolić sobie na fajny wyjazd z Karoliną lub, powiedzmy, edycję kolekcjonerską pewnego polskiego erpega z premierą w maju.

Ale kulturę pracy należy w sobie wyrobić. Ja nad swoją pracuję od liceum (szesnaste urodziny świętowałem wyrobieniem sobie numeru NIP i od tamtej pory w zasadzie non stop pełnię jakąś formę pracy) i dopiero niedawno przestała być totalnie destruktywna. Aktualnie jestem na etapie “dobry Boże, że to się wszystko nie rozsypuje” i wydaje mi się, że perspektywy na drugą dekadę tego millenium mam całkiem niezłe ;)

Stąd pomysł, by drugi odcinek kwietniowego TQ poświęcić właśnie takiej pracy, by być zarówno świetnym w niej jak i jeszcze szybciej poza nią, przy swoim hobby!

TQ Kwiecień 2015: Nawyki ludzi, którzy odnieśli sukces

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”50″ color=”Accent-Color” id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. Zawsze interesowałem się różnorodnością i ciekawi mnie to, jak działają różne dziedziny świata. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. (Dziewczynki oczywiście w wersji: “Jill of all trades”.)

W kwietniu podpatrujemy mistrzów naszych czasów:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

 • Definicja sukcesu
 • Myślenie funkcjonalne
 • Optymalizacja
 • Mono-tasking
 • Rytuały
 • Proaktywność
 • Odpoczynek

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

Mam takie wewnętrzne przekonanie, że często przy omawianiu skutecznej pracy zupełnie ignoruje się temat odpoczynku. Dlatego w moim nagraniu jest o nim bita jedna czwarta – a co!

Trzymajcie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

[divider line_type=”No Line” custom_height=”15″]

Dodatkowe materiały

[divider line_type=”No Line” custom_height=”15″]

 • Czterogodzinny tydzień pracy” autorstwa Tima Ferrissa – dzisiaj już odrobinę zabawna książka, która swego czasu (na rok przed kryzysem w USA) stworzyła w zasadzie samodzielnie cały segment nowoczesnej tele-pracy, cyfrowego nomadyzmu i tak dalej. Lubię do niej wracać. Darzę ją wielkim sentymentem.
 • 7 nawyków skutecznego działania” autorstwa Stephena Coveya – jeden z klasyków psychologii pozytywnej. Świetna, odrobinę natchniona, ale ogółem bardzo gawędziarska książka o tym, jak skuteczniej pracować i jak to wszystko łączyć ze świadomym, spokojnym życiem.
 • Jak zostać mistrzem. Trening doskonałości” autorstwa Roberta Greene – zbiór wielu biografii, które czyta się przy pomocy ścieżek-kluczy zaproponowanych przez samego dr Greene’a. Jak nie ma się czasu poznawać pełnych opracowań, a jest się ciekawym np. życiorysu Bena Franklina to jest to pozycja obowiązkowa.
  • (Afiliacyjny link do oryginału na Amazonie: “Mastery“)

[divider line_type=”No Line” custom_height=”15″]

Plan dnia Bena Franklina

[divider line_type=”No Line” custom_height=”15″]

Warto rzucić okiem dla inspiracji. Jak widzicie, jest zarówno wczesne wstawanie (o którym pisałem w Jak NIE planować dnia – pięć najczęstszych błędów) jak i wieczorna autorefleksja, pomysł typowy dla praktycznych stoików (o nich opowiadałem w Najlepszy system operacyjny na skuteczne, spokojne życie).

Kiedyś żyłem na podobną modłę przez 3 miesiące i w zasadzie każdego dnia robiłem tyle, ile normalnie w 2-3 dni. Inna sprawa, że w dzisiejszym świecie kładzenie się spać o 22:00 sprawia, że po roku nie ma się żadnych znajomych :)

Dla nocnych marków napisałem zatem Noc to czas dla odważnych.

Trzymajcie się ciepło!

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem od skuteczności, a także pisarzem i scenarzystą.

Znajdujesz się teraz na mojej stronie domowej, z której możesz przejść do bloga, YouTube’a, na jeden z moich podcastów, na konto na instagramie, a także znajdziesz tu zapis na newsletter i przejście do sklepu z moimi książkami i kursami.

Życzę dużo dobrego!

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – terapeutą lub psychiatrą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies