Najpierw jest pomysł, potem wazon na stole. W międzyczasie produkt ten przejechał przez niezliczone hurtownie, najpewniej jeden sklep, być może jakąś fabrykę. Kilka krajów. Ale jedno jest pewne: narodził się w głowie projektanta.
To niesamowity proces. Akt tworzenia należy do absolutnego topu największych “magii” tego świata. Dzisiaj chcę trochę poopowiadać o jego designerskiej odmianie :)
TQ Marzec 2015: Design (w większości) przemysłowy
[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”50″ color=”Extra-Color-1″ id=”b1″] [/bar_graph]
[vc_row][vc_column width=”3/4″]
Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. Zawsze interesowałem się różnorodnością i ciekawi mnie to, jak działają różne dziedziny świata. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. (Dziewczynki oczywiście w wersji: “Jill of all trades”.)
W marcu patrzymy na krzywizny otaczających nas przedmiotów pod kątem designu:
- Odcinek 1: Co łączy Twój widelec z JUMBO JETEM?
- Odcinek 2: Jak przebiega proces designu? (jesteś tutaj)
- Odcinek 3: TBA
- Odcinek 4: TBA
[/vc_column][vc_column width=”1/4″]
Tematy w filmie:
[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]
[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]
- Funkcja
- Marketing myopia
- Systemy ocen
- Proces designu
- Cykle życia produktu
- Machanie łapami ;)
- Konstytucja
[/fancy-ul]
[/vc_column][/vc_row]
Nie wiem czy podołałem temu tematowi w stu procentach, ale cieszę się, że w ogóle po niego sięgnąłem. Stanowczo za rzadko dochodzi się w myśleniu o świecie na ten zupełny meta-poziom; że praktycznie każda jedna rzecz ma jakąś osobę, która kiedyś ten przedmiot narysowała na kartce papieru.
Niesamowite, nie? :)
Trzymajcie:
[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]
[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]
Dodatkowe materiały
Centennial Light – świecąca się od przynajmniej 113 lat żarówka. Opiekują się nią strażacy w Livermore w stanie Kalifornia. Jest to jeden z najczęściej wymienianych w księdze rekordów Guinessa obiektów stworzonych przez człowieka :)
Cykl życia produktu – proste i czytelne omówienie podstawowych faz cyklu życia produktu. Wśród dzisiejszych firm często zauważa się pominięcie “dojrzałości” danego produktu – wzrost jest sztucznie nabijany przegiętym marketingiem a potem od razu spycha się dany projekt do zsypu, by zrobić miejsce dla następcy.
“Kosmiczny ołówek” NASA – artykuł rozliczający się z mitem mającego rzekomo kosztować miliony dolarów długopisu, którym NASA planowało zastąpić mogące spowodować niebezpieczeństwo ołówki. To generalnie całkiem ciekawa historia, ale sam tekst dobrze pokazuje, jak wiele zmiennych jest w designie i jak dużo trzeba tam sprawdzać.
Konstytucja RP – słuchajcie, nie wiem co mnie napadło z tą Konstytucją pod koniec nagrania, ale skoro już wspomniałem to trzymajcie. To naprawdę piękny dokument i warto go przynajmniej raz w życiu przeczytać :)
18 marca odbędzie się w stolicy TEDxWarsaw. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem “The Little Things” i ma na celu zwrócić uwagę na sprawy, które – choć pozornie małe – w efekcie wpływają na życia większości z nas. To bardzo prestiżowe wydarzenie. Dlatego razem z organizatorami przygotowaliśmy dla Was prosty konkurs. Do wygrania czekają dwie wejściówki.
Odpowiedz w komentarzu pod tym wpisem, do piątku wieczór, na pytanie: Jaka mała, acz istotna rzecz w znaczący sposób poprawiłaby powszechność zainteresowania designem w Polsce? Jaki “punkt przyłożenia” siły zmian wywołałby największy, najszerszy proces w społeczeństwie?
Czekam na Wasze pomysły do piątku wieczór. Wtedy też wybiorę dwójkę zwycięzców. Wszystkie informacje dotyczące eventu znajdziesz na stronie TEDxWarsaw.com.
Ciao,