Jak przebiega proces designu?

 

Najpierw jest pomysł, potem wazon na stole. W międzyczasie produkt ten przejechał przez niezliczone hurtownie, najpewniej jeden sklep, być może jakąś fabrykę. Kilka krajów. Ale jedno jest pewne: narodził się w głowie projektanta.

To niesamowity proces. Akt tworzenia należy do absolutnego topu największych “magii” tego świata. Dzisiaj chcę trochę poopowiadać o jego designerskiej odmianie :)

TQ Marzec 2015: Design (w większości) przemysłowy

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”50″ color=”Extra-Color-1″ id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. Zawsze interesowałem się różnorodnością i ciekawi mnie to, jak działają różne dziedziny świata. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. (Dziewczynki oczywiście w wersji: “Jill of all trades”.)

W marcu patrzymy na krzywizny otaczających nas przedmiotów pod kątem designu:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

  • Funkcja
  • Marketing myopia
  • Systemy ocen
  • Proces designu
  • Cykle życia produktu
  • Machanie łapami ;)
  • Konstytucja

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

Nie wiem czy podołałem temu tematowi w stu procentach, ale cieszę się, że w ogóle po niego sięgnąłem. Stanowczo za rzadko dochodzi się w myśleniu o świecie na ten zupełny meta-poziom; że praktycznie każda jedna rzecz ma jakąś osobę, która kiedyś ten przedmiot narysowała na kartce papieru.

Niesamowite, nie? :)

Trzymajcie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

Dodatkowe materiały

Centennial Light – świecąca się od przynajmniej 113 lat żarówka. Opiekują się nią strażacy w Livermore w stanie Kalifornia. Jest to jeden z najczęściej wymienianych w księdze rekordów Guinessa obiektów stworzonych przez człowieka :)

Cykl życia produktu – proste i czytelne omówienie podstawowych faz cyklu życia produktu. Wśród dzisiejszych firm często zauważa się pominięcie “dojrzałości” danego produktu – wzrost jest sztucznie nabijany przegiętym marketingiem a potem od razu spycha się dany projekt do zsypu, by zrobić miejsce dla następcy.

“Kosmiczny ołówek” NASA – artykuł rozliczający się z mitem mającego rzekomo kosztować miliony dolarów długopisu, którym NASA planowało zastąpić mogące spowodować niebezpieczeństwo ołówki. To generalnie całkiem ciekawa historia, ale sam tekst dobrze pokazuje, jak wiele zmiennych jest w designie i jak dużo trzeba tam sprawdzać.

Konstytucja RP – słuchajcie, nie wiem co mnie napadło z tą Konstytucją pod koniec nagrania, ale skoro już wspomniałem to trzymajcie. To naprawdę piękny dokument i warto go przynajmniej raz w życiu przeczytać :)

18 marca odbędzie się w stolicy TEDxWarsaw. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem “The Little Things” i ma na celu zwrócić uwagę na sprawy, które – choć pozornie małe – w efekcie wpływają na życia większości z nas. To bardzo prestiżowe wydarzenie. Dlatego razem z organizatorami przygotowaliśmy dla Was prosty konkurs. Do wygrania czekają dwie wejściówki.

Odpowiedz w komentarzu pod tym wpisem, do piątku wieczór, na pytanie: Jaka mała, acz istotna rzecz w znaczący sposób poprawiłaby powszechność zainteresowania designem w Polsce? Jaki “punkt przyłożenia” siły zmian wywołałby największy, najszerszy proces w społeczeństwie?

Czekam na Wasze pomysły do piątku wieczór. Wtedy też wybiorę dwójkę zwycięzców. Wszystkie informacje dotyczące eventu znajdziesz na stronie TEDxWarsaw.com.

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies