Autor: Andrzej Tucholski | 28 stycznia 2015 | Komentarze:

Jak planować – najważniejsza porada gwarantująca sukces

Czy wiesz, co się robi, gdy nadchodzące tygodnie wyglądają niczym ulice nieznanego, zupełnie pokręconego architektonicznie arabskiego miasta o planie przywodzącym na myśl splecione węże, zwinięte rogaliki i losowy fraktal wygenerowany z liczb składowych Twojego numeru PESEL?

To bardzo proste.

Ogląda najnowszy odcinek Turbo Questów i przyswaja najważniejszą strategię ze wszystkich :))

TQ Styczeń 2015: Skuteczne Planowanie Całego Roku!

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”100″ color=”Extra-Color-1″ id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. W styczniu rozkręcamy planowanie całego roku naraz:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

 • Jak być skutecznym
 • General command
 • Priorytety
 • Hierarchia celów
 • Machanie łapami
 • Kawka w tle
 • Przerywnik na suby

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

Zamykam pierwszy sezon tego programu jedną, absolutnie podstawową poradą dotyczącą planowania. Bez niej osiąganie czegokolwiek w życiu zamiast ciekawej, pełnej przygód trasy wygląda bardziej niczym granie w rzutki z zawiązanymi oczami, po przejedzeniu się pizzą i, oczywiście, z grzbietu biegnącego przez wschodnie stepy Świętokrzyskiego niedźwiedzia o narowistym usposobieniu.

Trzymajcie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

Dodatkowe materiały

Jeśli masz ochotę trochę mocniej zanurzyć się w istocie zaczynania każdego większego planu od “dlaczego”, od swojego własnego “general command”, to koniecznie obadaj następujące książki oraz TED Talk.

Książki poświęcone mądremu podejściu do życia:

 • Letters from a Stoic” autorstwa Seneki – jedna z najmocniej “wymacanych” książek w mojej prywatnej kolekcji. Z tego co się orientuję, nigdy nie przetłumaczona w całości na język polski, ale mogę o czymś nie wiedzieć. Absolutny zbiór podstaw stoicyzmu, dzięki któremu można bardzo szybko nauczyć się obsługi własnego moralnego kompasu. Również pod kątem odrzucania zbędnych obowiązków i poświęcaniu się temu, co ważne.
 • Jak zostać mistrzem – trening doskonałości” autorstwa Roberta Greene’a – zbiór biografii ogromnej ilości wielkich ludzi. Greene ma łatwą do zauważenia słabość względem silnych, głównie politycznych i militarnych “mężów stanu”, ale jeśli nie przeszkadza Ci ciągłe gloryfikowanie amerykańskich przywódców to uda Ci się wynieść z lektury naprawdę dużo istotnych mądrości.

TED Talk o zaczynaniu ważnych rzeczy od “dlaczego”:

 • Start with why” prezentowane przez Simona Sinek – to jedna z najbardziej kultowych prezentacji w historii całego TEDa. Simon rysuje w jej trakcie na tablicy trzy bardzo oczywiste kółka i potem nic w Twoim życiu nie jest takie samo :)

Trzy ważne zapowiedzi

Korzystając z okazji wspólnego finału naszego pierwszego Turbo Questu chcę podzielić się z Tobą trzema istotnymi sprawami dotyczącymi przyszłości formatu. Po pierwsze, koniecznie zajrzyj w sobotę na mój kanał AndrzejTucholski, bo będzie tam czekał wpis podsumowujący styczeń oraz przedstawiający dokładny plan atrakcji na luty.

Po drugie, tematem Turbo Questu Luty 2015 jest kawa. Wybrałem już konkretne wątki, które poruszę i powoli przymierzam się do pierwszego nagrania. Wydaje mi się, że powinienem dostarczyć co trzeba, by zaprezentować Ci parę interesujących podstaw związanych z tym cudownym napojem. Staram się przynajmniej jeden film przygotować tak, by mogła go oglądać osoba zupełnie nie interesująca się sprawą lub, co lepsze, wręcz nie lubiąca kawy.

Po trzecie, wybraliście już temat na marzec. Jedna z dwóch opcji (design przemysłowy vs współczesne kwestie dotyczące równouprawnienia płci) wygrała nad drugą mniej więcej w proporcjach trzy do dwóch! Oddaliście grubo ponad tysiąc głosów i generalnie jestem zszokowany jak to wszystko cudownie wyszło :)

Ogłoszę, który temat wygrał, w ostatnich tygodniach lutego.

Dyskusja

Każda “wielka” osoba – niezależnie od dziedziny życia – często odnosi się do dokładnie tego samego podejścia. Nieważne, czy czytam wywiad ze światowej sławy pisarzem, czy też biografię sportowca, a może artykuł o mistrzowskiej inwestorce. Prawie na pewno natrafię tam na jakieś nawiązanie do wszechogarniającego “powodu” ich życia. Tego elementu ich własnej narracji, pod który naginają wszystko inne. Za wyłączeniem rodziny i bliskich, oczywiście.

Wtedy życie nie przypomina alejek antycznej medyny (które, choć fascynujące i cudownie historyczne, z reguły nie pozwalają na szybkie pokonywanie przestrzeni) tylko względnie prostą ścieżkę pomiędzy dwoma malowniczymi polami. Taką natychmiast budzącą skojarzenia z wiosną, porankiem, zwijaniem namiotu i dalszą drogą przed siebie.

Jeśli masz swoje historie lub anegdoty związane z używaniem (lub przeciwnie – nieposiadaniem) podobnego “general command” to zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach. Za udzielanie się pod wypowiedziami innych Czytelników dostajesz dodatkowe punkty. Gratisowe sto punktów przyznaję każdej osobie, która miała w życiu ten honor i przyjemność połazić po starożytnej medynie samodzielnie :) Też mi się kiedyś marzy taka wycieczka!

I… jeśli chodzi o planowanie to – przynajmniej na razie – tyle. Dzięki za wspólną podróż.

Już za tydzień pierwszy odcinek nowego Turbo Questu.

Zapisz się na newsletter, by nie przegapić.

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
 • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
 • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
 • moją prezentację z TEDx
 • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!