Jak planować – najważniejsza porada gwarantująca sukces

 

Czy wiesz, co się robi, gdy nadchodzące tygodnie wyglądają niczym ulice nieznanego, zupełnie pokręconego architektonicznie arabskiego miasta o planie przywodzącym na myśl splecione węże, zwinięte rogaliki i losowy fraktal wygenerowany z liczb składowych Twojego numeru PESEL?

To bardzo proste.

Ogląda najnowszy odcinek Turbo Questów i przyswaja najważniejszą strategię ze wszystkich :))

TQ Styczeń 2015: Skuteczne Planowanie Całego Roku!

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”100″ color=”Extra-Color-1″ id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. W styczniu rozkręcamy planowanie całego roku naraz:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

  • Jak być skutecznym
  • General command
  • Priorytety
  • Hierarchia celów
  • Machanie łapami
  • Kawka w tle
  • Przerywnik na suby

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

Zamykam pierwszy sezon tego programu jedną, absolutnie podstawową poradą dotyczącą planowania. Bez niej osiąganie czegokolwiek w życiu zamiast ciekawej, pełnej przygód trasy wygląda bardziej niczym granie w rzutki z zawiązanymi oczami, po przejedzeniu się pizzą i, oczywiście, z grzbietu biegnącego przez wschodnie stepy Świętokrzyskiego niedźwiedzia o narowistym usposobieniu.

Trzymajcie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

Dodatkowe materiały

Jeśli masz ochotę trochę mocniej zanurzyć się w istocie zaczynania każdego większego planu od “dlaczego”, od swojego własnego “general command”, to koniecznie obadaj następujące książki oraz TED Talk.

Książki poświęcone mądremu podejściu do życia:

  • Letters from a Stoic” autorstwa Seneki – jedna z najmocniej “wymacanych” książek w mojej prywatnej kolekcji. Z tego co się orientuję, nigdy nie przetłumaczona w całości na język polski, ale mogę o czymś nie wiedzieć. Absolutny zbiór podstaw stoicyzmu, dzięki któremu można bardzo szybko nauczyć się obsługi własnego moralnego kompasu. Również pod kątem odrzucania zbędnych obowiązków i poświęcaniu się temu, co ważne.
  • Jak zostać mistrzem – trening doskonałości” autorstwa Roberta Greene’a – zbiór biografii ogromnej ilości wielkich ludzi. Greene ma łatwą do zauważenia słabość względem silnych, głównie politycznych i militarnych “mężów stanu”, ale jeśli nie przeszkadza Ci ciągłe gloryfikowanie amerykańskich przywódców to uda Ci się wynieść z lektury naprawdę dużo istotnych mądrości.

TED Talk o zaczynaniu ważnych rzeczy od “dlaczego”:

  • Start with why” prezentowane przez Simona Sinek – to jedna z najbardziej kultowych prezentacji w historii całego TEDa. Simon rysuje w jej trakcie na tablicy trzy bardzo oczywiste kółka i potem nic w Twoim życiu nie jest takie samo :)

Trzy ważne zapowiedzi

Korzystając z okazji wspólnego finału naszego pierwszego Turbo Questu chcę podzielić się z Tobą trzema istotnymi sprawami dotyczącymi przyszłości formatu. Po pierwsze, koniecznie zajrzyj w sobotę na mój kanał AndrzejTucholski, bo będzie tam czekał wpis podsumowujący styczeń oraz przedstawiający dokładny plan atrakcji na luty.

Po drugie, tematem Turbo Questu Luty 2015 jest kawa. Wybrałem już konkretne wątki, które poruszę i powoli przymierzam się do pierwszego nagrania. Wydaje mi się, że powinienem dostarczyć co trzeba, by zaprezentować Ci parę interesujących podstaw związanych z tym cudownym napojem. Staram się przynajmniej jeden film przygotować tak, by mogła go oglądać osoba zupełnie nie interesująca się sprawą lub, co lepsze, wręcz nie lubiąca kawy.

Po trzecie, wybraliście już temat na marzec. Jedna z dwóch opcji (design przemysłowy vs współczesne kwestie dotyczące równouprawnienia płci) wygrała nad drugą mniej więcej w proporcjach trzy do dwóch! Oddaliście grubo ponad tysiąc głosów i generalnie jestem zszokowany jak to wszystko cudownie wyszło :)

Ogłoszę, który temat wygrał, w ostatnich tygodniach lutego.

Dyskusja

Każda “wielka” osoba – niezależnie od dziedziny życia – często odnosi się do dokładnie tego samego podejścia. Nieważne, czy czytam wywiad ze światowej sławy pisarzem, czy też biografię sportowca, a może artykuł o mistrzowskiej inwestorce. Prawie na pewno natrafię tam na jakieś nawiązanie do wszechogarniającego “powodu” ich życia. Tego elementu ich własnej narracji, pod który naginają wszystko inne. Za wyłączeniem rodziny i bliskich, oczywiście.

Wtedy życie nie przypomina alejek antycznej medyny (które, choć fascynujące i cudownie historyczne, z reguły nie pozwalają na szybkie pokonywanie przestrzeni) tylko względnie prostą ścieżkę pomiędzy dwoma malowniczymi polami. Taką natychmiast budzącą skojarzenia z wiosną, porankiem, zwijaniem namiotu i dalszą drogą przed siebie.

Jeśli masz swoje historie lub anegdoty związane z używaniem (lub przeciwnie – nieposiadaniem) podobnego “general command” to zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach. Za udzielanie się pod wypowiedziami innych Czytelników dostajesz dodatkowe punkty. Gratisowe sto punktów przyznaję każdej osobie, która miała w życiu ten honor i przyjemność połazić po starożytnej medynie samodzielnie :) Też mi się kiedyś marzy taka wycieczka!

I… jeśli chodzi o planowanie to – przynajmniej na razie – tyle. Dzięki za wspólną podróż.

Już za tydzień pierwszy odcinek nowego Turbo Questu.

Zapisz się na newsletter, by nie przegapić.

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies