Autor: Andrzej Tucholski | 18 sierpnia 2015 | Komentarze:

Historia o ziemniaku

Przeczytałem jakiś czas temu świetną, bardzo starą opowieść. Zaczyna się ona dawno, dawno temu w Indiach. Był parny, skwarny dzień. Biedny rolnik otarł pot z czoła i doszedł do wniosku, że pora w życiu na coś więcej, niż tylko kolejne zasiewy i zbiory. 

Przez dwa tygodnie pracował ze wzmożonym wysiłkiem, by przy comiesięcznym liczeniu plonów nie wydała się jego kilkudniowa nieobecność. Gdy zapasy zostały przygotowane a koledzy namówieni, by go kryć w razie pytań nadzorcy, wyruszył w podróż. Szedł przez trzy dni i trzy noce aż doszedł do słynnej góry, na której szczycie ędrieszkał mądry guru. Biedny rolnik wspinał się na szczyt od wczesnego świtu, aż nadszedł zmierzch. Wreszcie, w ostatnich promieniach zachodzącego słońca, dostrzegł jaskinię eremity.

– Mędrcze! – zawołał.

Mędrzec wyszedł z jaskini z małym tobołkiem w dłoniach.

– Wiem, po co tu przyszedłeś – powiedział. – Masz ten tobołek. Są w nim dwa ziemniaki. Zza mojej jaskini wypływa strumień. Idź jego szlakiem aż do wielkiej rzeki na dole. Znajdź tam miejsce z trzema skałami, które wyglądają jak ludzkie palce wynurzające się z wody. Obmyj pomiędzy nimi ziemniaki i zjedz. Dzięki temu czynowi twój los odmieni się już na zawsze. Wróć potem i potwierdź mi, że spełniłeś polecenie.

Rolnik przyjął tobołek, skłonił się nisko, obszedł jaskinię i jął schodzić na dół.

Schodził całą noc. Na tle różowiejącego horyzontu dostrzegł trójpalczastą dłoń z kamienia. Poranne słońce odbijało się w przepływającej obok nich rzece. Rolnik ukląkł na brzegu, wyjął dwa ziemniaki i zanurzył je w wodzie. Usłyszał zza pleców starcze kaszlnięcie.

– Chłopcze – odezwała się zgarbiona kobiecina. – Poczęstujesz mnie ziemniakiem?

Biedny rolnik westchnął ciężko i oddał kobiecie jednego ziemniaka. Wiedział, co to znaczy głód. Usiedli zatem razem przy trójpalczastej skale i zjedli umyte warzywa. Życzyli sobie szczęścia i każde poszło w swoją stronę. Babcia, ku lasom. Rolnik zaś, z powrotem, ku górze.

Pod wieczór znowu znalazł się pod jaskinią mędrca.

– Mędrcze! – woła.

Mędrzec wyszedł z jaskini.

– Czy zjadłeś oba ziemniaki? – spytał.

– Nie, jeden oddałem kobiecie.

– Odejdź zatem, gdyż nie posłuchałeś mędrca.

– Ale mędrcze…

– Odejdź, rzekłem!

Smutny rolnik znowu westchnął ciężko i powtórnie zszedł na dół. Podążył do swojej wioski i pierwszego ranka po powrocie wrócił do pracy na roli. Pracował karnie aż do późnego popołudnia, gdy znienacka natrafił motyką na owinięty pergaminem kamień wielkości ludzkiej głowy. Kamień był z czystego złota, a na pergaminie widniał opatrzony skomplikowanami pieczęciami napis. Biedny rolnik nie umiał czytać, zakopał zatem znalezisko w miejscu, które mógł łatwo znaleźć w nocy.

Pod osłoną ciemności wrócił w pobliże pola, wydobył kamień i pergamin spod ziemi i pobiegł z nimi do swojego wujka, lokalnego skryby. Ten przeczytał na głos to, co było nakreślone na pergaminie: “złoto należy wyłącznie do osoby, która uderzy w nie pierwsza motyką w skwarny dzień”. Rolnik razem z wujkiem pobiegli do ich zaufanego przyjaciela, zbieracza podatków. Ten rozpoznał w pieczęciach oryginalne laki dynastii Shunga.

Rolnik z dnia na dzień rzucił pracę na roli, kupił sobie własne ziemie, zaprzyjaźnił się z władcami i kapłanami i zostały mu nadane honorowe tytuły przyjaciela dynastii. Na jego polach rośliny rosły najszybciej a wszystkie hodowlane zwierzęta zawsze żyły długo, zdrowo i dawały dużo mleka. Jego pracownicy zawsze mieli wszystko, czego potrzebowali do godnego życia. Doczekał się pięknej żony, dziesięciu pięknych dzieci i stu pięknych wnucząt. Żadne z nich nigdy nie zachorowało.

Stał więc kiedyś, już pod koniec swojego życia, podparty o złotą balustradę najwyższego balkonu w swoim pałacu. Pił zimną wodę ze srebrnego pucharu i patrzył na rozległe osiedla pracujących dla niego ludzi i zwierząt.

Podziwiał swój dobytek i osiągnięcia i myślał sam do siebie:

– A to był tylko jeden ziemniak.

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!