Autor: Andrzej Tucholski | 21 maja 2015 | Komentarze:

Frustracja i brak perspektyw na życie – czego mogą być oznaką?

Patrzysz się na podłogę tak intensywnie, jakby miała od jej stanu zależeć co najmniej suwerenność sporego kraju na południe od Renu. Zresztą, kto wie? Może i faktycznie tak jest? Przy Twoim aktualnym rozsypaniu emocjonalnym już wiele Cię nie zdziwi.

Do przystanku przy Twojej pracy zostało jeszcze kilka przystanków, ale już teraz wiesz, że chcesz tylko doczekać wieczoru. Myśli nie kleją Ci się w żaden koherentny strumień a taśmowe oglądanie seriali przerwało się w nocy w najgorszym możliwym momencie, na trzy epki przed końcem sezonu. Chcesz się na coś wściec, ale tak naprawdę nie bardzo wiesz na co.

Ani po co.

Gdybym Ci powiedział, że to może być ciemność charakterystyczna dla chwil tuż przed świtem, pewnie dostałbym z łokcia w żebro.

Rozwój stopniowy, rozwój skokowy

Są ludzie, którzy potrafią rozwijać się wewnętrznie dzień po dniu. Po trochu. Regularnie. Istnieją wręcz oparte o takie protokoły zintegrowane systemy zarządzania gigantycznymi korporacjami. Ważny jest w nich regularny feedback i częste słuchanie wewnętrznych autorefleksji.

Po drugiej stronie barykady stoją predyspozycje do rozwoju skokowego. Jedną z najważniejszych dotyczących go teorii jest dezintegracja pozytywna zaproponowana w latach siedemdziesiątych przez doktora Kazimierza Dąbrowskiego.

Dezintegracja pozytywna

Człowiek trwa w pewnym “stanie świadomości” aż do momentu, gdy z niego, niejako, wyrośnie. Zejdzie na “manowce”, trochę się pogubi, straci bezpośrednią relację ze swoimi aspiracjami i tożsamością. Może to się stać z powodu czynników wewnętrznych (zrozumienie czegoś, nowe wnioski własne) jak i zewnętrznych, takich jak utrata kogoś bliskiego lub nagły bodziec zmuszający człowieka do przewartościowania swojego otoczenia.

Czujemy wtedy pustkę w głowie, silną frustrację, mętlik myśli, chaos emocjonalny i silne targanie w każdą ze stron. Duszący, denerwujący gąszcz nieogarnionej dżungli lęków i braków pomysłów, i niechęci, i rozdrażnień.

A potem człowiek znowu wychodzi na rozległą łąkę i bierze głęboki oddech.

Skleja się w całość. Trochę mocniejszy, trochę silniejszy. Jakby to ujął Nassim Taleb – antifragile, niczym mięsień, który rośnie wyłącznie po wysiłku naruszającym uprzednio jego stabilną tkankę. Ludzka psychika to jeden z najpiękniejszych przykładów “materiału”, który jest w stanie wyrosnąć ze środowiska chaosu.

Strach przed nieuniknionym?

Sporo ludzi boi się aktu dezintegracji pozytywnej, ale jest to strach wart przezwyciężenia. Strach przed paroma tygodniami negatywnych emocji i frustracji miałby Ci zabrać późniejsze miesiące, może nawet lata spokoju serca i psychicznego dobrostanu? Niedoczekanie! To tak jakby godzić się na chorobę, bo nie lubi się smaku lekarstwa.

Zgodnie ze słowami doktora Dąbrowskiego, początki przemian są zawsze niezgrabne, bo człowiek jeszcze nie radzi sobie z ich interpretacją. Potem powoli się ich uczy. Nie jest to tak miłe i kojące jak oglądanie po raz piąty najlepszych odcinków swojego ulubionego serialu (najlepiej z gigantycznymi lodami pod pachą, poproszę), ale – w przeciwieństwie do negowania rzeczywistości spod ukochanego kocyka – ma koniec.

Ma moment “nauczenia”, gdy rozsypane puzzle nie tylko wskakują gdzie powinny, ale też znienacka obraz rozrasta się o dodatkowe, wyjątkowo ładne dwadzieścia elementów licząc od górnej krawędzi.

Życzę i sobie i Wam, by zawsze starczało odwagi, by do tego momentu wytrzymać :)

Ważna adnotacja

Co chcę wyraźnie podkreślić – nie mówię, że frustracja i poczucie braku perspektyw SĄ bezwzględną oznaką przechodzenia przez rozwojowy proces dezintegracji pozytywnej. Mogą też mieć inne przyczyny i świadczyć o czymś zgoła odmiennym. Nie mówię też jednak, że na pewno nie są. Zależy mi na pokazaniu Ci pewnego rzadko poruszanego wątku, którym warto się zainteresować. Mądrzejsza autorefleksja to zawsze dobry pomysł :)

Warto przeczytać:

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!