Darmowe rozmówki kulinarne – pobierz swoje jeszcze dzisiaj

 

Poprawna komunikacja przy zamawianiu jedzenia to nie przelewki. Jak się nie zna podstawowych fraz i powiedzeń to można skłonić eleganckiego, brytyjskiego kelnera do wulgaryzmów lub niechcący zamówić w Hiszpanii kanapkę z kartoflem.

Jestem jakiś czas temu w Londynie i kolega opowiada mi, że “krwawy” stek to po angielsku “rare”, a nie “bloody”, jak możnaby w pierwszej chwili pomyśleć. Odpowiadam mu, że tak, coś mi świta. On mi na to: a widzisz, to mi to dopiero wyjaśnił śmiejący się kelner, gdy na moje “bloody steak” dopytał: “with what, damn potatoes?” :)

Między innymi by nie deprawować eleganckich, wąsatych mieszkańców Wysp powstały Rozmówki Kulinarne, zbiór przydatnych w restauracji słów i wyrażeń. Wersję angielską (zarówno w opcji “do druku” jak i na smartphone’a) możecie pobrać za darmo tutaj:

A co do historii z Hiszpanii… To było w Walencji. Głodni jak sto pięćdziesiąt zdecydowaliśmy się na szybkie kanapki w jednym ze zdobiących dosłownie każdy róg każdego skrzyżowania bistro. Nie wiem czy wiecie, ale “tortilla” wcale nie musi oznaczać tortilli. Może też oznaczać chlebową kanapkę z kartofelkami w środku. Bez żadnego sosu :)

Hiszpańskie Rozmówki (także w wersjach “do druku” i na smartphone’a) znajdziecie tutaj:

Ekipa PizzaPortal.pl razem z organizacją ISIC i ekspertami z Empik School zadbali, by swoje dedykowane Rozmówki dostali też amatorzy kuchni francuskiej i niemieckiej. Ta pierwsza powinna charakteryzować się vin et fromage, a druga – Bier und Wurst. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłem :))

Rozmówki Allemand…

… a także Rozmówki Französisch…

… znajdziecie na stronie projektu!

Co dalej?

Tak na boku, ode mnie, możecie też wiedzieć, że poproszenie na północy Portugalii o “cafe espresso” może zaowocować bardzo szybko pracującą baristką rzucającą na Was nieprzyjemne spojrzenia. Otóż “cafe” to właśnie najbliższy kuzyn “espresso” jaki uda się Wam dostać. Można ewentualnie powiedzieć “cafe curto”.

A “espresso” jest czasem interpretowane jako… nieuprzejme pospieszenie obsługi :))

Na to też warto uważać.

Co do Rozmówek: stronę projektu znajdziecie tutaj (można z niej ściągnąć wszystkie wersje Rozmówek) i warto dodać ją do zakładek z prostego powodu: jakoś w drugiej połowie wakacji ruszy konkurs z bardzo fajną nagrodą. Nie wolno mi jeszcze zdradzić, jaką konkretnie nagrodą, ale dodając do niej bardzo zabawowe zadanie… Dodajcie tę stronę do zakładek a nie pożałujecie ;)

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://bit.ly/RozmowkiKulinarne” text=”Przejdź na stronę Rozmówek Kulinarnych” color_override=”” image=”fa-cutlery”]

Życzę powodzenia!

A jeśli i Was spotkała kiedyś śmieszna historia związana z zamawianiem języka – wiecie gdzie są komentarze, wiecie co robić! Liczę na Was :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

///

PS: Wpis przygotowany w ramach wspólnej akcji z PizzaPortal.pl :)

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem od skuteczności, a także pisarzem i scenarzystą.

Znajdujesz się teraz na mojej stronie domowej, z której możesz przejść do bloga, YouTube’a, na jeden z moich podcastów, na konto na instagramie, a także znajdziesz tu zapis na newsletter i przejście do sklepu z moimi książkami i kursami.

Życzę dużo dobrego!

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – terapeutą lub psychiatrą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies