Autor: Andrzej Tucholski | 3 sierpnia 2015 | Komentarze:

Darmowe rozmówki kulinarne – pobierz swoje jeszcze dzisiaj

Poprawna komunikacja przy zamawianiu jedzenia to nie przelewki. Jak się nie zna podstawowych fraz i powiedzeń to można skłonić eleganckiego, brytyjskiego kelnera do wulgaryzmów lub niechcący zamówić w Hiszpanii kanapkę z kartoflem.

Jestem jakiś czas temu w Londynie i kolega opowiada mi, że “krwawy” stek to po angielsku “rare”, a nie “bloody”, jak możnaby w pierwszej chwili pomyśleć. Odpowiadam mu, że tak, coś mi świta. On mi na to: a widzisz, to mi to dopiero wyjaśnił śmiejący się kelner, gdy na moje “bloody steak” dopytał: “with what, damn potatoes?” :)

Między innymi by nie deprawować eleganckich, wąsatych mieszkańców Wysp powstały Rozmówki Kulinarne, zbiór przydatnych w restauracji słów i wyrażeń. Wersję angielską (zarówno w opcji “do druku” jak i na smartphone’a) możecie pobrać za darmo tutaj:

A co do historii z Hiszpanii… To było w Walencji. Głodni jak sto pięćdziesiąt zdecydowaliśmy się na szybkie kanapki w jednym ze zdobiących dosłownie każdy róg każdego skrzyżowania bistro. Nie wiem czy wiecie, ale “tortilla” wcale nie musi oznaczać tortilli. Może też oznaczać chlebową kanapkę z kartofelkami w środku. Bez żadnego sosu :)

Hiszpańskie Rozmówki (także w wersjach “do druku” i na smartphone’a) znajdziecie tutaj:

Ekipa PizzaPortal.pl razem z organizacją ISIC i ekspertami z Empik School zadbali, by swoje dedykowane Rozmówki dostali też amatorzy kuchni francuskiej i niemieckiej. Ta pierwsza powinna charakteryzować się vin et fromage, a druga – Bier und Wurst. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłem :))

Rozmówki Allemand…

… a także Rozmówki Französisch…

… znajdziecie na stronie projektu!

Co dalej?

Tak na boku, ode mnie, możecie też wiedzieć, że poproszenie na północy Portugalii o “cafe espresso” może zaowocować bardzo szybko pracującą baristką rzucającą na Was nieprzyjemne spojrzenia. Otóż “cafe” to właśnie najbliższy kuzyn “espresso” jaki uda się Wam dostać. Można ewentualnie powiedzieć “cafe curto”.

A “espresso” jest czasem interpretowane jako… nieuprzejme pospieszenie obsługi :))

Na to też warto uważać.

Co do Rozmówek: stronę projektu znajdziecie tutaj (można z niej ściągnąć wszystkie wersje Rozmówek) i warto dodać ją do zakładek z prostego powodu: jakoś w drugiej połowie wakacji ruszy konkurs z bardzo fajną nagrodą. Nie wolno mi jeszcze zdradzić, jaką konkretnie nagrodą, ale dodając do niej bardzo zabawowe zadanie… Dodajcie tę stronę do zakładek a nie pożałujecie ;)

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://bit.ly/RozmowkiKulinarne” text=”Przejdź na stronę Rozmówek Kulinarnych” color_override=”” image=”fa-cutlery”]

Życzę powodzenia!

A jeśli i Was spotkała kiedyś śmieszna historia związana z zamawianiem języka – wiecie gdzie są komentarze, wiecie co robić! Liczę na Was :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

///

PS: Wpis przygotowany w ramach wspólnej akcji z PizzaPortal.pl :)

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!