Darmowe rozmówki kulinarne – pobierz swoje jeszcze dzisiaj

 

Poprawna komunikacja przy zamawianiu jedzenia to nie przelewki. Jak się nie zna podstawowych fraz i powiedzeń to można skłonić eleganckiego, brytyjskiego kelnera do wulgaryzmów lub niechcący zamówić w Hiszpanii kanapkę z kartoflem.

Jestem jakiś czas temu w Londynie i kolega opowiada mi, że “krwawy” stek to po angielsku “rare”, a nie “bloody”, jak możnaby w pierwszej chwili pomyśleć. Odpowiadam mu, że tak, coś mi świta. On mi na to: a widzisz, to mi to dopiero wyjaśnił śmiejący się kelner, gdy na moje “bloody steak” dopytał: “with what, damn potatoes?” :)

Między innymi by nie deprawować eleganckich, wąsatych mieszkańców Wysp powstały Rozmówki Kulinarne, zbiór przydatnych w restauracji słów i wyrażeń. Wersję angielską (zarówno w opcji “do druku” jak i na smartphone’a) możecie pobrać za darmo tutaj:

A co do historii z Hiszpanii… To było w Walencji. Głodni jak sto pięćdziesiąt zdecydowaliśmy się na szybkie kanapki w jednym ze zdobiących dosłownie każdy róg każdego skrzyżowania bistro. Nie wiem czy wiecie, ale “tortilla” wcale nie musi oznaczać tortilli. Może też oznaczać chlebową kanapkę z kartofelkami w środku. Bez żadnego sosu :)

Hiszpańskie Rozmówki (także w wersjach “do druku” i na smartphone’a) znajdziecie tutaj:

Ekipa PizzaPortal.pl razem z organizacją ISIC i ekspertami z Empik School zadbali, by swoje dedykowane Rozmówki dostali też amatorzy kuchni francuskiej i niemieckiej. Ta pierwsza powinna charakteryzować się vin et fromage, a druga – Bier und Wurst. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłem :))

Rozmówki Allemand…

… a także Rozmówki Französisch…

… znajdziecie na stronie projektu!

Co dalej?

Tak na boku, ode mnie, możecie też wiedzieć, że poproszenie na północy Portugalii o “cafe espresso” może zaowocować bardzo szybko pracującą baristką rzucającą na Was nieprzyjemne spojrzenia. Otóż “cafe” to właśnie najbliższy kuzyn “espresso” jaki uda się Wam dostać. Można ewentualnie powiedzieć “cafe curto”.

A “espresso” jest czasem interpretowane jako… nieuprzejme pospieszenie obsługi :))

Na to też warto uważać.

Co do Rozmówek: stronę projektu znajdziecie tutaj (można z niej ściągnąć wszystkie wersje Rozmówek) i warto dodać ją do zakładek z prostego powodu: jakoś w drugiej połowie wakacji ruszy konkurs z bardzo fajną nagrodą. Nie wolno mi jeszcze zdradzić, jaką konkretnie nagrodą, ale dodając do niej bardzo zabawowe zadanie… Dodajcie tę stronę do zakładek a nie pożałujecie ;)

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://bit.ly/RozmowkiKulinarne” text=”Przejdź na stronę Rozmówek Kulinarnych” color_override=”” image=”fa-cutlery”]

Życzę powodzenia!

A jeśli i Was spotkała kiedyś śmieszna historia związana z zamawianiem języka – wiecie gdzie są komentarze, wiecie co robić! Liczę na Was :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

///

PS: Wpis przygotowany w ramach wspólnej akcji z PizzaPortal.pl :)

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies