Czy rzeczy powinny być “designerskie”?

 

Nie wszystko bywa świetnie zaprojektowane. Suszarka na naczynia, portfel, podkładka pod komputer. Czasem niektóre rzeczy po prostu “są”. Co faktu nie zmienia, że na samym początku procesu był jednak ktoś, kto te linie na kreślarskiej desce postawił.

Pojawia się zatem pytanie: czy design to wyłącznie początkowa ingerencja? Czy też podwalina? Na ile jest to ważne i w jaki sposób na podobne konflikty najlepiej patrzeć? Staram się odpowiedzieć w najnowszym odcinku TQ Marzec 2015.

TQ Marzec 2015: Design (w większości) przemysłowy

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”75″ color=”Extra-Color-1″ id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. Zawsze interesowałem się różnorodnością i ciekawi mnie to, jak działają różne dziedziny świata. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. (Dziewczynki oczywiście w wersji: “Jill of all trades”.)

W marcu patrzymy na krzywizny otaczających nas przedmiotów pod kątem designu:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

 • Eksces
 • Secesja
 • Utylitaryzm
 • Corbusier
 • Ignorowanie designu
 • Pasteloza
 • Wartości designu
 • Rozwój?

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

W trakcie robienia researchu do marcowego Turbo Questa zorientowałem się, że sporo kwestii można umieścić na jednej z dwóch osi: Brak Designu — Design oraz Utylitaryzm — Eksces. Co prawda w odwrotnej kolejności, ale obie te spolaryzowane sprawy staram się choć szczątkowo omówić :)

Trzymajcie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

Dodatkowe materiały

 • Kiedy katedry były białe” – druga, ale za to bardziej znana książka Corbusiera. Interesujący wgląd w tok myślenia nie do końca poprawnego społecznie umysłu mającego swoje tezy i pomysły na ułożenie rzeczywistości.
 • Secesja – wspominana przeze mnie w nagraniu przegięta ornamentalistyka i ozdoby zaburzające faktyczną funkcję produktu to efekty bardziej schyłku niż rozkwitu tego nurtu; warto jednak poczytać o całym. Lubię secesję :)
 • Triumf polskiej pastelozy” – świetna rozmowa z profesor Marią Poprzęcką. Jeśli nigdy nie interesowaliście się tym, dlaczego piękny, dostojny budynek jest odnawiany w kolorze majtkowego “lilaróż” to warto od niego zacząć.
 • Wanna z kolumnadą” – pogłębiona, starsza, bardziej dopracowana siostra wywiadu powyżej. Nie miałem jeszcze przyjemności czytać tej książki, leży jednak grzecznie w kolejce i po setkach (nie przesadzam!) rekomendacji jestem pewien, że wkrótce po nią sięgnę :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies