Cztery popularne MITY dotyczące planowania

 

Jak to mawiają: plaża się przecież sama nie wyleży. Tyle że aby móc sobie na takie pełne plackowanie pozwolić, zazwyczaj trzeba wcześniej pozamykać wszystkie zobowiązania związane z pracą lub studiami. Wypada zrobić to dobrze, bo nawet najmniejsza “wzięta ze sobą” sprawa przeszkadza bardziej niż piasek w coli. A nic nie psuje planu bardziej, niż stawianie go na błędnym założeniu.

Spokojna głowa. Dzisiaj to razem ładnie ogramy :)

TQ Styczeń 2015: Skuteczne Planowanie Całego Roku!

[bar_graph] [bar title=”Wykonanie questa:” percent=”50″ color=”Extra-Color-1″ id=”b1″] [/bar_graph]

[vc_row][vc_column width=”3/4″]

Turbo Questy to mój stały format pozwalający Wam na szybkie, proste i przyjemne podpatrywanie najróżniejszych dziedzin świata – od psychologii, przez kawę aż po, kto wie, równouprawnienie lub wędkarstwo. To Wy wybieracie jaki wątek zgłębiam i którego podstawami potem się dzielę publicznie. Naszym mottem jest interdyscyplinarność a na plecach mamy wytatuowaną floralną typografię “Jack of all trades”. W styczniu rozkręcamy na spore części pierwsze planowanie całego roku naraz:

Drugim filmem (z czterech), które pomogą nam wspólnie nauczyć się czegoś przydatnego w tej dziedzinie będą cztery popularne mity dotyczące planowania. Można oczywiście zakładać ich prawdziwość, ale z drugiej strony opalanie się przez tydzień po osiem godzin dziennie też podobno jest świetnym pomysłem, prawda?

Trzymajcie:

[/vc_column][vc_column width=”1/4″]

Tematy w filmie:

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[fancy-ul icon_type=”font_icon” icon=”icon-time” color=”Extra-Color-1″ enable_animation=”true”]

 • Idealne wyniki
 • Plan – ścisły czy nie?
 • “Rzeczy” do zrobienia
 • Podejście procesowe
 • Nadal Ygritte
 • Dokładność planów
 • Machanie łapami
 • Głosowanie na marzec
 • Ciao!

[/fancy-ul]

[/vc_column][/vc_row]

[divider line_type=”No Line” custom_height=”10″]

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=andrzejTucholski” text=”Podobało się? Daj suba!” color_override=”” image=”steadysets-icon-star”]

Dodatkowe materiały

Jako uzupełnienie drugiego filmu z Turbo Questu Styczeń 2015 wybrałem dwie książki autorstwa Chrisa Guillebeau, jeden szalenie popularny artykuł, któremu zawdzięczam jakąś tam część mojego dzisiejszego światopoglądu oraz fenomenalny szkielet do planowania dni autorstwa jednego z najciekawszych ludzi fotografii.

Książki o planach:

 • Happiness of Pursuit” autorstwa Chrisa Guillebeau – druga większa książka Chrisa. Teoretycznie o podróżowaniu, ale w praktyce jest to próba zrozumienia psychologii stojącej za kojącym działaniem planowania i “skreślania” kolejnych punktów z listy. Bardzo ciekawa, podnosząca na duchu lektura. Sporo zabawnych anegdotek.
 • $100 Startup” autorstwa Chrisa Guillebeau – jedna z moich ulubionych książek poświęconych biznesowi. Pamiętam, że kupiłem edycję papierową na premierze i nawet w zeszłym roku udało mi się ją uszlachetnić autografem samego autora! Pełno w niej case’ów ludzi, którym się totalnie pozmieniało w życiu i postanowili ograć to, co mają, na nowy sposób. Obowiązkowa lektura dla niespokojnych dusz :)

Po prostu przeczytaj:

 • The Complete Guide to Not Giving a Fuck” autorstwa Juliena Smitha – jeden z “tych wielkich tekstów”, którymi swego czasu żyła naprawdę duża część anglojęzycznego internetu. Warto. Uwielbiam go. Wracam do niektórych punktów dosłownie co parę miesięcy i zawsze znajduję jakąś nową interpretację lub pomysł. Można się szybko nauczyć luzu w planowaniu.

Schemat planowania dnia:

 • Daily Schedule” zaprojektowany przez Chase’a Jarvisa – niezależnie od tego, czy Twoim problemem jest za mała liczba aktywności, czy też – przeciwnie – ich absurdalny ogrom, ten schemat powinien Ci pomóc. Zaprojektowany przez faceta, który przedefiniował komercyjną fotografię sportową i w międzyczasie zbudował jeden z lepszych biznesów edukacyjnych na świecie.

[icon color=”Extra-Color-1″ size=”regular” image=”steadysets-icon-users”] [icon color=”Extra-Color-1″ size=”regular” image=”steadysets-icon-chat-3″] [icon color=”Extra-Color-1″ size=”regular” image=”steadysets-icon-bars”]

Głosowanie na Turbo Quest Marzec 2015

A więc tak! Turbo Quest na luty 2015 na razie niech pozostanie niespodzianką (popsuję ją pewnie za tydzień). Zgodnie z zasadami formatu wybieramy zatem temat, któremu poświęcę się w marcu. Możecie oddawać swoje głosy aż do zamknięcia sezonu styczniowego (czyli do zapełnienia tej bajeranckiej, animowanej belki z początku notki).

Oba dostępne w głosowaniu tematy pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Jeden czyni to bardzo społecznie i są nim współczesne kwestie dotyczące równouprawnienia w internecie, gdzie drugi odnosi się raczej do przedmiotów, architektury i planów miast. Są nim podstawy prawidłowego rozumienia designu przemysłowego.

W Wasze ręce:

Dyskusja

Mitów dotyczących planowania krąży pewnie po świecie bardzo dużo. Mam tylko nadzieję, że żaden nie zawiera picia niedobrej kawy, bo to by już było bestialstwo, moi drodzy. Ale jeśli jeszcze jakaś popularna, a zarazem nie do końca prawdziwa opinia lub przekonanie dotyczące planowania chodzi Ci po głowie – dorzuć ją do komentarzy. Będzie to wartościowe dodanie do dyskusji.

Tradycyjnie już – za komentowanie wypowiedzi innych Czytelników przydzielam dodatkowe punkty.

Za skołowanie mi wolnego od obowiązków tygodnia w ciepłym kraju, żebym też mógł tak sobie radośnie trzasnąć plecami o ciepły piasek niczym panie ze zdjęcia w nagłówku, czeka na szczęśliwca równe sto punktów wymienne na przesłanie snapchatem fotki naprawdę ładnej rozgwiazdy. Zimowa sesja sprzyja marzeniom o rozgwiazdach.

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies