Autor: Andrzej Tucholski | 18 kwietnia 2015 | Komentarze:
Czas czytania: około 4 minut

Człowiek w obliczu swoich marzeń

Dwójka facetów. Obu niespecjalnie trzyma się kasa, obaj lubią starą muzykę, obaj palą. Obaj robią zdjęcia. Obu marzy się kiedyś autorski album wydany w sporym nakładzie, z poważnymi patronatami medialnymi na obwolucie. Jeden da radę, drugi nie.

“No nie wiem, to chyba trudne”

Jeden dochodzi do wniosku, że skoro nie trzyma się go kasa, to może najpierw trochę dorobi fotografując małe zlecenia fashion/glamour i ewentualnie dokumentując po kosztach progres większych budów w swoim mieście, by zacząć budować relację z ratuszem w sprawie ewentualnych, późniejszych dotacji. Kasa się za każdym razem rozpływa na bieżące problemy. Mija pięć lat. Aparat od dwóch śpi w kanapie; czasem jedynie wychodzi na krótki spacer do pobliskiego lasu.

Koniec.

*Napisy końcowe*

“A tam, wielkie halo, robimy to”

Drugi dochodzi do wniosku, że skoro nie trzyma się go kasa, to wypadałoby dogrzać jej trochę już w trakcie projektu. Przez tydzień, z darmowych podcastów i prezentacji uczy się podstaw prowadzenia komunikacji w necie. Zakłada bloga oraz konta na Facebooku, Instagramie i na Pinterest. Stawia dedykowany swojej wyprawie subreddit. Ogarnia calutką trasę wyprawy na północ przy pomocy Coachsurfingu i, w ostateczności, AirBnB. Jeździ tylko autostopem a poznanych ludzi dokumentuje w internecie. Po dziesięciu pierwszych odcinkach zakłada stronę na Patreon i wybiera parę progów wygodnych wpłat.

Po piętnastu nagrywa śmieszny, luźny film przedstawiający jego projekt i podrzuca go o odpowiedniej porze amerykańskim portalom razem z kilkoma gotowymi, personalizowanymi leadami. Historią dzielą się początkowo tylko dwa z nich, ale paradoksalnie wieczorem trafia do lokalnych wiadomości ze swojego województwa. Liczba wspierających na Patreonie przebija punkt przełomowy i wycieczka zaczyna na siebie zarabiać.

Facet zyskuje krótkotrwałą, światową sławę dzięki dokumentowaniu życzliwych ludzi różnych europejskich kultur, którą natychmiastowo przekuwa w dźwignię dla zbudowania relacji ze światowymi wydawnictwami ceniącymi dobrą sztukę fotograficzną. Po roku w telewizji śniadaniowej pokazuje okładkę swojego dzieła. Tuż pod jego nazwiskiem widnieje linijka: “Nowy projekt twórcy Europy Życzliwej”.

Na pytanie prowadzącej “czy ma już jakieś kolejne plany?” odpowiada krótko: “oczywiście.”

Koniec części pierwszej.

*Zwiastun drugiego odcinka.*

Nie ma czegoś takiego jak “osoba nadająca się do sukcesu”. Nie do końca.

Wspomniał o tym w niedawnym podcaście Peter Diamandis. Zauważył, że większość dzisiejszych “gwiazd biznesu” – za przykład możemy wziąć Elona Muska – to postacie, które jeszcze parę lat temu były zwykłymi uczestnikami wyścigu o kasę, którym raz się powodziło, a raz nie. Po prostu jedni nie analizowali swojej sytuacji non stop i godzili się na kompromisy, i/lub odpadali wcześniej, a Elon działał inteligentnie, z wyczuciem i tak wytrwale, że aż ciężko opisać.

Piszę o tym wszystkim, bo przeczytałem ostatnio świetną książkę Austina Kleona pod tytułem “Show Your Work” (link afiliacyjny). Technicznie rzecz biorąc nie jest ona powiązana z kwestią życiowej odwagi, ale służy ona autorowi za fundament wszystkich innych rozważań dotyczących współczesnego budowania relacji artysty z fanami.

To, czy powiesz swojemu ogromnemu marzeniu “no nie wiem, to chyba trudne” czy też “a tam, wielkie halo, robimy to” jest kwestią tylko i wyłącznie Twojej wewnętrznej decyzji.

Wszyscy się boją.

Nikt nie wie, czy mu się powiedzie.

Na pewno przynajmniej parę razy dasz ciała, bo człowiek uczy się przede wszystkim na własnych błędach.

A potem po prostu Ci się uda.

To jak będzie?

No nie wiem” czy “robimy to“?

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Mój pierwszy e-book: “Pomysł na siebie w tydzień 21 narzędzi, by osiągnąć cel“już w sprzedaży! Jeśli szukasz pomysłu na siebie, kręcisz się w kółko lub potrzebujesz zmiany – przywożę rozwiązanie. A raczej: 140 stron rozwiązań.

Pomysł na siebie w tydzień – 21 narzędzi, by osiągnąć cel (e-book)

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!