Autor: Andrzej Tucholski | 28 września 2015 | Komentarze:

Ciekawe życie zaczyna się od wyskoczenia z kapci

Myślę od jakiegoś czasu nad śmieszną sprawą. W bardzo, bardzo, bardzo wielu przypadkach dobrze wiemy co, po co, kiedy, gdzie oraz jak zrobić, aby osiągnąć zamierzony cel. Problemem nie jest wiedza, lecz działanie. A poświęcamy czas i środki, oczywiście, na pogłębianie wiedzy.

Są też i przypadki odwrotne. Niektórzy ludzie biznesu i sportu rzucają się głową do przodu bez absolutnie żadnego rozeznania. To też nie jest najlepszy pomysł na świecie ;) ale jako że występuje o wiele rzadziej, chcę się skupić na tym pierwszym ekstremum.

Do problemu wiecznego czekania sprowadza się też trochę prokrastynacja, zmora naszych czasów. Nie mamy bardzo jasnych celów, nie mamy też bardzo jasnego planu na rok, miesiąc, tydzień. Nie mamy zatem bardzo jasnego poczucia, że to wszystko co wiemy, jak wiemy, gdzie i kiedy wiemy… że to wszystko trzeba kiedyś wsadzić do paczki i nadać. Założyć plecak i pójść do przodu.

Po prostu zacząć ogarniać.

Lub, jeśli wolicie, wyskoczyć z kapci ;)

Siedem Zasad Witalności Nałęczowianki

Witalność to, zgodnie ze słownikiem języka polskiego, poczucie pełni życia. Cieszy mnie wybranie tego słowa do motywu przewodniego całej kampanii. Świetnie pasuje do zaproponowanych przez Nałęczowiankę zasad. Oto one:

1. Nie bój się falstartu. W końcu lepiej próbować niż żałować. Choć może się to wydawać wbrew intuicji, o wiele “łatwiej” jest spóźnić się ze startem niż zaliczyć falstart. Pamiętaj, aby uczciwie odrobić “pracę domową” i poznać podstawy swojego nowego zajęcia, ale nie przesadzaj z czekaniem na “jeszcze jedno źródło”, jeszcze “tylko jeden kurs”. Wstań i zrób to, co jest do zrobienia jako pierwsze :)

2. Uśmiechaj się na każdym kroku. Jak wspomina w swojej ostatniej książce profesor Strelau czy też jak wyszło mi z moich niezdarnych rysunków, optymizm popłaca. Nie “przesadzony optymizm”, ale spokojne, pogodne podejście do życia widzące raczej szanse niż śmiertelne zagrożenia. W ten sposób świat jest mniej straszny a codzienność bliższa tej wymarzonej.

Na przykład – o tak się uśmiechaliśmy razem z paniami Marzeną Rogalską i Katarzyną Bujakewicz w miniony czwartek :) O wydarzeniu, które pozwoliło na to spotkanie, wspomnę za chwilę.

IMG_0834

3. Nigdy nie stój w miejscu. To coś, z czym bardzo się zgadzam w głębi serca. Dowolną wielką przeszkodę można zamienić w naukę, dowolne przeciągające się opóźnienie można spędzić zwiększając swoje kompetencje. Albo można też spróbować drogi naokoło :)

4. Ścigaj się z własnymi słabościami. Mnie trudy, niedociągnięcia, wady i słabości bardzo motywują. Zawsze staram się wtedy jeszcze mocniej ciągnąć w górę. Warto zaakceptować i polubić swoje słabości. To dzięki nim ma się świetne poczucie, gdzie warto “rzucić okiem” gdy ma się, powiedzmy, godzinkę wolnego. Na przykład z powodu jakiegoś przeciągającego się opóźnienia (patrz punkt trzeci) – ;)

5. Przeganiaj nudę. Jej. Nie pamiętam bym kiedykolwiek się w życiu nudził. Człowiek może nie mieć przy sobie żadnej książki, kartki ani urządzenia – przecież zawsze ma swoją głowę! oet w obliczu najmniejszej możliwej ilości bodźców można, chociażby, pomedytować. Nudę należy przeganiać. I tyle. Świetne ubranie myśli w słowa :)

6. Doganiaj marzenia. We wstępie do tego tekstu wspomniałem o jasnych celach. Warto je mieć. Jak mawiał świętej pamięci Yogi Berra: jeśli nie wiesz gdzie idziesz, możesz znaleźć się gdzie indziej. Różnych wersji tego powiedzenia jest pewnie tyle, ile kultur na świecie, ale słowa kultowego baseballisty przemawiają do mnie najbardziej. Gdy ktoś perfekcyjnie zna swoje życiowe aspiracje – super. Ja swoich nie znam, a mimo to zawsze staram się mieć przynajmniej parę “rzeczy do osiągnięcia”, bym wiedział, że nie stoję w miejscu. Dopiero teraz, po siedmiu latach blogowania widzę, że dzięki temu podejściu zaczyna mi się moja życiowa aspiracja dopiero wykluwać :)

7. Pij Nałęczowiankę i żyj pełnią życia! Ha, wspominałem o tym nie w jednym, nie w dwóch i nawet nie w trzech innych artykułach. Codzienne picie wody wspiera to jeden z najważniejszych czynników fizycznych gwarantujących człowiekowi odpowiednią “siłę przerobową” umysłu i dobry stan fizyczny.

Między innymi o tym podejściu do świata rozmawialiśmy kilka dni temu w trakcie “wyskakującej z kapci” konferencji. To na niej po raz pierwszy zobaczyłem jak działa maszyna, która po wsadzeniu w nią kapci i wybraniu rozmiaru w istocie obdarowuje petenta nowymi New Balance’ami :)

(Żaden rozmiar nie jest duży, gdy człowiek jest odważny i w siebie wierzy.)

Dodatkowe plusy akcji “Wyskocz z kapci”

Pomijam, oczywiście, popularyzowanie słów “wyskocz z kapci” :)

Po pierwsze, w najbliższym czasie każde trzy butelki Nałęczowianki zagwarantują Ci szansę na zgarnięcie fajnych prezentów. Wśród nich są wygodne buty marki New Balance! Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie WyskoczzKapci.pl.

Ale to nie koniec.

Otóż oprócz akcji “ogólnej”, dla całej Polski, rusza też dzisiaj akcja specjalnie dla Was. Czytelników tego bloga :)

Konkurs – wybierz zasadę i zgarnij buty New Balance!

Powyżej zaprezentowałem Wam oryginalne 7 Zasad Witalności Nałęczowianki (to te pogrubione części akapitów) razem z moimi pomysłami, jak je interpretować (niepogrubione części akapitów). Postanowiliśmy oprzeć o to i konkurs. Wybierz proszę najbardziej przemawiającą do Ciebie zasadę i napisz mi w komentarzu, czemu akurat ta a nie inne. Jestem bardzo ciekaw Waszych opinii :)

Co trzeba zrobić: napisać pod tym artykułem komentarz zawierający: (1) wybraną zasadę spośród 7 Zasad Witalności oraz (2) wyjaśnienie, dlaczego akurat ta zasada najbardziej Cię przekonuje.

Kto wygrywa: wygrają trzy najbardziej interesujące wyjaśnienia – można rymować, można pisać trzynastozgłoskowcem, można wrzucić link do filmiku na YouTube, na którym tańczysz swoją odpowiedź. Możesz też ją ułożyć ze skarpetek na parkiecie, ale błagam, niech to będą czyste skarpetki ;)

(Ale zwracam uwagę – WYSTARCZY komentarz.)

Co można wygrać: Trzy pary obuwia New Balance w formie voucherów.

Ile trwa konkurs: Od chwili premiery tego wpisu do końca dnia 15 października. Wyniki pojawią się tutaj 3 dni później. Tutaj możesz rzucić okiem na regulamin.

Życzę powodzenia! :)

Ogłoszenie wyników

Ulala, ciężko było. Najpierw wybrałem 20 najlepszych prac, potem 10, potem 5, potem razem wybraliśmy trójkę zwycięzców. Wszystkim gratuluję wpisów, niektóre były naprawdę piękne :)

Przewidziane nagrody dostają za to: Adrian WilczyńskiSonia Janik i Cia. Zgłoście się proszę do mnie na mail kontaktowy bloga aby skoordynować najprzyjemniejszą część konkursu ;)

Ciao,

Andrzej Tucholski

///

PS: Artykuł powstał we współpracy z marką Nałęczowianka. Ma związek z ich akcją “Wyskocz z kapci”, której nazwa tak mi się podoba, że aż użyłem jej w tym tekście minimum pięć razy :>

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!