Afgańskie skejterki – nie mogą jeździć rowerami, więc wskoczyły na deskorolki

 

Kobietom w Afganistanie nie wolno jeździć na rowerach. Postanowiły zatem wymienić papier ścierny na nowy, dobrze dokręcić trucki i z odwagą wskoczyć na… deskorolki! W tej chwili skateboard to najpopularniejszy sport kobiecy w całym kraju :)

Od 2007 roku działa w Afganistanie non-profit nazywający się Skateistan. Uruchomił go australijski skateboarder Oliver Percovich. Projekt łączy i edukuje młodych ludzi przez jeżdżenie na desce. W 2012 roku wzbudził on zainteresowanie londyńskiej fotograf Jessici Fulford-Dobson. Gdy usłyszała, że 45% uczestników tej akcji to kobiety, poleciała do Kabulu.

Efektem jej wyprawy jest seria pięknych portretów przedstawiających młode Afganki w swoim naturalnym środowisku – skateparku. Dziewczynom dopisują niezłe humory i ewidentnie widać z ich spojrzeń i sylwetek, że czują się w swoim towarzystwie pewnie i odważnie.

Jessica Fulford-Dobson tak opisuje swoje spostrzeżenia na ich temat:

“Spotkałam bardzo wiele budzących podziw kobiet i dziewczyn w Afganistanie: nauczycielki tak twarde i zdeterminowane jak dowolny mężczyzna; młode Afganki tuż po dwudziestce, które pracowały w wolontariacie przy sierocińcu i którym zależało na byciu postrzeganym jako silne i gotowe do walki za siebie o wiele bardziej niż jako ofiary warunków. Spotkałam też dziewczyny, które były kształcone do bycia liderkami w swoich społecznościach i które już w na tak młodym etapie myślały o przyszłości swojej i swojego kraju.” 

Bloga pani fotograf znajdziecie tutaj, a sposoby, by pomóc projektowi Skateistan znajdziecie w tym miejscu. Ponadto zdjęcia mają wkrótce być wydane w formie książki a jeszcze przez parę dni można je oglądać na żywo w galerii Saatchi w Londynie.

Sam nie znam zupełnie afgańskiej kultury i nie mam żadnych podstaw, by ją oceniająco komentować, ale mogę w zamian zauważyć jedno. Jestem pod wielkim wrażeniem odwagi i pomysłowości lokalnych społeczności kobiet i dziewczyn. Afgańskie skejterki to przewrotny, piękny przykład grupy społecznej, która nie mogąc wejść drzwiami, bez pardonu kieruje wzrok ku uchylonym oknom. Choć nie jest to najświeższa sprawa to poczułem, że koniecznie muszę się ich przykładem z Wami podzielić. Taka odwaga jest ponadczasowa.

Mam nadzieję, że będzie się tym dziewczynom dobrze wiodło :)

Oto rewelacyjne zdjęcia Fulford-Dobson:
Skateistan_069 Skateistan_083-1 Skateistan_097-700 Skateistan_135-1-700 Skateistan_149-700

Jessica-Fulford-Dobson_03-700

Pamiętajcie – tutaj czeka na Was zbiórka, którą możecie wesprzeć te odważne dziewczyny!

Wszystkie zdjęcia są własnością autorki © Jessica Fulford-Dobson. Źródło: Feature Shoot.

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies