Autor: Andrzej Tucholski | 25 kwietnia 2015 | Komentarze:

Afgańskie skejterki – nie mogą jeździć rowerami, więc wskoczyły na deskorolki

Kobietom w Afganistanie nie wolno jeździć na rowerach. Postanowiły zatem wymienić papier ścierny na nowy, dobrze dokręcić trucki i z odwagą wskoczyć na… deskorolki! W tej chwili skateboard to najpopularniejszy sport kobiecy w całym kraju :)

Od 2007 roku działa w Afganistanie non-profit nazywający się Skateistan. Uruchomił go australijski skateboarder Oliver Percovich. Projekt łączy i edukuje młodych ludzi przez jeżdżenie na desce. W 2012 roku wzbudził on zainteresowanie londyńskiej fotograf Jessici Fulford-Dobson. Gdy usłyszała, że 45% uczestników tej akcji to kobiety, poleciała do Kabulu.

Efektem jej wyprawy jest seria pięknych portretów przedstawiających młode Afganki w swoim naturalnym środowisku – skateparku. Dziewczynom dopisują niezłe humory i ewidentnie widać z ich spojrzeń i sylwetek, że czują się w swoim towarzystwie pewnie i odważnie.

Jessica Fulford-Dobson tak opisuje swoje spostrzeżenia na ich temat:

“Spotkałam bardzo wiele budzących podziw kobiet i dziewczyn w Afganistanie: nauczycielki tak twarde i zdeterminowane jak dowolny mężczyzna; młode Afganki tuż po dwudziestce, które pracowały w wolontariacie przy sierocińcu i którym zależało na byciu postrzeganym jako silne i gotowe do walki za siebie o wiele bardziej niż jako ofiary warunków. Spotkałam też dziewczyny, które były kształcone do bycia liderkami w swoich społecznościach i które już w na tak młodym etapie myślały o przyszłości swojej i swojego kraju.” 

Bloga pani fotograf znajdziecie tutaj, a sposoby, by pomóc projektowi Skateistan znajdziecie w tym miejscu. Ponadto zdjęcia mają wkrótce być wydane w formie książki a jeszcze przez parę dni można je oglądać na żywo w galerii Saatchi w Londynie.

Sam nie znam zupełnie afgańskiej kultury i nie mam żadnych podstaw, by ją oceniająco komentować, ale mogę w zamian zauważyć jedno. Jestem pod wielkim wrażeniem odwagi i pomysłowości lokalnych społeczności kobiet i dziewczyn. Afgańskie skejterki to przewrotny, piękny przykład grupy społecznej, która nie mogąc wejść drzwiami, bez pardonu kieruje wzrok ku uchylonym oknom. Choć nie jest to najświeższa sprawa to poczułem, że koniecznie muszę się ich przykładem z Wami podzielić. Taka odwaga jest ponadczasowa.

Mam nadzieję, że będzie się tym dziewczynom dobrze wiodło :)

Oto rewelacyjne zdjęcia Fulford-Dobson:
Skateistan_069 Skateistan_083-1 Skateistan_097-700 Skateistan_135-1-700 Skateistan_149-700

Jessica-Fulford-Dobson_03-700

Pamiętajcie – tutaj czeka na Was zbiórka, którą możecie wesprzeć te odważne dziewczyny!

Wszystkie zdjęcia są własnością autorki © Jessica Fulford-Dobson. Źródło: Feature Shoot.

Ciao,

Andrzej Tucholski

Moja najnowsza książka “#mikronawyki” już w sprzedaży! Jeśli szukasz pomysłu na siebie, potrzebujesz efektów (najlepiej natychmiast), a nie bardzo wiesz jak zacząć… przywożę rozwiązanie. A nawet 200 stron rozwiązań.

(Książka dostępna jest też w pakiecie promocyjnym z poprzednim zestawem narzędzi – “Pomysł na siebie w tydzień“.)

Mikronawyki

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!