Autor: Andrzej Tucholski | 1 października 2015 | Komentarze:

15 rzeczy, które spodobały mi się na Blog Forum Gdańsk 2015

Wróciłem przed chwilą z Nowego Jorku z konferencji Blog Forum Gdańsk 2015. To już szósty raz, gdy nosiłem na szyi ich plakietkę i cieszyłem się na każde ze spotkań. Nic dziwnego – to w końcu moje ulubione wydarzenie z kalendarza polskich imprez poświęconych internetowym twórcom.

Co roku piszę parę słów “po” i tym razem nie zamierzam robić niechlubnego wyjątku. Oto moje top 15 pozytywnych ocen z minionej edycji gdańskiego forum wymiany opinii dla blogerów, youtuberów i – coraz częściej – podcasterów a także “internet personalities” :)

(Sporo nas.)

Kolejność nie odgrywa żadnej roli.

1. Nowe twarze. Bardzo, bardzo dużo nowych twarzy. Obserwowanie jak się poznają, rozpoznają, zaczepiają i nawiązują kontakty daje mi bardzo dużo satysfakcji. Po pierwsze, sam parę lat temu byłem wyjątkowo nieogarniętą, nikomu nieznaną osobą. Po drugie, to zabawny – bo szczery i skuteczny – prztyczek w nos wszystkich malkontentów, że na BFG “co roku te same nazwiska, łeeee”. Po trzecie, mamy świetnych twórców. Dobrze jest móc zobaczyć ich na żywo.

2. Miejsce. Europejskie Centrum Solidarności jest piękne, niesamowite i godne uwagi. Tyle. Nie zamierzam go bardziej “sprzedawać” – będąc w Gdańsku po prostu się tam wybierzcie, a nie pożałujecie :)

3. Austin Kleon. Jeden z moich najbardziej ulubionych artystów ever. Śledzę go od dawna, mam parę jego książek, poważnie rozważałem wybrać się kiedyś do Austin w Teksasie tylko po to, by spróbować go namierzyć w jednym z miejsc, w którym lubi bywać. Dzięki organizatorom BFGdańsk ten radosny pomysł nie doszedł do skutku (może to i dobrze bo zgarnąłbym restraining order i zapraszaliby mnie potem do telewizji, dlaczego robię bydło za granicą). Otóż spotkałem Austina Kleona u nas, w Polsce :)

Dzięki uprzejmości Marty i Wittaminy udało mi się z nim nawet chwilę porozmawiać i jest dokładnie takim facetem, za jakiego go miałem z internetu i śledzenia jego twórczości. Dużo mu zawdzięczam. Cieszę się, że mogłem mu to powiedzieć :)

4. Panel dziennikarski z udziałem panów: Michała Broniatowskiego, Grzegorza Miecugowa i Filipa Niedenthala; prowadzony przez Joannę Malinowska-Parzydło. Na żywo zgarnął sporo nieprzychylnych uwag, ale ja się akurat z takich paneli bardzo lubię uczyć. Moim zdaniem potrzebne i dobre spotkanie. Nie oceniam wypowiedzi panów, bo i nie dla mojej oceny się oni wypowiadali. Cieszę się, że mogłem poznać ich opinię na temat kilku ważnych dla mnie spraw.

5. Panel o start-upach (Jacek Kotarbiński, Jan Favre, Małgorzata Jasnoch, Jacek Kłosiński, Agnieszka Oleszczuk-Widawska). Świetna rozmowa bardzo odpowiadająca mojej prywatnej wizji blogowania, jako złożonej wypadkowej sztuki i “solo-preneurship”, samo-biznesu. Notatki z tego, jak obie grupy powinny się od siebie nawzajem uczyć już przepisałem z kartki do Evernote’a i zamierzam czasem tam zaglądać :)

6. Pani Daria Michalska i jej wystąpienie o appkach i blogowaniu mobile. Niby proste, niby krótkie, a już szukam nowego motywu graficznego dla mojego bloga, bo widzę, jak dużo rzeczy zignorowałem.

7. Krzysiek Kotkowicz na panelu poświęconym wymiarom wolności w Internecie (Agnieszka Kaluga, Bartek Biernacki, Małgorzata Halber, Krzysztof Kotkowicz, Justyna Mazur, Make Life Harder). Całość panelu nie była do końca w zakresie moich bezpośrednich zainteresowań, ale nie będę ukrywał, że na słowach Lana aż mi się zacisnęła pięść, uniosła w pobliże nosa i miałem ochotę wyszeptać “that’s my man!”.

8. Panel o dobrym blogowaniu (Paweł Tkaczyk, Natalia Hatalska, Paweł Opydo, Joanna Malinowska-Parzydło). Wydaje mi się, że nawet sami paneliści nie wiedzą o tym, że – dla mnie – absolutnie najcenniejszą uwagę i poradę powiedzieli w ramach żartu, totalnie ją zbywając i spychając na dalszy plan :) Stock vs news. TO WYJAŚNIA TAK DUŻO SPRAW!

9. Żonglowanie językiem z profesorem Bralczykiem, Pauliną Mikułą i Arleną Witt. Ojej. Umiecie sobie wyobrazić podawanie sobie w finezyjny sposób piłki przez Messiego, Lewandowskiego i Ronaldo? To to było coś takiego, tylko że na poziomie języka, elegancji i inteligencji :) Przepiękne widowisko.

10. Warsztat Włodka Markowicza. Słuchanie myśli człowieka, który dobrze wie co chce tworzyć, jak to tworzyć i po co to tworzy zawsze jest bezcenne. Nie w każdym punkcie się z Włodkiem zgadzam, ale nie ma to najmniejszego znaczenia – jego przekaz jest czysty, a co za tym idzie mogę spróbować zrozumieć jego dorobek i wyciągnąć z niego dla siebie to, co akurat zadziała na moją wrażliwość. Tak zwany “czysty deal”. Mam takie tylko z najlepszymi muzykami, pisarzami, scenarzystami i reżyserami :)

11. Wystąpienie Konrada Kruczkowskiego. Pełne podniosłych wartości, ale nie patosu. Konrad porusza się w pewnym określonym zakresie tematów i motywów, które go interesują, ale reprezentuje przy okazji bardzo rzadką cechę: jest w stanie za każdym razem ustawić reflektor swojej wypowiedzi tak, że oświetlony jest inny sektor omawianej głębi. Podziwiam i szanuję. Dobrze, że wygrał nagrodę Blogera Odpowiedzialnego Społecznie :)

12. Jeszcze raz Austin Kleon. Nie wiem czy mówiłem – podpisał nam Kindle! :D

13. Wszystkie rozmowy, w szczególności z Joanną Malinowską-Parzydło. Będę o niej jeszcze sporo myślał :)

14. Prowadzący, czyli Radosław Kotarski i Ida Mokwa. Uwielbiam ich i chcę, aby za rok też byli na scenie.

15. Organizacja jako całość. Jednym słowem: to było moje ulubione Blog Forum Gdańsk. Bardzo sentymentalnie wspominam pierwszą edycję, bo to tam po raz pierwszy zobaczyłem swoich internetowych bohaterów. Tam poznałem też jednego z moich najlepszych przyjaciół. Inne też noszę w sercu.

Ale ta?

Ta była po prostu najlepsza.

Dziękuję, że mogłem być jej częścią :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

///

PS: Jeśli czytasz ten tekst i należysz do Tajemnej Listy i dziwisz się, dlaczego nie było wysyłki – z prostego powodu. Wyszedłem z założenia, że niekoniecznie wszystkich interesują moje konferencyjne przygody, więc postanowiłem zachować Wasze zaufanie na okazję, która będzie niosła pożytek dla większej liczby ludzi, niż wyłącznie zainteresowani blogowaniem :) 

 

Bądźmy w kontakcie:
 • Warto dodać, że na YTbowym kanale BFG (https://www.youtube.com/channel/UCzjaiNT3aHy6q9BzOGNQR4A ) są wspomniane przez Ciebie wystąpienia ;)

  W tym roku czułem się “za cienki w uszach” ale za rok może się w końcu zgłoszę (i dostanę :x ) ;).

 • Zwierz

  Ja przyznam mam wśród miłych wspomnień moment kiedy w środku dwóch poważnych paneli twitterowa dyskusja zboczyła na fanowskie piski nad twórczością Sorkina i komunikacyjne możliwości Windows Phone :)

  • Ja już zaczynam wybierać równoległe wątki na konferencję za rok. Chcesz wybrać artystę czy sprzęt? Bo mamy dwa “okienka” na tematy i możemy się podzielić. Czy tworzymy nowy slot? :)

   • Zwierz

    To ja luźno rzucę że być może powinniśmy wybrać jakiegoś reżysera. Co powiesz na Wesa Andersona?

 • Nie dziwię się, że to była Twoja ulubiona edycja. Gdybym tylko mogła podywagować o języku w tak znakomitym gronie albo chociaż tego posłuchać – też ogłosiłabym ten event najlepszym w całym życiu.

 • Ja żałowałam, że Lancaster nie miał czasu wypowiedzieć się dłużej, chętnie zamieniłabym panel w jego prelekcję :) Dobrze było też Was poznać, choć bardzo przelotnie :) Na profesora Bralczyka zaspałam w niedzielę ;) Ale już dziś nadrobiłam jak tylko pojawił się film – cudowny <3

 • Prof. Bralczyk i dziewczyny – mistrzostwo świata. Byłam dumna, z nas

 • Wystąpienie profesora Bralczyka, Pauliny Mikuły i Arleny Witt totalnie mnie urzekło. :) Co prawda nie mogłam oglądać tego na żywo i odsłuchiwałam dzisiaj na YouTube, ale tak czy siak – słuchało się fenomenalnie. :)

 • Bardzo przyjemnie opowiedziałeś tę konferencję. Nie uczestniczyłam w BFG, oglądałam natomiast transmisję on-line. Kilka wystąpień i paneli bardzo mi się spodobało. Usłyszałam to, co chciałam usłyszeć, dowiedziałam tego, czego nie wiedziałam. I szczerze pośmiałam :)

 • Jeszcze nie byłem, ciekaw jestem, jak to wygląda. Bardzo przydatny wpis. Ogólnie polecasz wyjazd początkującym?

  • Nie jestem odpowiednią osobą by odpowiedzieć na takie pytanie – w kontekście wstępu lub przyzwoleń nie uznaję podziału na “początkujących” i “zaawansowanych”. Jeśli tylko umiesz się na taką konferencję wkręcić, zrób to. Ja na pierwsze BFG pojechałem jako totalny dzieciak, mając mniej ruchu i mniej “wpływu” niż kichnięcie dowolnego pozostałego gościa imprezy. Ale przekonałem jakimś cudem organizatorów, że NAPRAWDĘ mi zależy. I dzisiaj – sześć lat później – widzę, jak ważny był to dla mnie wyjazd.

   Nawet nieudolnie próbowałem to opisać artykułem: https://andrzejtucholski.pl/2014/efekty-jednej-podrozy-historia-o-marzeniach/

 • Zigi

  Dla mnie super wpis:) z kopalnią linków, z których skorzystałem, a jakże:) – wielkie dzięki:)

 • Phi, ja miałam fajne kiecki i nic w ogóle o nich nie wspomniałeś…

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i miło mi Cię tu widzieć!

Jestem dyplomowanym menedżerem i magistrem psychologii biznesu.

Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce.

Prowadzę bloga i kanał video poświęcone strategiom projektowania fajnego, udanego życia.

Organizuję polecenia #NiedzielaDzielenia, serię #SąSuper oraz akcję SHARE WEEK.

Przygotowuję kawę w Sekretnej Kawiarni oraz ukrywam przed światem Tajemną Listę.

Facebook

Na fanpage wrzucam informacje o nowych premierach i statusy tak długie że same powinny być artykułami. Uwaga: polecam dużo fajnych ludzi i często zachęcam do chwalenia się.

YouTube

Od czasu do czasu montuję na statywie kamerkę i opowiadam jej coś o skuteczności, podejmowaniu decyzji lub stoicyzmie. Uwaga: bywa nieostro, bo sporo macham rękoma.

Instagram

Kulisy mojej pracy, ładne ujęcia Warszawy, spore ilości książek, kawy i podróży archiwizuję amatorskimi fotkami na Instagramie. Uwaga: zdarzają się selfie.

Instagram

Pierwszy raz?

Prowadzę tego bloga od 2009 roku. Opublikowałem tu ponad 1000 wpisów. To dużo treści, więc przygotowałem dla Ciebie drobne wsparcie. Przeczytaj o czym jest to miejsce, kim jestem ja i od czego warto zacząć lekturę na specjalnej stronie powitalnej.

Dołącz do 11 000+ Czytelników
I zapisz się do Tajemnej Listy

Każdy odbiorca newslettera dostaje w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do nowych artykułów
 • skoroszyty Excel pomocne w organizacji życia
 • plakaty i prezentacje z najważniejszymi informacjami

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to blog dla ludzi, którzy chcą więcej. Prowadzony przeze mnie od 2009 roku należy od lat do najbardziej wpływowych w Polsce. Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce. Wierzę, że niezależnie od tego co lubi się w życiu robić, można to robić skuteczniej, spokojniej oraz czerpać z tego więcej frajdy. Nie lubię mówić innym co mają robić, więc staram się korzystać z przykładów z literatury oraz z własnego doświadczenia. Każdy wyciągnie z nich tyle, ile uzna za stosowne.

Informacje

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)