Autor: Andrzej Tucholski | 1 lipca 2015 | Komentarze:
Czas czytania: około 5 minut

10 najważniejszych kompetencji zawodowych na rok 2020

Przepis na sukces w życiu i pracy składa się z wielu czynników. Być może jednym z najważniejszych jest umiejętność adaptowania się do “nowego” w świecie pełnym ulepszanej technologii i ciągłych zmian trendów.

Tymi słowami zaczyna się świetny artykuł Larry’ego Kima 10 Critical Skills You’ll Need to Succeed At Work in 2020. Larry jest założycielem i CTO firmy WordStream oraz okazjonalnym autorem dla internetowego magazynu Inc.com. Postanowił on przeanalizować swoje doświadczenie i obserwacje i przygotować dosyć ogólny, a zarazem porządny i przydatny “poradnik rozwoju kariery” wycelowany w nadchodzące pięć lat (tak, tak, do 2020 zostało tylko lekko ponad 60 miesięcy!).

Warto traktować go jako listę “zupełnych podstaw”, bo, odwrotnie parafrazując Lwa Tołstoja pod tok myślenia Jima Paula – każdy osiąga sukces na swój sposób. Za to wachlarz przyczyn porażek jest o wiele, wiele węższy. Innymi słowy: to, które z tych umiejętności przyniosą Wam milion dolarów to jest kwestia płynna, ale za to zupełne nierozeznanie w przynajmniej jednej z nich może zagrozić całej karierze.

To naprawdę warta uwagi wiedza. 

Na szczęście Larry Kim udzielił mi pisemnej zgody na przetłumaczenie jej dla Was :) 

Oto jego opracowanie sześciu podstawowych przyczyn trwających aktualnie zmian oraz dziesięciu najważniejszych “skilli”, dzięki którym odniesie się sukces w 2020 roku.

6 najważniejszych bodźców zmian

1. Długowieczność. Przed rokiem 2025 liczba Amerykanów po sześćdziesiątce wzrośnie o 70%.

2. “SMART” systemy i urządzenia. Technologia wspomaga nasze umiejętności a postępująca automatyzacja powoduje likwidację miejsc pracy opartej o powtarzalne czynności.

3. Świat oparty o obliczenia. Rosnąca liczba sensorów i jednostek przetwarzających dane czyni ze świata miejsce, które można programować. Dane pozwalają nam na działanie w skali, która nie była wcześniej możliwa.

4. Kultura nowych mediów. Komunikacja w nowym świecie wymaga “piśmiennictwa” i płynności nie tylko w tekście, ale także w obrazie, dźwięku i wideo.

5. Organizacje – superstruktury. Narzędzia społeczne pozwalają firmom na działanie w gigantycznej, nie spotykanej wcześniej skali.

6. Globalne połączenie. Sukces zależy od różnorodności i umiejętności adaptowania się nowych środowisk. USA i Europa nie są już głównymi kreatorami miejsc pracy.

10 Najważniejszych Kompetencji Zawodowych na rok 2020

1. Nadawanie sensu. Umiejętność rozumienia i wyjaśniania innym głębszego znaczenia lub istoty problemów.

Powiązane bodźce: “SMART” systemy i urządzenia

2. Inteligencja społeczna. Umiejętność budowania głębokich i bezpośrednich relacji z innymi a także wyczuwania i współtworzenia pożądanych efektów.

Powiązane bodźce: „SMART” systemy i urządzenia // Globalne połączenie

3. Nowatorskie myślenie nastawione na adaptację. Biegłość w wymyślaniu rozwiązań i odpowiedzi ponad te, które sugeruje tradycja lub istniejące zasady.

Powiązane bodźce: „SMART” systemy i urządzenia // Globalne połączenie

4. Kompetencje międzykulturowe. Umiejętność operowania w różnych środowiskach kulturowych.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

5. Myślenie oparte o obliczenia. Umiejętność tłumaczenia obszernych ilości danych dzięki abstrakcyjnym konceptom oraz rozumienie metod stojących za bazami danych.

Powiązane bodźce: Kultura nowych mediów // Świat oparty o obliczenia

6. Biegłość w nowych mediach. Umiejętność krytycznej oceny przydatności danego medium i twórczego przygotowania treści tak, by czerpały z nowych możliwości. Wykorzystywanie przewagi, które dają nowe media dla budowania przekazu.

Powiązane bodźce: Długowieczność // Kultura nowych mediów // Organizacje – superstruktury

7. Interdyscyplinarność. Umiejętność rozumienia konceptów łączących różne dyscypliny.

Powiązane bodźce: Długowieczność // Globalne połączenie

8. Paradygmat projektowania. Umiejętność przedstawiania i zarządzania obowiązkami pod osiągnięcie pożądanych efektów.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

9. Zarządzanie przeładowaniem poznawczym. Umiejętność optymalizacji i filtrowania informacji pod kątem istotności oraz aktywne maksymalizowanie funkcji poznawczych.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie // Kultura nowych mediów

10. Wirtualna współpraca. Umiejętność produktywnej pracy i tworzenia zaangażowania w drużynie złożonej z członków zespołu pracujących zdalnie.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

/////

Na co należy brać poprawkę – Larry Kim napisał ten tekst pod odbiorcę Amerykańskiego. Niektóre z tych trendów nie dotrą do nas w tym samym czasie, co na teren Ameryki Północnej. Nie wydaje mi się jednak, by w kontekście rozwoju osobistego warto było aż tak uzależniać się od otaczającej rzeczywistości.

Lepiej być gotowym, niż zdziwionym :)

Jeśli interesują Cię takie tematy, koniecznie zapisz się do mojego newslettera, Tajemnej Listy. Jego członkowie dostają pisane przeze mnie osobiście, prywatne listy, sporo miłości i klucze do Skarbca, w którym przechowuję wszystkie materiały rozszerzające treści wybranych największych artykułów na blogu. Zapisanie się trwa minutę, wypisanie pięć sekund.

Warto spróbować :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

 • “Lepiej być gotowym, niż zdziwionym” – idealne podsumowanie :)

 • onelukone

  Może i nie dotrą w tym samym czasie, ale z całą pewnością Polska będzie liderem w Europie jeśli chodzi o wdrażanie tych trendów w życie.

  • Teraz już tak :)

  • anszi

   To prawda, już teraz można zauważyć duże zainteresowanie tematem młodych ludzi w naszym kraju co na pewno zaowocuje w przyszłości.

 • Gdzieś usłyszałem, że 20% dzieci będzie pracować w zawodach jeszcze nie wynalezioncyh

 • Ania Piwowarczyk

  Dzięki, świetna robota! Poza tym jasne, że należy brać poprawkę na to, że to są rzeczy bardzo płynne, ale niektóre z tych kompetencji (jak inteligencja społeczna) są potrzebne właściwie chyba od zawsze i raczej do końca świata będą się liczyć. Teraz chodzi tylko o to, żeby dostosowywać je do aktualnych realiów.

 • Gocha

  Kurczę tak czytam i czytam i nie wiem. Od zawsze, z natury umiałam analizować wszystko: dane, liczby, wydarzenia, ludzi, charaktery, organizacje pracy itd itp. Jeśli coś jest nie tak i jest nielogiczne od razu to widzę, aż boli po oczach. Umiem układać ‘rzeczy’ w całość tak żeby miały sens i były logiczne i jak najbardziej efektywne. Jeśli mam trudna decyzję do podjęcia to przeanalizuje ją z każdej strony i podejmę decyzję najbardziej odpowiednią dla mnie w danej chwili. I zazwyczaj nam rację. Tak samo jest ludzmi, jesli logos znam chociaz troche jestem w stanie przewidzieć jego zachowania itd. I co z tego wszystkiego jak nie umiem nic z tych rzeczy wykorzystać w życiu zawodowym?

 • “SMART” systemy i urządzenia. Temat mi bliski. Wystarczy przykład przewodnika po muzeum. Może być nim człowiek, ale może być też “maszyna”. Można zatrudniać 20 ludzi znających różne języki, a można też zrobić raz nagranie w tych 20 językach. Ba! Jak się uprzeć to nie trzeba przecież dodatkowych urządzeń. Wystarczy aplikacja. Na smartfona.

 • To teraz każdy już wie na czym ma skupić się :) Trendy jak najbardziej trafne i w sumie część z nich była/jest do przewidzenia. Ważne jest by obrać kierunek maksymalnego rozwoju i z niego nie schodzić :)

 • A co jeśli się myli?

 • W zasadzie oprócz pytania, co w sytuacji jeśli się myli w swoich prognozach, chciałem dopisać (choć nie było to możliwe, stąd zdublowany komentarz), że przydatne zawsze pozostanie zarządzanie przeładowaniem poznawczym:-)

 • Strasznie mnie ciekawi to, jak będzie się rozwijała/kształciła ta grupa osób, które za 5 lat będzie w mniej więcej naszym wieku – decyzyjnym. Poziom nauczania w szkołach spada na łeb na szyję, niespecjalnie w rodzinach (może nasze pokolenie to zmieni, czego efekty będą za ok 20 lat) zwraca się uwagę na rozwój młodzieży w wieku gimnazjalnym a to właśnie oni za te 5 lat będą musieli mieć te umiejętności w małym palcu. Mam wrażenie, że to też leży w kwestii danego człowieka, czy będzie chciał pracować nad sobą czy nie, bo w moim roczniku (i około) są osoby, które kładą duży nacisk na samorozwój, ale są też takie, które nie robiąc nic oczekują, że wszystko zostanie im dane. A nie jest. I jak to będzie z tymi ludźmi, którzy teraz są w szkołach a za 5 lat wejdą w “prawdziwe” życie.

  • Pewnie tak jak do tej pory, ludźmi (jako “gatunkiem”) od zawsze kieruje spora bezwładność i raczej nie ma żadnych przesłanek, że to się szybko zmieni :)

   • Julia

    Ja mam 17 lat i sama sobie zadaję to pytanie… Gdzie ja i moi znajomi będą za te 5 lat? Obecnie idę do II klasy liceum, a moje przedmioty zostaną okrojone do tych, które będę zdawać na maturze. Dobrze? Źle? Sama już nie wiem. Przykro mi się robi, że już teraz muszę decydować, co chcę robić przez resztę swojego życia. W dodatku nauka będzie nakierowana na to, by jak najlepiej zdać maturę, co moim zdaniem “zabija” zdolność logicznego myślenia oraz indywidualności. Każdy ma umieć odpowiadać pod klucz i tyle… Nie wiem, co studiować, w którym kierunku podążać. Co do samorozwoju, to ja mam osobowość, która non stop wszystko analizuje, w mojej głowie cały czas odbywa się gonitwa myśli na różne tematy… Myślę, że dzięki temu interesuję się samorozwojem… Reszta raczej woli imprezy z używkami, więc sama nie wiem, jak oni się rozwiną :D

    • A spróbuj rzucić na to okiem w inny sposób: a co jeśli to nieistniejący problem?

     Skoro interesujesz się logicznym myśleniem i indywidualnością to bądź indywidualną sobą, która logicznie myśli, która przy okazji zdaje liceum i matury. Założenie, że szkoła powinna Cię definiować, to Twoje własne założenie. Po Twoim komentarzu widzę, że tak nie jest, więc nie musisz tego na siebie sama sprowadzać :) Niech w szkole uczą Cię tego, co tam jest akurat wymagane, a sama masz większość część doby do zagospodarowania tak, jak uważasz.

 • frezjaa

  inteligencja społeczna. polecasz jakieś pozycje? wpisy?

 • Bardzo ciekawy tekst, bardzo dobrze umiejscowiony zwłaszcza w obecnych realiach, gdzie tak wiele mówi się o zmianach w sposobie podejścia do pracy. Wykonywanie obowiązków jak wszystko inne, idzie z duchem czasu i sposób myślenia przedstawiony w tekście tylko to potwierdza. Musimy inaczej podejść do pracy, do życia, do kultury, korzystać z możliwości i wobec tych możliwości ewoluować :) Wychodzi na to, że przyszło nam żyć w bardzo interesujących czasach :)

 • Zabrakło wariantu “World War Z”, w tym wypadku na pierwszym miejscu byłby: cieśla :]

 • Kuba

  Trzeba przyznać, że część tych umiejętności potrzeba już teraz. Bez filtrowania natłoku informacji ciężko jest się czegokolwiek dowiedzieć aktualnie w internecie, zwłaszcza jeżeli ktoś wychodzi poza strony typu Interia, WP itd.
  Tak samo współpraca i umiejętność wypowiadania się. Co prawda istnieją różnego rodzaju osoby próbujące wyprowadzać z równowagi, trollować, czy po prostu psuć komuś dzień, lecz jeśli tylko chcemy porozmawiać z kimś na poziomie, to wcale nie jest to takie trudne, trzeba zwyczajnie wiedzieć gdzie szukać, bądź być cierpliwym w wyczekiwaniu na taką odpowiedź pośród tych mniej wartościowych. Widać tutaj od razu nawiązanie do kilku linijek wyżej, gdzie wspomniałem o filtrowaniu zawartości internetu :)

 • Fajnie, że przetłumaczyłeś. Na pewno się przyda. Chyba, że będzie koniec świata i wcale nam te kompetencje już nie będą potrzebne :)

 • Trusia123

  W końcu mam dowody na to, że moje studia (chociaż humanistyczne) są po prostu studiami przyszłości :) Pozdrowienia z Komunikacji Wizerunkowej gdzie uczymy się dokładnie tych rzeczy :)

 • To spojrzenie na przyszłość wiele mówi o kierunku dzisiejszej ekonomii i sposobie funkcjonowania świata. Volens nolens jesteśmy wprzęgnięci w tę machinę i trzeba nam będzie umiejętnie wpisać się w taką narrację. Wbrew pozorom taka przyszłość otwiera spore możliwości, lecz wykorzystanie ich będzie wymagało równie sporego ogarnięcia :)

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i pokażę Ci różne strategie na ogarnięcie życia. Pogadamy też o kulturze.

Na tym lifestyle'owym blogu eksperckim znajdziesz luźne tematy (seriale) płynnie połączone z pragmatycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Kanał na YouTube jest o tym samym, tylko weselej, bo mogę wymachiwać rękami.

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 12 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
 • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
 • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
 • moją prezentację z TEDx
 • bezpośredni kontakt do mnie
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, którą potem będzie można z dumą pokazać w raportach.

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany, lifestyle'owy blog ekspercki prowadzony od 2009 roku.

Poświęcony jest strategiom na ogarnięcie życia. A także kulturze, no bo jak to tak, żyć bez seriali? W skrócie oznacza to, że artykuły na lifestyle’owe tematy wzbogacone są “w środku” eksperckimi poradami z zakresu optymalizacji obowiązków, psychologii oraz strategicznego podchodzenia do wyzwań. Jeśli przychodzisz do mnie po chwilę wyluzowania, wyjdziesz z nowym pomysłem. A jeśli przychodzisz po rozwiązanie, trochę odpoczniesz :)

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail. W przypadku palących problemów nalegam, by skontaktować się ze sprawdzonym fachowcem legitymującym się wykształceniem i potrzebnymi specjalizacjami. Ci ludzie starali się latami by móc Ci pomóc. Głupio by było teraz im na to nie pozwolić :)

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)