Autor: Andrzej Tucholski | 1 lipca 2015 | Komentarze:
Czas czytania: około 5 minut

10 najważniejszych kompetencji zawodowych na rok 2020

Przepis na sukces w życiu i pracy składa się z wielu czynników. Być może jednym z najważniejszych jest umiejętność adaptowania się do “nowego” w świecie pełnym ulepszanej technologii i ciągłych zmian trendów.

Tymi słowami zaczyna się świetny artykuł Larry’ego Kima 10 Critical Skills You’ll Need to Succeed At Work in 2020. Larry jest założycielem i CTO firmy WordStream oraz okazjonalnym autorem dla internetowego magazynu Inc.com. Postanowił on przeanalizować swoje doświadczenie i obserwacje i przygotować dosyć ogólny, a zarazem porządny i przydatny “poradnik rozwoju kariery” wycelowany w nadchodzące pięć lat (tak, tak, do 2020 zostało tylko lekko ponad 60 miesięcy!).

Warto traktować go jako listę “zupełnych podstaw”, bo, odwrotnie parafrazując Lwa Tołstoja pod tok myślenia Jima Paula – każdy osiąga sukces na swój sposób. Za to wachlarz przyczyn porażek jest o wiele, wiele węższy. Innymi słowy: to, które z tych umiejętności przyniosą Wam milion dolarów to jest kwestia płynna, ale za to zupełne nierozeznanie w przynajmniej jednej z nich może zagrozić całej karierze.

To naprawdę warta uwagi wiedza. 

Na szczęście Larry Kim udzielił mi pisemnej zgody na przetłumaczenie jej dla Was :) 

Oto jego opracowanie sześciu podstawowych przyczyn trwających aktualnie zmian oraz dziesięciu najważniejszych “skilli”, dzięki którym odniesie się sukces w 2020 roku.

6 najważniejszych bodźców zmian

1. Długowieczność. Przed rokiem 2025 liczba Amerykanów po sześćdziesiątce wzrośnie o 70%.

2. “SMART” systemy i urządzenia. Technologia wspomaga nasze umiejętności a postępująca automatyzacja powoduje likwidację miejsc pracy opartej o powtarzalne czynności.

3. Świat oparty o obliczenia. Rosnąca liczba sensorów i jednostek przetwarzających dane czyni ze świata miejsce, które można programować. Dane pozwalają nam na działanie w skali, która nie była wcześniej możliwa.

4. Kultura nowych mediów. Komunikacja w nowym świecie wymaga “piśmiennictwa” i płynności nie tylko w tekście, ale także w obrazie, dźwięku i wideo.

5. Organizacje – superstruktury. Narzędzia społeczne pozwalają firmom na działanie w gigantycznej, nie spotykanej wcześniej skali.

6. Globalne połączenie. Sukces zależy od różnorodności i umiejętności adaptowania się nowych środowisk. USA i Europa nie są już głównymi kreatorami miejsc pracy.

10 Najważniejszych Kompetencji Zawodowych na rok 2020

1. Nadawanie sensu. Umiejętność rozumienia i wyjaśniania innym głębszego znaczenia lub istoty problemów.

Powiązane bodźce: “SMART” systemy i urządzenia

2. Inteligencja społeczna. Umiejętność budowania głębokich i bezpośrednich relacji z innymi a także wyczuwania i współtworzenia pożądanych efektów.

Powiązane bodźce: „SMART” systemy i urządzenia // Globalne połączenie

3. Nowatorskie myślenie nastawione na adaptację. Biegłość w wymyślaniu rozwiązań i odpowiedzi ponad te, które sugeruje tradycja lub istniejące zasady.

Powiązane bodźce: „SMART” systemy i urządzenia // Globalne połączenie

4. Kompetencje międzykulturowe. Umiejętność operowania w różnych środowiskach kulturowych.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

5. Myślenie oparte o obliczenia. Umiejętność tłumaczenia obszernych ilości danych dzięki abstrakcyjnym konceptom oraz rozumienie metod stojących za bazami danych.

Powiązane bodźce: Kultura nowych mediów // Świat oparty o obliczenia

6. Biegłość w nowych mediach. Umiejętność krytycznej oceny przydatności danego medium i twórczego przygotowania treści tak, by czerpały z nowych możliwości. Wykorzystywanie przewagi, które dają nowe media dla budowania przekazu.

Powiązane bodźce: Długowieczność // Kultura nowych mediów // Organizacje – superstruktury

7. Interdyscyplinarność. Umiejętność rozumienia konceptów łączących różne dyscypliny.

Powiązane bodźce: Długowieczność // Globalne połączenie

8. Paradygmat projektowania. Umiejętność przedstawiania i zarządzania obowiązkami pod osiągnięcie pożądanych efektów.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

9. Zarządzanie przeładowaniem poznawczym. Umiejętność optymalizacji i filtrowania informacji pod kątem istotności oraz aktywne maksymalizowanie funkcji poznawczych.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie // Kultura nowych mediów

10. Wirtualna współpraca. Umiejętność produktywnej pracy i tworzenia zaangażowania w drużynie złożonej z członków zespołu pracujących zdalnie.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

/////

Na co należy brać poprawkę – Larry Kim napisał ten tekst pod odbiorcę Amerykańskiego. Niektóre z tych trendów nie dotrą do nas w tym samym czasie, co na teren Ameryki Północnej. Nie wydaje mi się jednak, by w kontekście rozwoju osobistego warto było aż tak uzależniać się od otaczającej rzeczywistości.

Lepiej być gotowym, niż zdziwionym :)

Jeśli interesują Cię takie tematy, koniecznie zapisz się do mojego newslettera, Tajemnej Listy. Jego członkowie dostają pisane przeze mnie osobiście, prywatne listy, sporo miłości i klucze do Skarbca, w którym przechowuję wszystkie materiały rozszerzające treści wybranych największych artykułów na blogu. Zapisanie się trwa minutę, wypisanie pięć sekund.

Warto spróbować :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na ludzkie życie ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganego życia. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam :)

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs."Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 3 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • bezpośredni kontakt do mnie

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na ludzkie życie. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność. W tekstach łączę lifestyle’owe treści z eksperckimi poradami. W praktyce oznacza to artykuły na codzienne tematy wzbogacone “w środku” fajnymi rozwiązaniami z zakresu optymalizacji obowiązków, psychologii oraz strategicznego podchodzenia do wyzwań. Jeśli przychodzisz po chwilę wyluzowania, wyjdziesz z nowym pomysłem. A jeśli przychodzisz po rozwiązanie, trochę odpoczniesz :)

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail. W przypadku palących problemów nalegam, by skontaktować się ze sprawdzonym fachowcem legitymującym się wykształceniem i potrzebnymi specjalizacjami. To ludzie, którzy starali się latami, by móc Ci pomóc. Głupio by było teraz im na to nie pozwolić :)

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)