10 najważniejszych kompetencji zawodowych na rok 2020

Czas czytania: około 5 minut • Inspiracje
 

Przepis na sukces w życiu i pracy składa się z wielu czynników. Być może jednym z najważniejszych jest umiejętność adaptowania się do “nowego” w świecie pełnym ulepszanej technologii i ciągłych zmian trendów.

Tymi słowami zaczyna się świetny artykuł Larry’ego Kima 10 Critical Skills You’ll Need to Succeed At Work in 2020. Larry jest założycielem i CTO firmy WordStream oraz okazjonalnym autorem dla internetowego magazynu Inc.com. Postanowił on przeanalizować swoje doświadczenie i obserwacje i przygotować dosyć ogólny, a zarazem porządny i przydatny “poradnik rozwoju kariery” wycelowany w nadchodzące pięć lat (tak, tak, do 2020 zostało tylko lekko ponad 60 miesięcy!).

Warto traktować go jako listę “zupełnych podstaw”, bo, odwrotnie parafrazując Lwa Tołstoja pod tok myślenia Jima Paula – każdy osiąga sukces na swój sposób. Za to wachlarz przyczyn porażek jest o wiele, wiele węższy. Innymi słowy: to, które z tych umiejętności przyniosą Wam milion dolarów to jest kwestia płynna, ale za to zupełne nierozeznanie w przynajmniej jednej z nich może zagrozić całej karierze.

To naprawdę warta uwagi wiedza. 

Na szczęście Larry Kim udzielił mi pisemnej zgody na przetłumaczenie jej dla Was :) 

Oto jego opracowanie sześciu podstawowych przyczyn trwających aktualnie zmian oraz dziesięciu najważniejszych “skilli”, dzięki którym odniesie się sukces w 2020 roku.

6 najważniejszych bodźców zmian

1. Długowieczność. Przed rokiem 2025 liczba Amerykanów po sześćdziesiątce wzrośnie o 70%.

2. “SMART” systemy i urządzenia. Technologia wspomaga nasze umiejętności a postępująca automatyzacja powoduje likwidację miejsc pracy opartej o powtarzalne czynności.

3. Świat oparty o obliczenia. Rosnąca liczba sensorów i jednostek przetwarzających dane czyni ze świata miejsce, które można programować. Dane pozwalają nam na działanie w skali, która nie była wcześniej możliwa.

4. Kultura nowych mediów. Komunikacja w nowym świecie wymaga “piśmiennictwa” i płynności nie tylko w tekście, ale także w obrazie, dźwięku i wideo.

5. Organizacje – superstruktury. Narzędzia społeczne pozwalają firmom na działanie w gigantycznej, nie spotykanej wcześniej skali.

6. Globalne połączenie. Sukces zależy od różnorodności i umiejętności adaptowania się nowych środowisk. USA i Europa nie są już głównymi kreatorami miejsc pracy.

10 Najważniejszych Kompetencji Zawodowych na rok 2020

1. Nadawanie sensu. Umiejętność rozumienia i wyjaśniania innym głębszego znaczenia lub istoty problemów.

Powiązane bodźce: “SMART” systemy i urządzenia

2. Inteligencja społeczna. Umiejętność budowania głębokich i bezpośrednich relacji z innymi a także wyczuwania i współtworzenia pożądanych efektów.

Powiązane bodźce: „SMART” systemy i urządzenia // Globalne połączenie

3. Nowatorskie myślenie nastawione na adaptację. Biegłość w wymyślaniu rozwiązań i odpowiedzi ponad te, które sugeruje tradycja lub istniejące zasady.

Powiązane bodźce: „SMART” systemy i urządzenia // Globalne połączenie

4. Kompetencje międzykulturowe. Umiejętność operowania w różnych środowiskach kulturowych.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

5. Myślenie oparte o obliczenia. Umiejętność tłumaczenia obszernych ilości danych dzięki abstrakcyjnym konceptom oraz rozumienie metod stojących za bazami danych.

Powiązane bodźce: Kultura nowych mediów // Świat oparty o obliczenia

6. Biegłość w nowych mediach. Umiejętność krytycznej oceny przydatności danego medium i twórczego przygotowania treści tak, by czerpały z nowych możliwości. Wykorzystywanie przewagi, które dają nowe media dla budowania przekazu.

Powiązane bodźce: Długowieczność // Kultura nowych mediów // Organizacje – superstruktury

7. Interdyscyplinarność. Umiejętność rozumienia konceptów łączących różne dyscypliny.

Powiązane bodźce: Długowieczność // Globalne połączenie

8. Paradygmat projektowania. Umiejętność przedstawiania i zarządzania obowiązkami pod osiągnięcie pożądanych efektów.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

9. Zarządzanie przeładowaniem poznawczym. Umiejętność optymalizacji i filtrowania informacji pod kątem istotności oraz aktywne maksymalizowanie funkcji poznawczych.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie // Kultura nowych mediów

10. Wirtualna współpraca. Umiejętność produktywnej pracy i tworzenia zaangażowania w drużynie złożonej z członków zespołu pracujących zdalnie.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

/////

Na co należy brać poprawkę – Larry Kim napisał ten tekst pod odbiorcę Amerykańskiego. Niektóre z tych trendów nie dotrą do nas w tym samym czasie, co na teren Ameryki Północnej. Nie wydaje mi się jednak, by w kontekście rozwoju osobistego warto było aż tak uzależniać się od otaczającej rzeczywistości.

Lepiej być gotowym, niż zdziwionym :)

Jeśli interesują Cię takie tematy, koniecznie zapisz się do mojego newslettera, Tajemnej Listy. Jego członkowie dostają pisane przeze mnie osobiście, prywatne listy, sporo miłości i klucze do Skarbca, w którym przechowuję wszystkie materiały rozszerzające treści wybranych największych artykułów na blogu. Zapisanie się trwa minutę, wypisanie pięć sekund.

Warto spróbować :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem od skuteczności, a także pisarzem i scenarzystą.

Znajdujesz się teraz na mojej stronie domowej, z której możesz przejść do bloga, YouTube’a, na jeden z moich podcastów, na konto na instagramie, a także znajdziesz tu zapis na newsletter i przejście do sklepu z moimi książkami i kursami.

Życzę dużo dobrego!

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – terapeutą lub psychiatrą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies