Czas czytania: około 5 minut

10 najważniejszych kompetencji zawodowych na rok 2020

Przepis na sukces w życiu i pracy składa się z wielu czynników. Być może jednym z najważniejszych jest umiejętność adaptowania się do “nowego” w świecie pełnym ulepszanej technologii i ciągłych zmian trendów.

Tymi słowami zaczyna się świetny artykuł Larry’ego Kima 10 Critical Skills You’ll Need to Succeed At Work in 2020. Larry jest założycielem i CTO firmy WordStream oraz okazjonalnym autorem dla internetowego magazynu Inc.com. Postanowił on przeanalizować swoje doświadczenie i obserwacje i przygotować dosyć ogólny, a zarazem porządny i przydatny “poradnik rozwoju kariery” wycelowany w nadchodzące pięć lat (tak, tak, do 2020 zostało tylko lekko ponad 60 miesięcy!).

Warto traktować go jako listę “zupełnych podstaw”, bo, odwrotnie parafrazując Lwa Tołstoja pod tok myślenia Jima Paula – każdy osiąga sukces na swój sposób. Za to wachlarz przyczyn porażek jest o wiele, wiele węższy. Innymi słowy: to, które z tych umiejętności przyniosą Wam milion dolarów to jest kwestia płynna, ale za to zupełne nierozeznanie w przynajmniej jednej z nich może zagrozić całej karierze.

To naprawdę warta uwagi wiedza. 

Na szczęście Larry Kim udzielił mi pisemnej zgody na przetłumaczenie jej dla Was :) 

Oto jego opracowanie sześciu podstawowych przyczyn trwających aktualnie zmian oraz dziesięciu najważniejszych “skilli”, dzięki którym odniesie się sukces w 2020 roku.

6 najważniejszych bodźców zmian

1. Długowieczność. Przed rokiem 2025 liczba Amerykanów po sześćdziesiątce wzrośnie o 70%.

2. “SMART” systemy i urządzenia. Technologia wspomaga nasze umiejętności a postępująca automatyzacja powoduje likwidację miejsc pracy opartej o powtarzalne czynności.

3. Świat oparty o obliczenia. Rosnąca liczba sensorów i jednostek przetwarzających dane czyni ze świata miejsce, które można programować. Dane pozwalają nam na działanie w skali, która nie była wcześniej możliwa.

4. Kultura nowych mediów. Komunikacja w nowym świecie wymaga “piśmiennictwa” i płynności nie tylko w tekście, ale także w obrazie, dźwięku i wideo.

5. Organizacje – superstruktury. Narzędzia społeczne pozwalają firmom na działanie w gigantycznej, nie spotykanej wcześniej skali.

6. Globalne połączenie. Sukces zależy od różnorodności i umiejętności adaptowania się nowych środowisk. USA i Europa nie są już głównymi kreatorami miejsc pracy.

10 Najważniejszych Kompetencji Zawodowych na rok 2020

1. Nadawanie sensu. Umiejętność rozumienia i wyjaśniania innym głębszego znaczenia lub istoty problemów.

Powiązane bodźce: “SMART” systemy i urządzenia

2. Inteligencja społeczna. Umiejętność budowania głębokich i bezpośrednich relacji z innymi a także wyczuwania i współtworzenia pożądanych efektów.

Powiązane bodźce: „SMART” systemy i urządzenia // Globalne połączenie

3. Nowatorskie myślenie nastawione na adaptację. Biegłość w wymyślaniu rozwiązań i odpowiedzi ponad te, które sugeruje tradycja lub istniejące zasady.

Powiązane bodźce: „SMART” systemy i urządzenia // Globalne połączenie

4. Kompetencje międzykulturowe. Umiejętność operowania w różnych środowiskach kulturowych.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

5. Myślenie oparte o obliczenia. Umiejętność tłumaczenia obszernych ilości danych dzięki abstrakcyjnym konceptom oraz rozumienie metod stojących za bazami danych.

Powiązane bodźce: Kultura nowych mediów // Świat oparty o obliczenia

6. Biegłość w nowych mediach. Umiejętność krytycznej oceny przydatności danego medium i twórczego przygotowania treści tak, by czerpały z nowych możliwości. Wykorzystywanie przewagi, które dają nowe media dla budowania przekazu.

Powiązane bodźce: Długowieczność // Kultura nowych mediów // Organizacje – superstruktury

7. Interdyscyplinarność. Umiejętność rozumienia konceptów łączących różne dyscypliny.

Powiązane bodźce: Długowieczność // Globalne połączenie

8. Paradygmat projektowania. Umiejętność przedstawiania i zarządzania obowiązkami pod osiągnięcie pożądanych efektów.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

9. Zarządzanie przeładowaniem poznawczym. Umiejętność optymalizacji i filtrowania informacji pod kątem istotności oraz aktywne maksymalizowanie funkcji poznawczych.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie // Kultura nowych mediów

10. Wirtualna współpraca. Umiejętność produktywnej pracy i tworzenia zaangażowania w drużynie złożonej z członków zespołu pracujących zdalnie.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

/////

Na co należy brać poprawkę – Larry Kim napisał ten tekst pod odbiorcę Amerykańskiego. Niektóre z tych trendów nie dotrą do nas w tym samym czasie, co na teren Ameryki Północnej. Nie wydaje mi się jednak, by w kontekście rozwoju osobistego warto było aż tak uzależniać się od otaczającej rzeczywistości.

Lepiej być gotowym, niż zdziwionym :)

Jeśli interesują Cię takie tematy, koniecznie zapisz się do mojego newslettera, Tajemnej Listy. Jego członkowie dostają pisane przeze mnie osobiście, prywatne listy, sporo miłości i klucze do Skarbca, w którym przechowuję wszystkie materiały rozszerzające treści wybranych największych artykułów na blogu. Zapisanie się trwa minutę, wypisanie pięć sekund.

Warto spróbować :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!