10 najważniejszych kompetencji zawodowych na rok 2020

Czas czytania: około 5 minut • Inspiracje
 

Przepis na sukces w życiu i pracy składa się z wielu czynników. Być może jednym z najważniejszych jest umiejętność adaptowania się do “nowego” w świecie pełnym ulepszanej technologii i ciągłych zmian trendów.

Tymi słowami zaczyna się świetny artykuł Larry’ego Kima 10 Critical Skills You’ll Need to Succeed At Work in 2020. Larry jest założycielem i CTO firmy WordStream oraz okazjonalnym autorem dla internetowego magazynu Inc.com. Postanowił on przeanalizować swoje doświadczenie i obserwacje i przygotować dosyć ogólny, a zarazem porządny i przydatny “poradnik rozwoju kariery” wycelowany w nadchodzące pięć lat (tak, tak, do 2020 zostało tylko lekko ponad 60 miesięcy!).

Warto traktować go jako listę “zupełnych podstaw”, bo, odwrotnie parafrazując Lwa Tołstoja pod tok myślenia Jima Paula – każdy osiąga sukces na swój sposób. Za to wachlarz przyczyn porażek jest o wiele, wiele węższy. Innymi słowy: to, które z tych umiejętności przyniosą Wam milion dolarów to jest kwestia płynna, ale za to zupełne nierozeznanie w przynajmniej jednej z nich może zagrozić całej karierze.

To naprawdę warta uwagi wiedza. 

Na szczęście Larry Kim udzielił mi pisemnej zgody na przetłumaczenie jej dla Was :) 

Oto jego opracowanie sześciu podstawowych przyczyn trwających aktualnie zmian oraz dziesięciu najważniejszych “skilli”, dzięki którym odniesie się sukces w 2020 roku.

6 najważniejszych bodźców zmian

1. Długowieczność. Przed rokiem 2025 liczba Amerykanów po sześćdziesiątce wzrośnie o 70%.

2. “SMART” systemy i urządzenia. Technologia wspomaga nasze umiejętności a postępująca automatyzacja powoduje likwidację miejsc pracy opartej o powtarzalne czynności.

3. Świat oparty o obliczenia. Rosnąca liczba sensorów i jednostek przetwarzających dane czyni ze świata miejsce, które można programować. Dane pozwalają nam na działanie w skali, która nie była wcześniej możliwa.

4. Kultura nowych mediów. Komunikacja w nowym świecie wymaga “piśmiennictwa” i płynności nie tylko w tekście, ale także w obrazie, dźwięku i wideo.

5. Organizacje – superstruktury. Narzędzia społeczne pozwalają firmom na działanie w gigantycznej, nie spotykanej wcześniej skali.

6. Globalne połączenie. Sukces zależy od różnorodności i umiejętności adaptowania się nowych środowisk. USA i Europa nie są już głównymi kreatorami miejsc pracy.

10 Najważniejszych Kompetencji Zawodowych na rok 2020

1. Nadawanie sensu. Umiejętność rozumienia i wyjaśniania innym głębszego znaczenia lub istoty problemów.

Powiązane bodźce: “SMART” systemy i urządzenia

2. Inteligencja społeczna. Umiejętność budowania głębokich i bezpośrednich relacji z innymi a także wyczuwania i współtworzenia pożądanych efektów.

Powiązane bodźce: „SMART” systemy i urządzenia // Globalne połączenie

3. Nowatorskie myślenie nastawione na adaptację. Biegłość w wymyślaniu rozwiązań i odpowiedzi ponad te, które sugeruje tradycja lub istniejące zasady.

Powiązane bodźce: „SMART” systemy i urządzenia // Globalne połączenie

4. Kompetencje międzykulturowe. Umiejętność operowania w różnych środowiskach kulturowych.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

5. Myślenie oparte o obliczenia. Umiejętność tłumaczenia obszernych ilości danych dzięki abstrakcyjnym konceptom oraz rozumienie metod stojących za bazami danych.

Powiązane bodźce: Kultura nowych mediów // Świat oparty o obliczenia

6. Biegłość w nowych mediach. Umiejętność krytycznej oceny przydatności danego medium i twórczego przygotowania treści tak, by czerpały z nowych możliwości. Wykorzystywanie przewagi, które dają nowe media dla budowania przekazu.

Powiązane bodźce: Długowieczność // Kultura nowych mediów // Organizacje – superstruktury

7. Interdyscyplinarność. Umiejętność rozumienia konceptów łączących różne dyscypliny.

Powiązane bodźce: Długowieczność // Globalne połączenie

8. Paradygmat projektowania. Umiejętność przedstawiania i zarządzania obowiązkami pod osiągnięcie pożądanych efektów.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

9. Zarządzanie przeładowaniem poznawczym. Umiejętność optymalizacji i filtrowania informacji pod kątem istotności oraz aktywne maksymalizowanie funkcji poznawczych.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie // Kultura nowych mediów

10. Wirtualna współpraca. Umiejętność produktywnej pracy i tworzenia zaangażowania w drużynie złożonej z członków zespołu pracujących zdalnie.

Powiązane bodźce: Organizacje – superstruktury // Globalne połączenie

/////

Na co należy brać poprawkę – Larry Kim napisał ten tekst pod odbiorcę Amerykańskiego. Niektóre z tych trendów nie dotrą do nas w tym samym czasie, co na teren Ameryki Północnej. Nie wydaje mi się jednak, by w kontekście rozwoju osobistego warto było aż tak uzależniać się od otaczającej rzeczywistości.

Lepiej być gotowym, niż zdziwionym :)

Jeśli interesują Cię takie tematy, koniecznie zapisz się do mojego newslettera, Tajemnej Listy. Jego członkowie dostają pisane przeze mnie osobiście, prywatne listy, sporo miłości i klucze do Skarbca, w którym przechowuję wszystkie materiały rozszerzające treści wybranych największych artykułów na blogu. Zapisanie się trwa minutę, wypisanie pięć sekund.

Warto spróbować :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies