Wrażenia i emocje po Blog Forum Gdańsk 2014

 

Leżę właśnie plackiem po drugim dniu najważniejszej konferencji dla blogerów w Polsce. Poważnie. Nogi do tyłu, poduszka pod klatkę piersiową, laptop przed twarz. Do luźnego after-spotkania ze znajomymi autorami mam jeszcze parę minut, więc poświęcam tę chwilę na spisanie wspomnień z minionych kilkudziesięciu godzin. 

Szybko minęło. Zawsze szybko mija.

Odbieram identyfikator a dosłownie kilka chwil później Ida wchodzi na scenę i melduje, że bardzo nam dziękuje. Że widzimy się za rok. Ludzie w “foie gras” zaczynają podawać sobie kurtki, dłonie, walizki i telefony, by najwygodniej dodać się do znajomych na fejsie. Uśmiechają się i cieszą, sprawdzają w kalendarzach, kiedy uda im się złapać ponownie.

Piękna scena.

Nie chcę być melodramatyczny, ale widzę ją już piąty raz i już piąty raz kojarzy mi się z tym charakterystycznym montażem z Love Actually :) Poważnie! Przy powitaniach jest na BFG spory ruch, ale pożegnania zawsze mają ten leniwy, szczęśliwy nastrój zawieranych i umacnianych znajomości.

Swoją drogą – nowe znajomości. Jestem w stanie głębokiego podziwu dla organizatorów. Wśród stu kilkudziesięciu uczestników było od jasnej Anielki nowych (dla mnie!) twarzy. Połowa? Być może nawet i połowa. Lubię spędzać czas w otoczeniu nowych ludzi :)

Które prezentacje podobały mi się najbardziej

Były takie cztery.

Po pierwsze, pani Joanna Malinowska-Parzydło. Opowiadała o wyższych wartościach, etosie osoby odpowiedzialnej społecznie i cechach, których nie powinno się zarzucać na rzecz szybkiego wzrostu lub łatwego zysku. Widziałem w jej slajdach to, co w swojej głowie nazywam Byciem Odważnym Marzycielem. Jak tylko znajdę nagranie tej prezentacji to od razu Wam podeślę – sto procent jakości!

Po drugie, Jarosław Kuźniar. Bardzo cieszy mnie coraz więcej mostów (na razie linowych i nietrwałych, ale za to coraz gęstszych) przerzucanych pomiędzy częściowo rozłącznymi łodziami blogosfery i dziennikarstwa. Szczerze mówiąc nie widziałem między nimi agresji w 2009 i nie widzę tego konfliktu nadal, ale skoro mądrzejsi ode mnie dostrzegają jego istnienie i wartość dyskusji to się nie wymądrzam – tak pewnie jest :) Zachowanie pana Kuźniara i profesjonalizm jego warsztatu dały mi sporo wiedzy + uśmiałem się, jak rzadko.

Po trzecie, po równo, Michał Szafrański i Konrad Kruczkowski. Dużo życiowej mądrości, dużo pomysłów. Dużo kotwic, o które można się na chwilę zatrzymać i przemyśleć różnego sortu perspektywy – te dotyczące marzeń, te dotyczące codzienności… Stuff dla Odważnych Marzycieli, że tak powiem :) Panowie mają ten temat obcykany niczym stary wilk morski swoją własną kajutę :)

No i przesyłam buziaka dla Moniki Kamińskiej. Prelegowała dokładnie o tym, o czym przychodzi mi myśleć prawie codziennie od maja bieżącego roku. Monika, jesteś niesamowita i bardzo się cieszę, że możemy się znać i rozmawiać :)

Na co uważać

Na to, o czym opowiadał gościnny prelegent z Chin. Nie chcę nic przekręcić, więc również umieszczę tu nagranie, gdy tylko będzie dostępne. W dużym skrócie koncepcja była taka, że ogromnym korporacjom do pewnego stopnia nie należy ufać na równi z totalitarnymi rządami oraz, że globalizacja i komercyjne rozkładanie parasola usług na świecie potrafi być… czymś dobrym. Szokujące stwierdzenia, niesamowite fakty. Ekipo BFG – czekamy na wideo! :)

Które rozmowy podobały mi się najbardziej.

Wszystkie. Przepraszam, nie umiem tego dzielić. Dziękuję każdej jednej osobie, która poświęciła mi czas. To dzięki takim małym spotkaniom mam potem moje najlepsze pomysły :)

Dlaczego nie mogę się doczekać przyszłego roku

Blog Forum Gdańsk to najważniejsza, a także najbardziej życzliwa spośród wszystkich konferencji blogerskich w Polsce. Organizują ją pracowici, mądrzy i mający wielkie cele ludzie a przyjeżdżają na nią naprawdę topowi autorzy z kraju (i nie tylko). No i ja ;-)

Jest tam atmosfera idealnie odzwierciedlająca to, co prywatnie odczuwam gdy patrzę na kolegów i koleżanki autorów. Jasne, w codziennym “życiu na fejsie” zdarzy się konflikt tu czy pyskówka tam. No pewnie. Takie jest życie. Ale na BFGdańsk wszyscy są sobie równi i można podejść, pochwalić, podpytać każdego. O cokolwiek.

W moim przypadku ucieszyłem się najbardziej na możliwość poznania MC Silka, którego jestem fanem. Tak po prostu :D

Cieszę się też, że mogłem przybić piątki z Sylwestrem Wardęgą, którego dążenia do zuniwersalizowania humoru obserwuję z mniejszym lub większym entuzjazmem już od dłuższego czasu. Niesamowicie ciekawy facet, czy się go lubi czy nie. I to też jest fajna sprawa. Wardęga od czasu do czasu najedzie na jakichś blogerów. Jacyś blogerzy od czasu do czasu najadą na Wardęgę.

Okej.

Ale gdy przychodzi co do czego i obie grupy po prostu chcą posłuchać mądrych prelegentów i poznać się w kuluarach to okazuje się, że ani jedni ani drudzy tacy strasznie źli to nie są :) Zaczyna się myślenie przepełnione spokojem i wspólne śmiechy z jakichś bzdur.

I to dokładnie za tą otwartością zaczynam tęsknić od… teraz.

Blog Forum Gdańsk 2015.

Czas start.

Zdjęcie z oficjalnych materiałów BFGdańsk 2014.

Ciao,

Andrzej Tucholski

///

PS: Ida, teraz to się wyśpij, ale gdybyś za parę tygodni czy miesięcy czegokolwiek potrzebowała to wiesz, że możesz pisać w każdej chwili :)

PPS: “Foie gras”. Kto był ten wie.

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies