Autor: Andrzej Tucholski | 17 października 2014 | Komentarze:

Ta jedna kwestia, przez którą kreatywność wydaje się trudna

Macie tak czasem, że siadacie przed kartką papieru z zamiarem wymyślenia czegoś nowego – czegokolwiek! – i po prostu nic się nie dzieje? Pomimo dopiero co wypitej kawy, świetnej energii, wielu pomysłów poprzedniego dnia… kartka pozostaje czysta? W moim przypadku często objawia się to jako samotny kursor migający na białym krajobrazie niezapisanego dokumentu. 

Klasyk.

Wydaje mi się wtedy, że już TYM RAZEM TO NA PEWNO ZAPOMNIAŁEM JAK SIĘ BLOGUJE. Albo wymyśla historię. Albo odpisuje na trudną wiadomość. Albo cokolwiek. Generalnie jest dramat.

Ja się oczywiście nie poddaję. Próbuję napisać jakiekolwiek zdanie. Wychodzi marne. Kasuję. Piszę nowe. Wychodzi marne. Też kasuję. Piszę nowe. Trwa to kilka minut. Moja pewność siebie zachowuje się jak zestrzelony błyskawicą w połowie lotu kruk. Pikuje, ryje dziobem w plecy jakiegoś masywnego orka. Ork smaży mnie nad ogniskiem i voila, nie dość że nie podołałem wyzwaniu to jeszcze posilają się mnie uruk-hai. Bida.

Wizualizacją tego stanu jest fotka w nagłówku. Pusto. Pusto, zimno i bez żadnej nadziei na spontaniczne słoneczko.

Poznajcie Donalda Glovera

To aktor. Znam go z roli Troya w serialu Community.

To również komik zajmujący się stand-upem, ale chwilowo w stanie spoczynku.

To wreszcie prawdziwe nazwisko Childisha Gambino, jednego z najlepszych amerykańskich raperów młodego pokolenia. Po niezłym Camp wypuścił wybitne Because the Internet, a Spotify właśnie próbuje mi powiedzieć, że na rynku czeka już na przesłuchanie epka Kauai. W muzyce i tekstach Childisha Gambino przemawia do mnie, z braku innego słowa, perfekcyjne rozumienie swojego rzemiosła. Nie ma tam miejsca na klasyczne, puste, nudne przebiegi. Jest za to od groma eksperymentów filtrami, cięciami, montażem, wielowątkowością opowieści.

Jest też ten freestyle.

The Freestyle to end all existing freestyles.

Lubię oglądać ten Freestyle nie tylko dlatego, że jest niesamowitym przejawem sztuki drzemiącej w młodym raperze. To też fenomenalne studium odpalania się ludzkiej kreatywności. Jestem pewien, że Childish przygotował sobie zawczasu parę rymów czy może nawet całych zwrotek – w końcu jest profesjonalistą, a prośba o krótki pokaz umiejętności jest przy takich audycjach standardem – aaaaale. Ale!

Ale to co z nimi robi to jest perfekcja!

Jeśli podobał Wam się efekt końcowy to koniecznie obejrzyjcie całość jeszcze raz, tym razem skupiając się na kolejnych fazach “uruchamiania się” kreatywności, muzycznego mechanizmu odpowiadającego za łączenie wszystkiego, co Childish ma w swoim arsenale.

Na początku coś próbuje kleić. Nie brzmi to jakoś spektakularnie.

Potem się trochę rozpędza.

Potem SIĘ ROZPĘDZA.

A potem… nie może wyhamować :)

Co zatem robić?

Bywają takie dni, że kreatywność po prostu UDERZA Z WIELKĄ MOCĄ. Siadacie przed wyzwaniem i buuum, słowa płyną, nuty się sypią, obrazy same przychodzą i wszystko jest cudowne.

Niestety, będą też takie dni, że kreatywność Wam nie ruszy choćby nie wiem co. Mówi się wtedy trudno i idzie czytać.

Przez większość roku kreatywność będzie się jednak zachowywała niczym ciężki pociąg. Rozpędzenie takiej krowy zajmie trochę czasu i energii. Może wystarczy kwadrans, może dwie godziny. Ale warto się zmusić i wytrzymać. Bo potem nie wyhamujecie przed bladym świtem :)

Stay strong, Odważni Marzyciele.

Skopcie dziś jakiemuś wyzwaniu tyłek! :)

Ciao,

Thunderous Samurai.

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!