Autor: Andrzej Tucholski | 5 lipca 2014 | Komentarze:

O gustach się dyskutuje

Zauważyłem jakiś czas temu, że najwyższego sortu eksperci bardzo często mają pewien wspólny mianownik. A mianowicie są tolerancyjni. “Testowałem” tę teorię na trzech różnych kwestiach i wyniki były ekstra :)

Zacząłem od niej ten dzień, zacznę i pisane właśnie słowa.

Wiesz, jakie podejście do kawy reprezentuje Gennaro Pelliccia, jeden z najważniejszych smakoszy i inżynierów kawy na świecie? Twierdzi, że owszem, są pewne obiektywnie lepsze szczepy lub sposoby parzenia, ale co do zasady najważniejsze jest, by kawa smakowała Tobie. Odbiorcy. Cała jego super wiedza jest po nic, dopóki z efektu końcowego nie jest zadowolona osoba zamawiająca dany napój.

A jeśli smakuje jej zalana mlekiem zalewajka? To dobrze. Niech się nią cieszy :)

Warto się rozwijać, ale nie warto dyskryminować.

Między innymi o tym rozmawialiśmy w wywiadzie przeprowadzonym w trakcie pobytu w Londynie.

→ Czytaj też: Londyn i ogrom rzeczy, których nie wiesz o kawie

Wiesz, jakie podejście do piwa reprezentuje zarówno Michał Kopik, jeden z najlepszych sensoryków w kraju jak i Adela, jego żona, również wybitna kiperka? Oboje wysokiej klasy profesjonaliści? A mianowicie to pewne, że istnieją piwa obiektywnie lepsze, porządniej zrobione i, powiedzmy, uwarzone z super składników. Jasne. Tylko że najważniejsze jest to, co smakuje odbiorcy końcowemu.

Jeśli będzie to najnowszy IPA z naszych genialnych, małych browarów to ekstra. Ale jeśli będzie to wysokonakładowe piwo smakowe – też bez dramatu. Bo i po co? Liczy się zdrowy rozsądek.

Tak jest też z winem.

Tak jest z herbatą.

Tak jest z whisky.

Tak jest z koncertami.

Tak jest z grami.

Tak jest z książkami.

Taka powinna być kultura

Gdy ktoś Ci mówi, że coś jest gorsze, to słuchaj go z uwagą. Może się czegoś nauczysz. Może dowiesz się, że sukces danego przeboju wynikł tylko i wyłącznie ze stojącej za nim machiny medialnej, a głos artystki został poddany tylu przeróbkom, że w sumie zupełnie nie przypomina oryginału. Może się dowiesz, że dany napój zalano taką ilością syropu cukrowego, że teoretycznie MUSI smakować, choć w istocie smaku jako takiego po prostu nie posiada.

Takie rzeczy dobrze wiedzieć. Wtedy przy kolejnych premierach lub próbach człowiek ma więcej arsenału po swojej stronie i dokonuje lepszych i tylko lepszych wyborów. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet znając wszystkie przypadłości *czegoś*, co się NAPRAWDĘ lubiło – nadal się to lubi. Bez, jak to ładnie kiedyś ujął pewien zapowietrzony pan, “ordynarnego łup łup” najprawdopodobniej nie dokończyłbym z jednej trzeciej tekstów w moim życiu :)

Dlatego: gdy ktoś Ci mówi, że coś jest *po prostu* gorsze, to uważaj na taką osobę. A już szczególnie, gdy przekazuje to w sposób ironiczny lub agresywny.

Im ktoś dłużej i lepiej siedzi w danej branży, tym – co do zasady – większej nabiera tolerancji. Światowej sławy pisarze często nie naśmiewają się z Pięćdziesięciu Twarzy Greya, bo jeśli jakaś książka uwolniła społeczne tabu erotyki i sprzedała tyle milionów kopii, to pod pewnym względami nie może być zła. Może być zła literacko, może być zła fabularnie, może być zła językowo. Może być zalana syropem cukrowym tak, że nie widać oryginalnego smaku.

Ale nie jest *zła* pod każdym względem, bo wtedy po prostu nie znalazłaby tylu odbiorców. Nie wydaje mi się też, by ktokolwiek na planecie był w pozycji pozwalającej mu na gromadne podsumowanie, że te kilkadziesiąt milionów jej czytelników to ludzie głupi. Chyba trochę za duża skala.

Warto na takie rzeczy zwracać uwagę. Nie bronię nikomu naśmiewania się z tego, co go śmieszy, ale będzie ekstra, jeśli za każdym wyprodukowanym memem stało zastanowienie się, skąd tak naprawdę społeczna potrzeba, by takie memy w ogóle tworzyć. Swoją drogą, tak się rodzi współczesny postmodernizm :)

Są rzeczy lepsze. Klasycy, mistrzowie, geniusze. Najlepsze marki. Są też rzeczy dostarczające przyjemności. Świat potrzebuje obu tych źródeł do prawidłowego funkcjonowania. O gustach trzeba dyskutować. Wtedy robią się lepsze, ciekawsze. Bardziej wymieszane.

No bo zobacz.

Czym byłaby kultura, gdybyśmy jej nie mieszali, jakby jutra miało nie być?

Ciao,

Andrzej Tucholski

Mój pierwszy e-book: “Pomysł na siebie w tydzień 21 narzędzi, by osiągnąć cel“już w sprzedaży! Jeśli szukasz pomysłu na siebie, kręcisz się w kółko lub potrzebujesz zmiany – przywożę rozwiązanie. A raczej: 140 stron rozwiązań.

Pomysł na siebie w tydzień – 21 narzędzi, by osiągnąć cel (e-book)

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!