Najchętniej polecane blogi na 2014 – podsumowanie Share Weeka

 

Moja ulubiona, totalnie pozbawiona twardej metodologii zabawa ma się w tej edycji ku końcowi. Klepiąc wyniki skasowałem od rana pięć kanapek, dwie kawy, półtora naładowania laptopowej baterii i jedną smaczną zupę. Pora zatem podzielić się z Tobą wynikami i powoli zacząć odliczanie to edycji 2015 :)

Czym jest Share Week?

SW to mój autorski pomysł polecania sobie nawzajem autorów przez autorów. W ten sposób otwieramy się nawzajem jako piszący i nagrywający koledzy oraz koleżanki a także pokazujemy naszym Odbiorcom, kogo cenimy lub kim się inspirujemy. Wpis rozpoczynający trzecią edycją znajdziesz tutaj. W komentarzach pod nim znajdują się wszystkie zgłoszenia.

Liczby dotyczące akcji

Share Week 2014 trwał równy tydzień. W tym czasie w sposób zgodny z zasadami przygotowało swoje listy aż 244 blogerów. Widziałem też parę list niepodlinkowanych u mnie, ale z wiadomych względów nie zwracałem na nie uwagi. Najprawdopodobniej wielka liczba takich zestawień umknęła mi zupełnie, więc jeśli robić coś porządnie, to od początku do końca.

Tych 244 autorów oddało sumarycznie 1362 głosów na 719 blogów i 5 firm. Innymi słowy – każdy bloger polecił średnio pięć i pół bloga. Przeliczyłem każdy jeden link i mój excel powoli mnie za to nienawidzi.

(W zeszłym roku 103 blogerów oddało 610 głosów, mamy więc ponad dwukrotny wzrost!)

Spostrzeżenia, przemyślenia, wnioski

Następnym razem narzucam ekstremalnie twardy limit linków. “Tylko trzy polecenia i dalej nie patrzę”. Do tej pory napisanie “najlepiej trzy polecenia” sprawiało, że w najgorszej wersji napotykałem listy z sześcioma czy ośmioma myślnikami. W tym roku kilkukrotnie spisywałem listy długie na 20-30 blogów. Trochę przegięcie :)

Jestem zupełnie zachwycony tym, jak wielu blogerów ma u siebie przyjęte zwyczaje polecania innych! Na wielu zestawieniach widziałem reklamy lokalnych, stałych cykli. Coś pięknego, uwielbiam takie wzbogacanie ekosystemu!

Po raz pierwszy w dużej liczbie w zabawie pojawiły się blogi wnętrzarskie i parentingowe. Super!

W dalszym ciągu dziwią mnie polecania na zasadzie kontrastowej agresji “warto czytać XXX bo jest o wiele lepszy od tych przereklamowanych ZZZ”. Niestety, chyba nic się nie da z tym zrobić, jakiś margines braku życzliwości będzie w blogosferze zawsze.

Wiele blogów tematycznych przygotowywało Share Weeki czysto pod własny gatunek – np. najlepsze blogi o marketingu sportowym czy najlepsze blogi o podróżowaniu z psem. To dopracowane i świetne listy. Polecam wrócić się do komentarzy wpisu startowego i na spokojnie je wyłapać :)

Małe blogi miały pod Share Weekami tony komentarzy “Link – zapraszam do siebie”. Brrrr. Nie zazdroszczę!

Przesyłam też buziaka blogerce, której nie podoba się Share Week, bo “chodzi w nim tylko o wzajemne polecanie się kółka wzajemnej adoracji”. Jak już wspomniałem, w tej edycji polecono sumarycznie 719 blogów. Gdybyśmy tych autorów próbowali wepchnąć w klasyczne miejskie autobusy to musielibyśmy ich skołować aż sześć. Zakładając oczywiście wpychanie się w nie “na ryby w puszce”, żadnych wygód. Spore to nasze kółko :D

Blogi, które dostały najwięcej poleceń są zarazem blogami, które były najmniej zależne od kategorii. Wychodzenie poza grono własnej tematyki jest sporym sygnałem o wzroście danego autora. Fajnie i gratuluję!

Mamy baaaaaaaaaardzo dużo dobrze piszących kobiet. Nie jest to dla mnie nowość, ale czasem spotykam się z opinią, jakoby to było coś niesamowitego. Więc skoro kogoś to jeszcze dziwi to niech się dowie faktów raz jeszcze :)

Choć sporo zestawień trochę zdeformowało moją pierwotną myśl Share Weeka (najwyższa jakość, najlepsze inspiracje) to generalny klimat został zachowany. Najwięcej poleceń dostały blogi malutkie i startujące, najmniej – ogromne i superznane. Widać to w wynikach.

Opisy po myślnikach to zbiorcze streszczenia najpopularniejszych argumentów.

Platynowy Puchar Share Week 2014

(ponad 30 głosów)

Design Your Life – 38 głosów – absolutny zwycięzca. Najczęściej polecany blog Share Week 2014. Alina zgarnęła prawie dwukrotnie więcej głosów od drugiego najczęstszego polecenia. Linki płynęły niezależnie od kategorii autora tworzącego zestawienie. Chwalono ją głównie za profesjonalizm, jakość treści, tematykę oraz stabilność swojego wzrostu.

Pobędę przez chwilę podłą samochwałką, ale od Aliny zacząłem i moją własną listę :> To świetna blogerka, świetna youtuberka i rzetelna oraz bardzo pracowita osoba. Cieszę się, że inspiruje tak wielu innych autorów, bo jest to role-model naprawdę pierwszorzędny. Gratulacje :)

Najczęściej polecane blogi SW2014

(od 20 do 29 poleceń)

Malvina Pe – 24 głosy – za inteligencję, odwagę, mix trudnych i lekkich tematów oraz inspirowanie do zajmowania się różnymi sprawami, które codzienność potrafi nam zabrać z widoku

Zombie Samurai –  23 głosy – za ostrość pióra i dobre omawianie najróżniejszych tematów

Stay Fly – 21 głosów – za bycie fajnym typkiem, luźne podejście do życia i świetne notki

jestKultura –  21 głosów – głupio mi pisać, za co dostawałem głosy na samego siebie, ale były to bardzo miłe polecenia i serdecznie za nie dziękuję:) Podlinkowań zwrotnych do zasad całej akcji oczywiście nie brałem pod uwagę.

Halo Ziemia – 20 głosów – za spójność charakteru, piękny i szybki start bloga, wysoką jakość zarówno przemyśleń jak i tekstów oraz bycie zupełnie nową klasą w pisaniu o sprawach niekoniecznie prostych

Często polecane blogi SW2014

(od 10 do 19 poleceń)

Styledigger – 14 głosów – za głębię osądu, styl i spokojną radość we wpisach

Nishka – 14 głosów – za cudowne przemyślenia

Tattwa – 13 głosów – za inteligencję, jakość i mądre tematy

Więcej Luzu – 13 głosów – za pozytywne wibracje

One Little Smile – 13 głosów – za pogodę ducha i przyjemne notki

Archiwum Chaosu – 12 głosów – za kreatywność i pióro

Magda na Zimno – 12 głosów – za język i pomysły

The Adamant Wanderer – 11 głosów – za podróże, zdjęcia i sposób bycia

Paweł Bielecki – 11 głosów – za inteligencję i styl

Życie jest piękne – 10 głosów – za pokazywanie i uczenie entuzjazmu nawet w szarej codzienności

Kominek – 10 głosów – za twarde i pewne siebie osądy oraz piękne zdjęcia

Blogi od 5 do 10 poleceń

Riennahera, Matka jest tylko jedna, Moja dziewczyna czyta blogi, Muszkieter, Zapytaj Beczkę, Jak oszczędzać pieniądze, JestRudo.pl, Ania Maluje, Happyholic, Wittamina, Blackdresses, Potwory wózkowe, Mr. Vintage, Old fashioned girl, Abstrachuje, Martekerka, Powiedziałem, Michał Górecki, LucyEs, Zwierz Popkulturalny, Chica Mala, Volantification, Looqash, Journalistka, Moja trawa, Inwentaryzacja krotochwili, Segritta, Red lipstick monster, Anwen, Bo ma być mrucznie, Otóż to, Zielone buty, Makóweczki, Matka sanepid, Wojtek Bieroński blog.

Blogi z 3 i 4 poleceniami

Cztery: Venilla Kostis, Marta pisze, Słoneczny balkon, Obszary, Fashionelka, Króliczek doświadczalny, Blond hair care, Matko jedyna, Jeszcze jeden blog, Jadłonomia, Ameliowy, Kłosiński, Catherine the owner, Zmemłani, Jadzka, Zorkownia

Trzy: Radomskie Macierzyństwo, Life managerka, Haque, Troyann, Myślę i czuję, Szpilki kawa i kultura, Zapętlone, Paweł Tkaczyk, Miasto książek, From movie to the kitchen, Kreatywa, InteriorsPL, TL:DR, Alina Rose, Jestem Kasia, Lazy sunday cooking, Mammamija, Kondux, Blog czekolady, Tyfon, Ziołowy zakątek, With love, My pink plum, Panna Mi, Dr lifestyle, Czarny pieprz, Jedzonelka, Edyta Zając, Miss Ferreira, Kwestia smaku, Mam wątpliwości, Kantorek katjuszki, Pijaru Koksu, Przewijak, Skorpion w rosole, Zdupy

Polecane firmy

W tegorocznej edycji Share Week 2014 zostały polecone cztery firmy i jeden… zespół muzyczny. Pochwalone pod kątem spójności działania, jakości efektów i ogólnej “fajności” istnienia zostały: Playstation Polska, e24cloud, SpotifyTechland oraz Foals. Wierzę, że za rok ten podpunkt podsumowania będzie o wiele bogatszy :)

Co z tego wynika?

Internetowi autorzy to wolne ptaki na totalnie nieograniczonym niebie. Niektórzy ze sobą trzymają, niektórzy nie. Niektórzy się w ogóle nie znają. Share Week nie jest żadnym rzetelnym narzędziem, ale w tym systemie połączeń ma w mojej opinii dwojakie skutki.

Po pierwsze – mimo wszystko powstaje podsumowane zestawienie blogów polecanych przez autorów z najróżniejszych dziedzin. Gdy w tak niesamowicie pociachanej i niestałej materii jaką jest blogosfera blisko 40 autorów mówi, że Design Your Life jest super to jest już coś na rzeczy :)

Drugi skutek, w mojej opinii ważniejszy, nie ma związku ani z moim startem akcji ani z moim podsumowaniem. Dzięki Share Weekowi poznają się blogerzy sami ze sobą, po zestawieniach. Będąc mniejszym autorem zwraca się uwagę na każdy jeden strumień ruchu, sam pamiętam jak to było. A nie ma zmiłuj, jak ktoś linkuje to i ktoś klika. Jeśli choć dziesięć osób poznało w tym tygodniu nowe dziesięć osób, z którymi z czasem powstanie coś fajnego i wspólnego… jaram się na całego :)

Dziękuję Ci bardzo za udział (nawet jeśli bierny) w Share Weeku 2014.

Przyjemnego poznawania wartościowych autorów :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies