Autor: Andrzej Tucholski | 14 maja 2014 | Komentarze:
Tematy:

Nadrabiając Casablancę – wrażenia po latach (WP1)

Tak mi się wydaje, że Casablanca to do niedawna mój najbardziej prominentny przykład Wielkich Pominiętych. Podstawa wielu innych historii, klasyk gatunku, klasyk stylu, dzieło o rozpoznawalnej i bardzo dobrej ścieżce dźwiękowej. Parę tygodni temu Karolina przyniosła mi DVD i obejrzeliśmy :)

Co spowodowało, że długo czekałem

Mógłbym tutaj coś naściemnić o wiecznym braku czasu, ale to nie byłaby prawda. Czemu *naprawdę* czekałem? Ciężko powiedzieć. Z jednej strony lubię poznawać klasyki wszelkich gatunków, niezależnie od formy. Ale z drugiej strony dawne prowadzenia fabuł potrafią mnie strasznie znudzić. Kwestią wtedy pozostaje zachowanie balansu pomiędzy ponadczasową sztuką a starzejącymi się narzędziami.

Usłyszałem parę lat temu od przyjaciela, że „co jak co, ale akurat Casablanca to się marnie zestarzała” i jakoś uwierzyłem w tę opinię. W efekcie Casablanca wskoczyła w szufladkę rzeczy do nadrobienia „kiedyś”, gdy mój czas przestanie być równie istotny dla spełniania moich planów.

To średnie podejście, dlatego ostatnio się przełamałem i wreszcie pofrunąłem do Maroka :)

Co wiedziałem o filmie przed seansem?

Casablanca, scena z deszczem i peronem, sporo whisky, scena z dwoma facetami odchodzącymi we mgłę.

As Time Goes By.

Niewiele wiedziałem.

(Link do Youtube)

I jak wrażenia?

Niezłe :)

Choć muszę przyznać, że trochę nie rozumiem, skąd równie szalona popularność tej produkcji. Historia jest dobra, ale… z braku innego słowa, mało wynagradzająca. Nie przepadam za straceńczymi postaciami, drażnią mnie też historie opierane w całości o „nie, nie mogę o tym rozmawiać” i bach, dwie godziny konfliktu wynikłego z niepowiedzenia jednego zdania. To naprawdę oldschool, którego nigdy nie lubiłem.

Za plus odbieram przepiękne ujęcia oraz – to akurat będzie samospełniająca się przepowiednia – fakt, że Casablanca to klasyk. W jej poszczególnych scenach ciągle widać idące w dziesiątki bazy nawiązań późniejszych dzieł kultury. Czy to pastiszowych, czy to faktycznie inspirowanych. Przyjemnie jest to wszystko zauważać „wstecz” :)

Nie wydaje mi się, bym w najbliższej przyszłości miał ochotę oglądać to dzieło jeszcze jeden raz, ale cieszę się, że nadrobiłem.

Czy warto?

Jak najbardziej :)

Przypominam też, że Wielkie Pominięte (link prowadzi do strony startowej serii, gdzie czeka wyjaśnienie oraz lista pozostałych publikacji wewnątrz cyklu) nie będą się rozwijać bez Twojego wsparcia. Jeśli również przyszło Ci obejrzeć Casablancę sto lat po wszystkich to dawaj do komentarzy. A jeśli przypomina Ci się jakiś Twój własny Wielki Pominięty twór kultury – czy to książka, czy to film, czy też płyta – też się nie krępuj!

My tu wszyscy mamy coś pominięte :D

jestKultura nie ocenia. jestKultura rozumie :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!