Autor: Andrzej Tucholski | 2 listopada 2014 | Komentarze:

Miejsce bez sporów

Wróciłem przed chwilą z rodzinnego spaceru na Powązki. Z jednej strony takie nawiedzanie cmentarzy zawsze przywołuje u mnie myśli związane z przemijaniem (stąd piękne mlecze w zdjęciu z nagłówka), a z drugiej: z tolerancją i szacunkiem.

Bo, do pewnego stopnia, na cmentarzu za wiele sporów to nie ma.

Czasem o jakiś grób pokłócą się żywi. To oczywiste. Jedni będą czuli, że w jakiś sposób miejsce spoczynku innej osoby może “w nich godzić”. Inni z kolei będą święcie przekonani, że jeśli dana osoba nie spocznie w dokładnie *tym* miejscu, to coś się złego stanie ze światem. Trzeci pewnie nie mają zdania, ale skoro jest spina, to warto się wypowiedzieć.

Ale Ci, Którzy Odeszli?

Nie, im raczej takie rzeczy są cokolwiek obojętne :)

Są już wspomnieniami w głowach innych. Są tym, co po sobie zostawili wśród żywych. Czasem jest to coś dobrego. Czasem złego. Czasem neutralnego, ale z jakiegoś powodu bardzo ważnego. Czyjeś zdrowie. Istotna piosenka. Wolność kraju. Rozmowa przy kawie, po której ktoś jednak zdecydował się zignorować wizę i zostać w kraju. Czyjeś dziecko.

Różne rzeczy.

Wszystkie “już stane”, gotowe, faktyczne, zaistniałe w czasie i przestrzeni, nie dające się odwrócić.

Mamy na świecie, na tej bladej, niebieskiej kropce, którą nazywamy domem, jakiś ograniczony wycinek wieczności oddany nam do dyspozycji. Czasem krótszy, czasem dłuższy. Zawsze zupełnie mikroskopijny z punktu widzenia kosmosu.

Trochę są z nas takie mlecze, jak na zdjęciu.

Mlecz przemija szybko, ale od jego rozdmuchanych po świecie, białych puszków może powstać cokolwiek.

I tak sobie myślę, że skoro do pewnego stopnia to do nas zależy, czy te puszki będą w życiu innych ludzi dobrem czy złem, czymś rozwojowym czy nie, pięknem czy brzydotą, to… to po co kultywować cokolwiek, poza miłością?

Szczęście jest prawdziwe wyłącznie wtedy, gdy się nim dzieli z innymi.

Życzę tym samym nam wszystkim, bo nasze puszki – gdy wypuszczane celowo – niosły dobro. By po wielu latach, gdy już spory zanikną, nadal marzący swoje marzenia ludzie żyli dzięki nim chociaż o parę oczek “lepiej”. Bez znaczenia, co to “lepiej” u kogoś oznacza.

Wydaje mi się, że to warta uwagi myśl, szczególnie w dniu Wszystkich Świętych :)

Spokojnego dnia, Odważni Marzyciele.

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!