Autor: Andrzej Tucholski | 12 czerwca 2014 | Komentarze:

Jedno z moich najsilniejszych wspomnień z Porto (+ Coldplay)

Mam z Portugalii wiele, naprawdę wiele wspomnień. Nic dziwnego, spędziłem tam pół roku życia. Większość z nich zamieniłem z moich prywatnych myśli we wnoszącą wartość w Twoim życiu listę lekcji, których nauczyłem się w Porto. O jednym jednak nie wspomniałem.

W czołówce pachnących oceanem i słońcem obrazów plasuje się jedno związane z zespołem Coldplay i poczuciem, że jestem w najpiękniejszym miejscu, jakie tylko można sobie wyobrazić. W ramach moich starań, by umieć pisać o pięknie, nawet jeśli jest dla mnie bardzo ważne prywatnie, chcę się dziś nim z Tobą podzielić :)

Widzisz, był w Porto taki jeden autobus. Miał okrągły numerek 500 i kursował z – powiedzmy – okolic naszego mieszkania aż pod sam ocean. Zjeżdżał z położonego wyżej placu, kręcił się chwilę wąskimi uliczkami i dobijał do równoległego Douro bulwaru. Snuł się malowniczą, napisałbym że turystyczną (ale byłoby to kłamstwo, bo Porto po prostu jest takie na co dzień) trasą wzdłuż rzeki.

W bezpośredniej okolicy oceanu odsuwał się na moment od wody, by złapać i wypuścić ludzi przy takiej jednej fontannie i przy ulicy dwa placyki dalej.

Ostatecznie jednak wracał na oryginalną trasę. Przejeżdżał powolny, szeroki, PRZEPIĘKNY zakręt przy samej wodzie i znów wsuwał się między bloki, by ostatecznie dobić aż do końca trasy absolutnie niezakłóconym bulwarem oddzielonym od pierwotnych, chłodnych fal wyłącznie pasmem niskiego parku.

Masz?

To teraz dodajemy Coldplay.

Z reguły jeżdżąc nad ocean każde z nas słuchało swojej własnej muzyki. Dla zabawy – skoro mieszkaliśmy razem to i tak gadaliśmy 24/7 – autobus samoczynnie stał się zatem miejscem na pozbieranie prywatnych myśli :)

Ale jednego dnia Karolina zakłóciła ten proces. Dała mi jedną ze słuchaweczek i puściła “Paradise”, wówczas zupełnie świeży singiel od Coldplay. Jeśli nie masz go w oryginalnym pliku (co rekomenduję natychmiast zmienić!), możesz posłużyć się wersją na YT. Im wybierzesz lepsze słuchawki, tym mocniej poczujesz to, co poczułem wtedy ja.

(Link do Youtube)

Trwa instrumentalne, spokojne intro.

Jedziemy wzdłuż rzeki.

Trwa kolejny nawrót intra.

Chowamy się za fontanną i mijamy następujące po niej dwa placyki.

Zaczynają się skrzypce.

Stajemy na przystanku.

Skrzypce trwają.

Wchodzą ludzie na przystanku.

Skrzypce się kończą

Drzwi się zamykają.

Idealnie w sekundzie znalezienia się z powrotem twarzą w twarz z szalonym, granatowym, spienionym i pięknym oceanem zaczynają się te przytłaczające, pięknie skalibrowane basy, za które ostatecznie tak bardzo pokochałem Mylo Xyloto.

Przysięgam Ci, że gdy potem próbowaliśmy to zgrać absolutnie za każdą trasą nad ocean, udało nam się równie pięknie powiązać doznania wizualne z muzyką co najwyżej dwa razy :) To, że potem Chris fajnie śpiewał do mijanych bloków i – ostatecznie – dalszej partii największego morza świata nie odgrywało już dla mnie aż takiej roli.

To, że czułem piękny, obiecujący marzenia bas idealnie w sekundzie konfrontacji z moim do dziś jednym z największych marzeń (mieszkać przy wielkiej wodzie) zapamiętam najprawdopodobniej do końca życia.

Krótkie okienko między placykiem a blokami.

Kilkanaście sekund.

Bas.

Nieokiełznany bezkres jasnego, usianego widzącymi pewnie Stany Zjednoczone chmurami nieba znikający razem z opuszczającym się powoli ku horyzontowi słońcem prosto w szeroki, postrzępiony żywioł oddziałujący na ludzi w piętnastym wieku tak samo, jak czyni to dzisiaj.

Życzę Ci, by też Cię kiedyś spotkało coś podobnego :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!