Autor: Andrzej Tucholski | 28 maja 2014 | Komentarze:

Jak się uczyć, by umieć na całe życie

Znasz może taki często powtarzany slogan, jakoby na wielu kierunkach “wiedza z pierwszego roku studiów dezaktualizowała się na piątym”? Niczym ścięte, niepotrzebne, przestarzałe drzewa? Jak się okazuje, to nie jest do końca prawda. Przynajmniej nie w kontekście ludzi, którzy wiedzą jak podchodzić do wiedzy :)

Istnieje teoria, jakoby pamięć (i rozumienie tej pamięci) składała się z pojedynczych elementów. Jak sosenki w zagajniku. W celu zwiększania swojego zasobu wiedzy trzeba “ryć” nowe informacje, powiększać zasoby twardej, prawie że bibliotecznej wiedzy. W efekcie gdy dana informacja się dezaktualizuje (np. zmienia się prawo, unowocześnia język programowania lub wychodzi z mody trend organizacyjny) trzeba ją wywalić i zastąpić nową. To popularna teoria. Całkiem stara.

Tyle że totalnie nieprawdziwa.

Żeby poprawnie zrozumieć w jaki sposób z każdym jednym dniem radzić sobie lepiej i lepiej z nowymi faktami, trzeba połączyć trzy potwierdzone naukowo kwestie z psychologii poznawczej.

Po pierwsze, informacje działają sieciowo. Łączą się semantycznie, łączą się kontekstowo, łączą się z różnymi modalnościami (czyli powiedzmy, że zmysłami) i współdziałają jako naprawdę masywny, w miarę jednolity system. W efekcie uczenia się nowych rzeczy rozwijamy odrobinę WSZYSTKO inne, co mamy w głowie. To przy okazji fajny argument dla niemądrych ludzi od “ale matematyka jest niepotrzebna” :) Uczenie się logicznych abstrakcji to jak ciągłe remontowanie każdej jednej uliczki w mózgu.

Po drugie, im więcej wiesz tym łatwiej jest Ci wiedzieć więcej. Informacje narastają. Przy dbaniu, by Twoje zainteresowania zawsze obejmowały szerokie pola ekspertyzy bardzo szybko możesz sobie skonstruować podstawy tzw. wordly wisdom. Systemów mogących ogarnąć każdy nowy problem, na jaki wdepniesz w przyszłości.

Po trzecie, invariance under transformation. Zmiany form czy kształtów nie maja wpływu na to, że przestajemy je rozumieć. Gdybym wziął teraz mapę Europy i odwrócił ją do góry nogami to jasne, wzbudziłbym przez chwilę konfuzję ale nikt by się znienacka nie zaczął mylić, co jest lądem a co ziemią. Która część to Rosja, a która to Włochy. Podobnie sprawa wygląda z ludzkimi potrzebami.

[button open_new_tab=”true” color=”extra-color-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”https://andrzejtucholski.pl/2014/jak-sie-uczyc” text=”Czytaj dalej: Poradnik skutecznej nauki” color_override=”” image=”linecon-icon-bubble”]

A zatem – to nieprawda, że “studia z pierwszego roku dezaktualizują się po piątym”. Jeśli ktoś rył tylko i wyłącznie wiedzę przedmiotową, bez ciągłego zauważania i rysowania logiki ukrytej za przepisami, zasadami czy epokami to fakt, moment np. zmiany języku programowania na nowy może być dla niego rynkową śmiercią.

Ale jeśli ktoś prawidłowo wychodził od funkcji to nie, nie ma takiej opcji.

Ja np. czytam teraz o pamięci. Potem planuję książkę o Włoszech. A potem coś z zarządzania ryzyka.

Życzę Ci świeżego umysłu na nadchodzące dni :-)

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!