Autor: Andrzej Tucholski | 24 czerwca 2014 | Komentarze:

Gra Endera – wrażenia po latach (WP3)

Książka, nie ekranizacja. Tę widziałem w okolicach premiery i średnio mi się podobała. Tym bardziej chcę wrócić do oryginału, który nadrobiłem jakiś rok czy dwa temu i nadal mnie trzyma. Szczególnie, że wiąże się z nim kilka obserwacji. Dlatego – bez przeciągania – startujemy trzeci odcinek Wielkich Pominiętych.

Prosto ku gwiazdom.

Co spowodowało, że tak długo czekałem

Nieświadomość, że takie coś jak “Gra Endera” w ogóle istnieje. Nie pamiętam już, jak się o tym kultowym tytule dowiedziałem, ale że na pewno był w to zamieszany mój świetny znajomy prowadzący GeekZone.com.pl, to go chętnie w podziękowaniu podlinkuję. Facet jest totalnym wariatem na punkcie uniwersum Scotta Carda.

Z dumą muszę jednak przyznać, że gdy wreszcie me kaprawe oczęta spoczęły na “Grze Endera” w jednej z polskich księgarni ebooków, to mój Kindle miał co jeść dosłownie minutę później. Jeden z najszybszych zakupów w historii :)

Co wiedziałem o książce przed lekturą

ZUPEŁNIE NIC! Fajny stan, prawda?

Z reguły sięgając po jakiś film, książkę, grę czy komiks mamy gotowy zestaw wyobrażeń wyprodukowany zwiastunami, plakatami, wypowiedziami znajomych i tak dalej. A ja, cytując Revv, byłem niewinny niczym nieobsrana łąka. Zero oczekiwań, zero przewidywań. Tylko ja i przednia okładka.

I jak wrażenia?

O, dobry człowieku. Niesamowite!

Gra Endera nie bez powodu zgarnęła w swoim czasie jakiś gazylion nagród i do dzisiaj piastuje zasłużone miejsce w kanonie najważniejszych fabuł SF w historii ludzkości. W tej prozie harmonizuje ze sobą absolutnie wszystko. Świat, wydarzenia, postacie (i ich rozwój), przewidywane technologie… Rewelacja.

Ciekawym skutkiem ubocznym poznania Gry Endera jest stracenie odrobiny miłości do wielu innych dzieł kultury. Ot, chociażby zakończenie mojego uwielbionego “Metro 2033” przestaje być genialne a zaczyna “no, całkiem kreatywne”. Jest to efekt z jednej strony absolutu pisarskiego Orsona Scotta, jak i faktu, że na jego pomysłach wzorowały się potem tysiące innych twórców.

No i warto pamiętać, że Card napisał swoje wiekopomne dzieło w połowie lat osiemdziesiątych. Trzydzieści lat później czyta się je tak samo “aktualnie” jak moi znajomi twierdzą, że czytało się wówczas. Zagrożenia, nadzieje, problemy okazały się być uniwersalne.

Czy warto?

Koniecznie. Wybitne dzieło, nawet jeśli nie lubi się SF.

Gra Endera to w gruncie rzeczy dobry przykład naprawdę zaskakująco spójnie napisanej literary fiction, czyli historii mającej wartość i przekaz niezależnie od tego, jaki setting się wybierze dla dodania dodatkowych smaczków. To był Wielki Pominięty, którego się nie spodziewałem, ale sprawił mi naprawdę wielką przyjemność.

A jak u Ciebie? Znasz? Jeśli znasz, to masz też wybitny komiks do nadrobienia.

Jak nie znasz, to może chcesz poznać? :)

Co ostatnio pominęło Ciebie?

[button size=”large” color=”red” style=”none” new_window=”true” link=”https://andrzejtucholski.pl/2014/wielkie-pominiete-start-serii/”]Czytaj pozostałe Wielkie Pominięte[/button]

Ciao,

Andrzej Tucholski

Mój pierwszy e-book: “Pomysł na siebie w tydzień 21 narzędzi, by osiągnąć cel” już w sprzedaży! Jeśli szukasz pomysłu na siebie, kręcisz się w kółko lub potrzebujesz zmiany – przywożę rozwiązanie. A raczej: 140 stron rozwiązań.

Pomysł na siebie w tydzień - 21 narzędzi, by osiągnęć cel. E-book Andrzeja Tucholskiego.

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!