Autor: Andrzej Tucholski | 6 grudnia 2014 | Komentarze:

Aaron Sorkin – dlaczego tak późno go odkryłem?

Zauważyłem jakiś czas temu ciekawą zależność. Spośród moich ulubionych seriali prawie wszystkie dzielą pewną mało pożądaną cechę. Najpewniej zostały zdjęte przed końcem emisji z anteny, a nawet jeśli jakimś cudem się utrzymały to przynajmniej musiały w trakcie przejść przez organizacyjne piekło ciętych budżetów. 

Poważnie. Moimi dwiema ukochanymi produkcjami są Firefly i Twin Peaks. Na sezony, odpowiednio, drugie i trzecie niektórzy naprawdę zapaleni fani czekają, znowu odpowiednio, jedenaście i dwadzieścia trzy lata. To całkiem sporo.

Ale, to tylko dygresja.

Krótko o ważniejszym

W dzisiejszym odcinku Wielkich Pominiętych chcę się przyznać, że do niedawna nie miałem pełnego pojęcia, kim jest Aaron Sorkin. A jest to, moi drodzy, świetny dramaturg i scenarzysta. Wiedziałem wyłącznie o jego wkładzie w powstanie The Social Network. Umknęło mi natomiast, że stworzył serial The West Wing (Prezydencki Poker), uznawany przez wielu za najlepszą fabułę polityczną w historii telewizji.

Nie miałem jeszcze przyjemności sprawdzić tej opinii w praktyce, ale wiem, że to zrobię. Jakiś czas temu w naprawdę porządnej dyskusji poświęconej serialom na facebooku Jakuba Ćwieka nazwisko Sorkina pojawiło się wielokrotnie. Ludzie bez żadnego pardonu stawiali The West Wing nad House of Cards. Argumentacja niosąca te hierarchię nie miała żadnych luk.

Na Amazonie stoi takie cudowne pudło “Complete Edition” za blisko 40 funtów i planuję poważnie mu się przyjrzeć gdy tylko uda mi się odkuć po kupowaniu bliskim prezentów na Święta :D Celuję we wczesną wiosnę.

Trzymajcie kciuki!

Dłużej o nowszym

Nie mając zatem funduszy na sprawienie sobie gigantycznego pudła wypchanego płytami DVD postanowiłem zacząć moją świadomą przygodę z Sorkinem od czegoś nowszego. Stanęło na The Newsroom. To bardzo optymistyczny (czasem można powiedzieć, że “naiwny”, ale w ramach komplementu) serial opowiadający losy szlachetnej redakcji przygotowującej wieczorne wiadomości w dużej telewizji kablowej. Rolę prezentera – Willa McAvoya – gra fenomenalny Jeff Daniels. He’s on a mission to civilize.

Okazało się, że mam go w ofercie HBO Go i że niedawno domknięto drugi sezon. No dobra. Jako że zbliżała się sesja, zjadłem całość  w niecały tydzień. Bardzo mi się spodobała. Zacząłem wyczekiwać kontynuacji.

Pozwolę sobie teraz wrócić na moment do dygresji ze wstępu. Możecie zgadywać, jaka informacja poszła w Internet dosłownie w parę dni po moim dobiciu do bycia “na bieżąco” i polubienia fanpage’a serialu, by nie przegapić premiery trzeciego sezonu ;)

Owszem. Czwartego nie będzie.

Co się jednak okazało z innych artykułów – już drugi gnębiły problemy natury organizacyjnej. Trzeci powstał cudem. Do końca nie dawano twórcom pewności co do ilości odcinków. Budżet malał i malał a pisma od zarządu stacji podobno przyjemne nie były.

I powiem Wam, że dopiero oglądając te zrodzone w bólach odcinki zrozumiałem, z jak wytrawnymi twórcami obcuję. Aaron Sorkin i pracująca z nim ekipa uratowali *NAPRAWDĘ* źle traktowaną fabułę i stworzyli z niej serial, który obiektywnie, jest naprawdę dobry. Może nawet bardzo się podobać. Jak w moim przypadku.

A zarazem, równie obiektywnie, wiele wątków nigdy nie zostało domkniętych. Są spore niedopowiedzenia zakrawające o błędy logiczne lub niedopatrzenia w ciągłości wydarzeń. Charaktery postaci – w wyniku, jak podejrzewam, wycinania wielkich partii scenariusza – parę razy przeszły głębokie przemiany w obliczu mało istotnych, średnio przekonujących bodźców. W normalnych warunkach raczej nie jestem fanem podobnych niedoskonałości. Ale, z jakiegoś powodu, jestem fanem The Newsroom.

Podziwiam kunszt i elegancję z jakimi Sorkin pogodził się z faktem, że będzie musiał operować przy zepsutej, błyskającej jarzeniówce i po prostu zdecydował się wykonać swoją pracę tak dobrze, jak tylko pozwalają mu umiejętności. Mogę sobie tylko wyobrażać, jak ciężko i przykro było zmieniać oryginalny, pełniejszy scenariusz w tę mniejszą, prostszą wersję znaną mi z ekranu komputera.

Jeśli lubicie tematy z pogranicza mediów, polityki i prawa a zarazem nie przeszkadza Wam okazjonalne “zajrzenie za kotarę” przy pomniejszych błędach wynikłych ze skracania produkcji to The Newsroom jest dla Was. To wciągający, świetnie prowadzony serial wart każdej poświęconej na niego godziny.

Przy czym: jeśli Sorkin był w stanie dać mi tyle radości czymś co nie jest, z braku innego słowa, “jakością oryginalną” to jak będzie podobało mi się The West Wing, zważywszy że tam w relatywnym spokoju wyprodukowano o wiele więcej odcinków?

Kurczę. Mam nadzieję, że szybko się przekonam :)

Ciao!,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!