Osiem rzeczy, których możesz nie wiedzieć o filmach Quentina Tarantino

 

Wielokrotnie nagradzany scenarzysta nagminnie popełniający błąd nowicjusza branży, czyli budowanie historii w formie noweli. Wielokrotnie nagradzany reżyser ciągle sięgający do “przestarzałych” lub “głupich” rozwiązań, które ostatecznie zyskują natychmiastowy status powtórnego kultu. Jeden z najbardziej cenionych twórców filmowych na świecie.

Dziś na blogu Quentin. A także osiem ciekawostek na temat jego dorobku!

1. Filmy Tarantino dzieją się w jednym z dwóch uniwersów

Nie wiem czy wiedzieliście, że Tarantino osadza swoje historie albo w The Realer Than The Real World albo w The Movie Movie Universe. Tyle. Tu albo tu.

(No może z wyjątkiem Jackie Brown, ale zaraz do niego dojdę.)

Do pierwszego, “realnego” koszyka trafiają historie w rzeczywistości alternatywnej bliskiej, no cóż, naszej rzeczywistości. Zgadza się w nich grawitacja, różne absolutne wydarzenia w historii świata, generalny klimat. Niektórymi tytułami z tego worka są Wściekłe Psy, Pulp Fiction, Bękarty Wojny czy ostatni Django.

Z drugiej strony mamy swobodniejszą kategorię Movie Movie, w której nawet podstawy lecą w fantastykę. Produkcjom tym bliżej logiką i dynamiką wydarzeń do komiksów niż “klasycznego” kina. Mowa między innymi o Od Zmierzchu Do Świtu lub Kill Bill.

2. Marki i bohaterowie podróżują pomiędzy filmami

Bohaterowie wizytują czasem gościnnie inne produkcje wewnątrz tego samego uniwersum lub mają między sobą powiązania (zaraz dam przykład). Pełną wizą dysponują za to fikcyjne marki, które Quentin wymyślił na potrzeby filmów. Papierosy Red Apple, sok G.O. lub Big Kahuna Burgers występują gdzie się da :)

3. Jackie Brown ma własne uniwersum

Nazywa się Elmore Leonard Universe i jest hermetyczne!

4. Mr. Blonde z Wściekłych Psów i Vincent Vega z Pulp Fiction są braćmi

Tarantino potwierdził, że psychopata imieniem Vic oraz zabójca imieniem Vincent są tak naprawdę rodzeństwem. Był nawet pomysł wyprodukowania filmu łączącego te wątki (fabularnie umiejscowionego przed wydarzeniami z obu oryginałów). Miał nosić tytuł “The Vega Brothers” ale ostatecznie projekt nie dotarł do fazy realizacji.

5. Historia Dr. Kinga Schultza z Django jest rozwinięta w Kill Billu 2

W dziejącym się w 1858 roku westernie dowiadujemy się od Schultza, że “pomimo wózka nie zajmowałem się stomatologią od pięciu lat. Teraz mam nowy zawód: jestem łowcą nagród”. 1858 – 5 = 1853. Kill Bill 2 z kolei zawiera scenę dziejącą się nieopodal nagrobka z napisem: “Paula Schultz, 1823 – 1853”.

Auć.

(Pragnę też zauważyć, że to nawiązanie do Django ma miejsce w filmie sprzed ośmiu lat względem premiery westernu. Och, Quentin.)

6. Kill Bill to film wewnątrz Pulp Fiction

Podczas randki (tej zwieńczonej konkursem tanecznym) Mia Wallace opowiada Vincentovi Vega, że wzięła udział w nagraniach do serialu telewizyjnego, który padł już na wysokości odcinka pilotażowego. Tłumaczy, że serial miał być o grupie uderzeniowej pięciu kobiet. Drużyna nosiła nazwę Fox Force Five i zajmowała się casualowym zabijaniem ludzi i opowiadaniem marnych żartów.

Zgadzają się opisywane postacie, zgadzają się ich umiejętności, zgadza się nawet ogólny temat.

Zresztą, Quentin przyznał w jednym z wywiadów, że jego filmy z Movie Movie Universe są czymś, na co “poszliby do kina” bohaterowie filmów z Realer Than The Real World. Co więcej – niektórzy nawet w nich grają :)

7. Django Freeman i Brunhilda von Schaft są przodkami Shafta

Tarantino nigdy nie powiedział tego wprost, ale nie raz sasugerował, że nazwisko dziewczyny Django może mieć coś wspólnego z najtwardszym twardzielem w historii amerykańskiej kinematografii. Mowa o bohaterze filmu “Shaft” z bodajże 1971 roku, który swego czasu regularnie leciał w środowym paśmie kina akcji na TVN. Widziałem ze dwa razy.

To chyba mój ulubiony trop :)

8. Włoch, który odcina się Django, że umie wymówić jego imię to oryginalny Django

Scena dzieje się w trakcie pierwszej wizyty Schultza i Django w rezydencji Calvina. Ten sam aktor zagrał w oryginalnym filmie pod tym samym tytułem; całkiem zabawnej produkcji z 1966 roku :)

9. Macie coś jeszcze ?

Jeśli tak – zapraszam do komentarzy!

Źródła: Tarantino.info + Cracked.com + Slashfilm.com + TV Tropes

Keep tight,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies