Autor: Andrzej Tucholski | 7 maja 2013 | Komentarze:

Osiem rzeczy, których możesz nie wiedzieć o filmach Quentina Tarantino

Wielokrotnie nagradzany scenarzysta nagminnie popełniający błąd nowicjusza branży, czyli budowanie historii w formie noweli. Wielokrotnie nagradzany reżyser ciągle sięgający do “przestarzałych” lub “głupich” rozwiązań, które ostatecznie zyskują natychmiastowy status powtórnego kultu. Jeden z najbardziej cenionych twórców filmowych na świecie.

Dziś na blogu Quentin. A także osiem ciekawostek na temat jego dorobku!

1. Filmy Tarantino dzieją się w jednym z dwóch uniwersów

Nie wiem czy wiedzieliście, że Tarantino osadza swoje historie albo w The Realer Than The Real World albo w The Movie Movie Universe. Tyle. Tu albo tu.

(No może z wyjątkiem Jackie Brown, ale zaraz do niego dojdę.)

Do pierwszego, “realnego” koszyka trafiają historie w rzeczywistości alternatywnej bliskiej, no cóż, naszej rzeczywistości. Zgadza się w nich grawitacja, różne absolutne wydarzenia w historii świata, generalny klimat. Niektórymi tytułami z tego worka są Wściekłe Psy, Pulp Fiction, Bękarty Wojny czy ostatni Django.

Z drugiej strony mamy swobodniejszą kategorię Movie Movie, w której nawet podstawy lecą w fantastykę. Produkcjom tym bliżej logiką i dynamiką wydarzeń do komiksów niż “klasycznego” kina. Mowa między innymi o Od Zmierzchu Do Świtu lub Kill Bill.

2. Marki i bohaterowie podróżują pomiędzy filmami

Bohaterowie wizytują czasem gościnnie inne produkcje wewnątrz tego samego uniwersum lub mają między sobą powiązania (zaraz dam przykład). Pełną wizą dysponują za to fikcyjne marki, które Quentin wymyślił na potrzeby filmów. Papierosy Red Apple, sok G.O. lub Big Kahuna Burgers występują gdzie się da :)

3. Jackie Brown ma własne uniwersum

Nazywa się Elmore Leonard Universe i jest hermetyczne!

4. Mr. Blonde z Wściekłych Psów i Vincent Vega z Pulp Fiction są braćmi

Tarantino potwierdził, że psychopata imieniem Vic oraz zabójca imieniem Vincent są tak naprawdę rodzeństwem. Był nawet pomysł wyprodukowania filmu łączącego te wątki (fabularnie umiejscowionego przed wydarzeniami z obu oryginałów). Miał nosić tytuł “The Vega Brothers” ale ostatecznie projekt nie dotarł do fazy realizacji.

5. Historia Dr. Kinga Schultza z Django jest rozwinięta w Kill Billu 2

W dziejącym się w 1858 roku westernie dowiadujemy się od Schultza, że “pomimo wózka nie zajmowałem się stomatologią od pięciu lat. Teraz mam nowy zawód: jestem łowcą nagród”. 1858 – 5 = 1853. Kill Bill 2 z kolei zawiera scenę dziejącą się nieopodal nagrobka z napisem: “Paula Schultz, 1823 – 1853”.

Auć.

(Pragnę też zauważyć, że to nawiązanie do Django ma miejsce w filmie sprzed ośmiu lat względem premiery westernu. Och, Quentin.)

6. Kill Bill to film wewnątrz Pulp Fiction

Podczas randki (tej zwieńczonej konkursem tanecznym) Mia Wallace opowiada Vincentovi Vega, że wzięła udział w nagraniach do serialu telewizyjnego, który padł już na wysokości odcinka pilotażowego. Tłumaczy, że serial miał być o grupie uderzeniowej pięciu kobiet. Drużyna nosiła nazwę Fox Force Five i zajmowała się casualowym zabijaniem ludzi i opowiadaniem marnych żartów.

Zgadzają się opisywane postacie, zgadzają się ich umiejętności, zgadza się nawet ogólny temat.

Zresztą, Quentin przyznał w jednym z wywiadów, że jego filmy z Movie Movie Universe są czymś, na co “poszliby do kina” bohaterowie filmów z Realer Than The Real World. Co więcej – niektórzy nawet w nich grają :)

7. Django Freeman i Brunhilda von Schaft są przodkami Shafta

Tarantino nigdy nie powiedział tego wprost, ale nie raz sasugerował, że nazwisko dziewczyny Django może mieć coś wspólnego z najtwardszym twardzielem w historii amerykańskiej kinematografii. Mowa o bohaterze filmu “Shaft” z bodajże 1971 roku, który swego czasu regularnie leciał w środowym paśmie kina akcji na TVN. Widziałem ze dwa razy.

To chyba mój ulubiony trop :)

8. Włoch, który odcina się Django, że umie wymówić jego imię to oryginalny Django

Scena dzieje się w trakcie pierwszej wizyty Schultza i Django w rezydencji Calvina. Ten sam aktor zagrał w oryginalnym filmie pod tym samym tytułem; całkiem zabawnej produkcji z 1966 roku :)

9. Macie coś jeszcze ?

Jeśli tak – zapraszam do komentarzy!

Źródła: Tarantino.info + Cracked.com + Slashfilm.com + TV Tropes

Keep tight,

Andrzej Tucholski

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!