Autor: Andrzej Tucholski | 9 kwietnia 2013 | Komentarze:

Skąd brać nową muzykę? Ponad 14 sprawdzonych źródeł

Klasyczne media nie dostarczają odpowiedniej jakości a wyszukiwanie w sieci haseł: “nowa muzyka” lub “muza 2013” przynosi dziwne wyniki? Żaden problem. Specjalnie dla Was przygotowałem listę najskuteczniejszych źródeł nowych, dobrych piosenek. Dzięki nim już nigdy nie będziecie mieli tego dziwnego poczucia, że kurczę, ale co by tu w sumie puścić?

Polecam: jeśli interesujecie się trendami w kulturze to zapraszam też po odbiór darmowego Trendbooka Kultura 2013

Po co?

Bycie oblatanym w nowych premierach, brzmieniach i zespołach jest dobre z kilku istotnych powodów. Po pierwsze możemy już zawsze być najfajniejsi na korytarzu, bo wiemy co będzie hitem na miesiąc przed mediami :) Po drugie – słuchanie sporych ilości różnych gatunków bardzo skutecznie (i szybko!) wyrabia niezły gust; z tygodnia na tydzień jesteśmy coraz lepsi.

Ale to są jedynie efekty poboczne. Przede wszystkim dzięki takim staraniom mamy zawsze przy sobie arsenał piosenek pasujących emocjonalnie do najróżniejszych chwil w życiu. A to już jest bezcenne :)

Nowa muzyka klasycznie

Przede wszystkim nową muzykę bierze się ze stacji radiowych oraz telewizji.

Nowa muzyka klasycznie

Sorry, musiałem ;)

Nie wiem czy wiecie, ale jest w sieci taka tradycja. Gdy tylko zaczynacie się interesować źródłami muzyki online to na bank ktoś Was kieruje albo na Last.fm albo na Pitchforka. Spoko, oba te miejsca są jak najbardziej w porządku, tylko że w ostatnich latach powstało sporo lepszych. A nawet jeśli nie lepszych to przynajmniej “w porządnej alternatywie” – pod kątem wyszukiwania nowych brzmień, oczywiście.

Last.fm – program i system, które “słuchają” piosenek razem z Tobą i w efekcie wypluwają ogromne bazy opisujące nasz muzyczny gust. Jest to też zarazem wielka biblioteka wiedzy o artystach a także (w dzisiejszym kontekście: przede wszystkim) spersonalizowane radio, które w oparciu o lubianych przez nas artystów podrzuca nam playlistę złożoną z podobnych. Korzystałem z tej usługi jakoś w 2011 i znudziła mi się (tj. zapętliła) po dosłownie dwóch miesiącach; podobno niedawno poprawiono kilka algorytmów ale nie miałem jeszcze przyjemności ich prześmigać. Tak czy inaczej – wszyscy chwalą.

Pitchfork – bodaj najbardziej prestiżowy spośród internetowych “magazynów” o muzyce. Szczególnie warto przetestować wybory poszczególnych redaktorów i zacząć obserwować konkretnych, wybranych – wtedy ma się dostęp do regularnych dawek nowych brzmień od osoby, której ufamy.

Rolling Stone Music – tak jak Pitchfork jest przede wszystkim poświęcony muzyce niezależnej i alternatywnej tak RS to czysty, czyściutki mainstream. Rihanny, Timberlaki i inne takie cuda :) Prywatnie komercyjny, amerykański pop bardzo lubię – biorę go głównie stąd.

Streamingi

Dobra, starczy tych klasyków. Pora na coś sexy. Najskuteczniejszą formą poznawania nowej muzyki podobnej do tej, którą już lubimy jest odpalanie personalizowanych stacji radiowych w streamingach takich jak DeezerSpotify czy WiMP. Obie te usługi są do siebie bardzo podobne, różnią się głównie formą i otoczką dostarczania transmisji. Tym oraz bibliotekami obsługiwanych licencji, oczywiście.

Tunigo – istnieje jednak pewien znaczący argument przemawiający za wyborem jednego z dostawców. Nazywa się Tunigo i jest (chyba) Szwedzką firemką operującą przy pomocy playlist tworzonych już wewnątrz środowiska Spotify. Odkąd poznałem tę appkę (dzięki Piotrowi Koniecznemu) praktycznie nie wychodzę poza jej obręb. Poważnie! :)

Systemy trendów

Moim głównym źródłem przy tworzeniu cotygodniowych jestPoranków były przede wszystkim trendingi. Są to środowiska przeczesujące internety w poszukiwaniu popularnie linkowanych (na różne sposoby) piosenek – a przy okazji najlepsze źródła brzmień w gatunkach, w których nie musimy siedzieć. To już nie artykuły, które poczytam w autobusie (Pitchfork) lub playlisty, przy których spędzę sobie wieczór (Spotify). Na każdy z tych systemów warto po prostu raz na jakiś czas wejść, prześledzić co jest, spisać nazwiska i jesteśmy potem najfajniejsi na korytarzu, znamy wszystkie kawałki zanim eksplodują w mediach :)

We Are Hunted – mój ulubiony system. Aktualizuje się niby co parę chwil, ale zauważalne zmiany na tablicy głównej warto obserwować raz – może dwa razy w tygodniu. W ofercie jest trend ogólny, trendy poszczególnych gatunków oraz tworzenie playlist. Nie wiem o co opiera się ten algorytm, ale swego czasu podchodziły mi nawet 3-4 piosenki z przesłuchanych 10 – sporo :) Aktualnie usługę wykupił Twitter i coś nie działa, chyba wdrażają zmiany.

Hype Machine – najsłynniejsza spośród muzycznych trendmachin. Z początku trochę odstrasza niedzisiejszym interfejsem i mnogością opcji, ale wystarczy chwila nauki by ogarnąć co jest gdzie i dlaczego. Mamy też tutaj podobny rozdźwięk co w przypadku Pitchforka i RSM – We Are Hunted to środowisko bardziej niezależne, Hype Machine lubi polecić remixy czysto mainstreamowe. Świetnie się uzupełniają.

Systemy dla artystów

No, możemy też wbić się na “wrogi teren” i po prostu podsłuchać coś od samych muzyków :) Ich debiuty (czasem pod postacią całych albumów) bywają dostępne do odsłuchania na Soundcloudzie, podczas gdy na Bandcampie można taki wirtualny krążek potem sobie kupić (oczywiście z odsłuchem dostępnym przed transakcją). To bazy trudne do obsługi (trzeba z grubsza wiedzieć czego się szuka), ale też i najbardziej wynagradzające :)

Soundcloud

Bandcamp

Grooveshark

Blogi

Najciekawszą formą poznawania nowej muzyki jest wreszcie obserwowanie poświęconych im blogów. Jak sami widzicie, grzebanie w nowych premierach nie jest za łatwe (a już na pewno nie da się tego efektywnie robić przez “kwadransik dziennie”). Dobrze jest więc mieć osobę, której gustowi ufamy, a która zrobi to za nas :)

Z międzynarodowych mogę polecić:

Music Fan’s Mic – za grzebanie w NAPRAWDĘ undergroundowych klimatach

Musigh – za bardzo spójny gust

The Blue Walrus – za wytrwałość i dobrą robotę, bo nie wiem czy wiecie, ale Błękitny Mors jest na dobrej drodze do stania się młodszą siostrzyczką Pitchforka. Jego szeroko rozumiany wpływ na tzw. emerging batch dla gatunków elektro/indie rośnie, rośnie i tylko rośnie.

Z polskich zaś tak z czystym sercem mogę polecić tylko jeden:

Zapętlone – ma dopiero jakiś miesiąc(?), ale kiedyś podeszły mi  na nim cztery wpisy pod rząd i już. To wystarczy. Od tamtej pory ufam autorce bezwzględnie. Mam taki nawyk, że jak przesłuchuję coś czego nie znam to potężnie szatkuję utwór – parę sekund z początku, parę na ewentualny drop, szukam refrenu, ogólny klimat i wbijam na koniec. Nie jest to może zbyt chwalebne, ale gdy się miało jedno popołudnie na ocenę 60+ piosenek to trzeba było wymyślać w miarę obiektywne metody odsiewania przeciętności. “Zapętlone” kawałki mają ten przywilej, że zawsze lecą w całości. Polecam obserwować :)

Festiwale

W ramach ciekawostki warto też wspomnieć o festiwalach muzyki nowej, niezależnej i alternatywnej. Mamy takie w kraju dwa – Tauron Nowa Muzyka oraz OFF Festival. Nawet jeśli nie chce Wam się na żaden z nich jechać, warto podpatrzeć kiedy się kończą i poczytać po fakcie kilka relacji. Ot, chociażby, na tej bazie przygotowałem jeden z najpopularniejszych jestPoranków w historii :) Zespoły same się ujawniają.

To tyle!

Znacie już nowe, główne ścieżki docierania do nowej, najlepszej muzyki. Jeśli macie jeszcze jakieś źródła lub przychodzi Wam coś do głowy w kontekście znajdywania ciekawych brzmień w necie to zapraszam do komentarzy :)

Autorem zdjęcia jest josemanuelerre.

Keep tight,

Andrzej Tucholski


///

PS: Ten wpis to prezent dedykowany w szczególności wszystkim z Was, którzy co tydzień w poniedziałek śledzili jestPoranki. Przy okazji wczorajszego zamknięcia cyklu dostałem bardzo dużo ciepłych wiadomości, widzę więc, że potrzeba nowych i dobrych brzmień jest w narodzie silna. Mam nadzieję, że te źródła ją choć trochę zaspokoją :) Dzięki za wspólną przygodę!

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!