Autor: Andrzej Tucholski | 23 marca 2013 | Komentarze:

Co podziwiam w starciu pokoleń

Każdy umie być bezwzględny. Młodzi ludzie bardzo dobrze sobie radzą w byciu przywódcami denerwujących, zmieniających dużo rewolucji. Ludzie starszej daty z kolei są mistrzami w krzyżowaniu na piersi ramion i kwitowaniu wszystkiego “nie da się” lub, moje ulubione: “po co”.

I wiecie co?

To głupie jest :)

Widziałem się przedwczoraj z młodą dziewczyną, której inicjatywy, energia oraz determinacja wprowadzają do gdańskich bibliotek naprawdę silny podmuch świeżości (więcej napiszę o niej wkrótce). Rozmawiało nam się fajnie, bo od razu złapaliśmy wspólny wątek. Bądź co bądź przyświecają nam podobne wartości: robimy rzeczy, bo możemy. Bo fajnie jest szturchać codzienność pomalowanym na różowo kijkiem kultury.

→ Dlaczego jestem nad morzem? Czytaj też: Bloger w Gdańsku

Po obiedzie przenieśliśmy się razem do cudownie odnowionej na handlową sień biblioteki miejskiej na Mariackiej. Miała się w niej odbyć krótka konferencja, spotkanie dotyczące działającego/powstającego w Gdańsku Europejskiego Centrum Solidarności. To dosyć kontrowersyjna sprawa, ale nie chcę dziś poruszać jego zasadności (mi się podoba). Ciekawszą, ważniejszą dziś inspiracją jest postać, która tę konferencję zaczęła.

Przed zebranymi historykami, bibliotekarzami i pisarzami stanął Basil Kerski, głowa projektu. Poprosił (młodą) asystentkę o nieuruchamianie prezentacji jeszcze przez moment i po krótkim powitaniu zaczął przepraszać.

Przeprosił za to, że zgodnie z panującą nowomodą prezentacja będzie multimedialna. Przeprosił za to, że wyemituje zebranym dwa filmiki. Wyraził zaniepokojenie, że tak dużą część powstającego muzeum będzie – znowu – w formie nowoczesnych eksponatów multimedialnych.

Możecie sobie tylko wyobrazić, jak potężnie przekręciłem oczami na te słowa :)

I wiecie co?

Po chwili prezentacja ruszyła a ja się zorientowałem, że zareagowałem błędnie.

Bo, tak jak mówiłem na szkoleniu w trakcie Young Business Festival, artysta ma pełne prawo być introwertykiem. Historyk i faktograf ma pełne prawo nie przepadać za technologiami. Młoda osoba ma pełne prawo przewracać oczami na niechęć do technologii. Jasne, to się nazywa “bycie człowiekiem”.

Tyle że każda niechęć lub niezrozumienie oznaczają też granice kompetencji. I świadomość oraz akceptacja tych granic jest najważniejszą podstawą doprowadzania jakichkolwiek projektów do końca. Podziwiam pana Kerskiego za to, że pomimo niechęci do multimediów postanowił się ugiąć, zaufać ludziom o lepszym doświadczeniu w tej dziedzinie i nie upierać się przy swoim. Podziwiam też pracujących z nim młodych, że potrafią mówić do osoby o diametralnie innym guście oraz ekspertyzie tak, by ich słuchała oraz była chętna na zmiany.

To taka kulturowa synergia level: master :)

Niedawno pisałem, że największą bolączką polskiej kultury jest sentymentalizm, nieskuteczność, zakochanie w sobie a nie w tym, co ma reprezentować. Pobyt w Gdańsku skutecznie mnie resetuje, bo słyszę tutaj ze wszystkich źródeł, że mamy w Polsce setki (tysiące?) osób, które również zdają sobie z takiego stanu rzeczy sprawę. I mają świadomość, mają tę złotą świadomość, że kolejna runda nieprzemyślanych plakatów naprawdę dużo nie zdziała.

Trzymajcie zatem morał na sobotę: uczmy się ze sobą rozmawiać. Pamiętajmy, że 90% sporów i kłótni płynie z błędnego zbudowania komunikatu, nie z samej treści (to tak samo jak krytyka może być uprzejma, życzliwa i fajna ale może też być destruktywna, zakłamana lub wręcz agresywna).

Mam nadzieję, że Wasz dzień będzie super! Jeśli również znacie takie udane przykłady budowania profesjonalnych lub amatorskich mostów pomiędzy umiejętnościami różnych grup ludzi (np. wiekowo ale nie tylko) to dawajcie w komentarzach! Jestem bardzo ciekaw :)

Spotkanie

A jeśli jesteście akurat w Gdańsku i macie ochotę dziś się ze mną na moment spotkać to o godzinie 18:00 zapraszam do cafe Lamus na ulicy Lawendowej 8. Przygotowałem nawet dla Was mapkę oraz oficjalny event. Zapraszam! :)

Lecę zwiedzać stocznię,

Andrzej Tucholski


///

PS: Kto wie, jak się nazywa kamienica z pierwszego zdjęcia i ulica z ostatniego? :> Za prawidłowe odpowiedzi przyznam po dodatkowym punkcie, poważnie.

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!