Co oznacza nowy papież dla przyszłej kultury?

 

Abstrahując na moment od religijnego, politycznego lub społecznego aspektu wyboru nowego papieża (jeszcze o nim nie poczytałem należycie) mam dla nas wszystkich pewien smaczek, który za jakieś 10, 20 a może 30 lat (ale bloga czytają prawie sami młodzi ludzie, więc czas ten, choć odległy, wcale nie jest taki straszny) fajnie zaogni ówczesny odpowiednik półek w Empiku.

Do czego zmierzam?

To proste.

Podsumujmy co wiemy o nowym papieżu:

– nazywa się Jorge Bergoglio

– jest bodaj pierwszym papieżem zza oceanu

– jest pierwszym papieżem z Ameryki Południowej

– jest pierwszym papieżem z Argentyny

– w trudnym okresie swojego kraju działał jako agent po stronie dyktatury (źródło)

– jest jezuitą, a to zakon wykształconych ludzi działających przy aktualnie decyzyjnych elitach świata

– jest pierwszym papieżem jezuitą, co ciekawe, bo jest to też zakon służebny względem… papieża!

– przyjął imię Franciszka, co może nawiązywać do jezuity Franciszka Ksawerego, który objechał Indie i był pierwszym misjonarzem z Europy w Japonii

– w orędziu powitalnym dwukrotnie skłonił cały tłum do nagłej modlitwy

– w orędziu powitalnym wyraźnie zaznaczył, że będzie uzdrawiał Rzym (co można interpretować jako Watykan sam w sobie).

Niezależnie od wpływu tego papieża na aktualne i nadchodzące losy kościoła zarówno jako wiary jak i organizacji; jeśli na przełomie jego pontyfikatu wydarzy się cokolwiek ciekawego (a przeczytanie tych wszystkich myślników jednym tchem pozwala mi tak sądzić, nawet jeśli jeszcze nie wiemy, jaka “ciekawość” to będzie) to…

… to aż nie mogę się doczekać, jakie za te 10, 20 lub 30 lat będziemy mieli świetne książki, filmy lub gry :D Najlepsi twórcy wymiękną przy spisywaniu tej historii.

EDIT: Jak macie coś jeszcze, co by się nadawało do fabuły tego potencjalnego dzieła to dawajcie w komentarzach:)

 Zdjęcie pochodzi ze strony metro.us. Keep tight,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem od skuteczności, a także pisarzem i scenarzystą.

Znajdujesz się teraz na mojej stronie domowej, z której możesz przejść do bloga, YouTube’a, na jeden z moich podcastów, na konto na instagramie, a także znajdziesz tu zapis na newsletter i przejście do sklepu z moimi książkami i kursami.

Życzę dużo dobrego!

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – terapeutą lub psychiatrą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies