Co oznacza nowy papież dla przyszłej kultury?

 

Abstrahując na moment od religijnego, politycznego lub społecznego aspektu wyboru nowego papieża (jeszcze o nim nie poczytałem należycie) mam dla nas wszystkich pewien smaczek, który za jakieś 10, 20 a może 30 lat (ale bloga czytają prawie sami młodzi ludzie, więc czas ten, choć odległy, wcale nie jest taki straszny) fajnie zaogni ówczesny odpowiednik półek w Empiku.

Do czego zmierzam?

To proste.

Podsumujmy co wiemy o nowym papieżu:

– nazywa się Jorge Bergoglio

– jest bodaj pierwszym papieżem zza oceanu

– jest pierwszym papieżem z Ameryki Południowej

– jest pierwszym papieżem z Argentyny

– w trudnym okresie swojego kraju działał jako agent po stronie dyktatury (źródło)

– jest jezuitą, a to zakon wykształconych ludzi działających przy aktualnie decyzyjnych elitach świata

– jest pierwszym papieżem jezuitą, co ciekawe, bo jest to też zakon służebny względem… papieża!

– przyjął imię Franciszka, co może nawiązywać do jezuity Franciszka Ksawerego, który objechał Indie i był pierwszym misjonarzem z Europy w Japonii

– w orędziu powitalnym dwukrotnie skłonił cały tłum do nagłej modlitwy

– w orędziu powitalnym wyraźnie zaznaczył, że będzie uzdrawiał Rzym (co można interpretować jako Watykan sam w sobie).

Niezależnie od wpływu tego papieża na aktualne i nadchodzące losy kościoła zarówno jako wiary jak i organizacji; jeśli na przełomie jego pontyfikatu wydarzy się cokolwiek ciekawego (a przeczytanie tych wszystkich myślników jednym tchem pozwala mi tak sądzić, nawet jeśli jeszcze nie wiemy, jaka “ciekawość” to będzie) to…

… to aż nie mogę się doczekać, jakie za te 10, 20 lub 30 lat będziemy mieli świetne książki, filmy lub gry :D Najlepsi twórcy wymiękną przy spisywaniu tej historii.

EDIT: Jak macie coś jeszcze, co by się nadawało do fabuły tego potencjalnego dzieła to dawajcie w komentarzach:)

 Zdjęcie pochodzi ze strony metro.us. Keep tight,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem biznesu oraz strategiem od skuteczności. Zajmuję się wysokosprawczością.

Znajdujesz się teraz na moim wielokrotnie nagradzanym blogu. Prowadzę go od 2009 roku. Oprócz setek artykułów znajdziesz tu linki do mojego kanału na YouTubie, podcastu, a także komiksu na instagramie.

Życzę Ci dużo dobrego!

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – terapeutą lub psychiatrą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies