Polska górą! – recenzja gry Civilization V Nowy Wspaniały Świat

Gry
 

Gram we wszystkie Cywilizacje od drugiej części serii aż do dzisiaj. Non stop. W każdą część, dodatek i większość modów. To jedna z moich kilku najukochańszych gier komputerowych w historii całej branży. I wreszcie można grać Polską! :)

Naszą nację dodawano do silnika na różne nie do końca oficjalne sposoby już od lat, ale być wreszcie uznanym normalnie, “w trybie produkcyjnym” – to super uczucie! Sid Meier z kolegami postanowili uczynić nas częścią uniwersum Cywilizacji razem z dodatkiem zatytułowanym “Nowy Wspaniały Świat”.

Patronem narodu został Kazimierz Wielki, specjalną jednostką – Husaria, a “mocą”… Solidarność! Dzięki niej możemy co erę dostać darmowy ustrój społeczny. Moim zdaniem bardzo fajnie oddaje to “charakter” naszego kraju :) No i posłuchaj motywu przewodniego! Ciekawe czy rozpoznasz, na czym bazuje:

(Link do Youtube)

Oprócz Polski i takich perełek jak np. plemię Szoszonów do gry trafili również Portugalczycy i Brazylijczycy. Doceniam, doceniam :)

Mechanika pozostała bez większych zmian, wiele rozwiązań spotkało za to gruntowne polerowanie i dodawanie nowych bajerów. Położono też trochę większy nacisk na ekonomię. Grę zaczyna się duetem osadnicy + wojownicy, co rozpoczyna proces prowadzenia wybranej cywilizacji aż do osiągnięcia pełnego zwycięstwa – czy to wojskowego, czy to naukowego, czy to politycznego lub – znów dodanego – kulturowego. Godziny spędzone nad mapą świata mkną jak szalone :)

Jeśli ta notka spotkała Cię akurat w trakcie poszukiwań “gry na jesień i zimę” to podziękujesz mi później, zrobiłem tę robotę za Ciebie. CiV: Nowy Wspaniały Świat to nowe, wspaniałe spojrzenie na znaną i bardzo przyjemną mechanikę strategii pokazanej światu przy okazji premiery “podstawki”.

Rewelacyjny tytuł. No i wreszcie można wymierzyć wirtualnemu globowi dziejową sprawiedliwość – w mojej pierwszej rozgrywce doprowadziłem Polską do momentu, w którym geograficznie dotykała wszystkich czterech oceanów na mapie, kulturowo nie miała sobie równych a finansowo łykała wszystkich bez mrugnięcia okiem.

Aw yiss ♥

Idzie spacyfikować Majów,

Andrzej Tucholski


///

PS: Klucz do gry dostałem od Cenegi / Muve.pl. Dzięki :* 

PPS: Mój login na Steamie to Sephirath, może pogramy razem?

PPPS: Tylko ostrzegam, mój Kraków zawsze ląduje nad morzem a Bydgoszcz i Gdańsk są kopalnianymi zagłębiami :)

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies