Polska górą! – recenzja gry Civilization V Nowy Wspaniały Świat

Gry
 

Gram we wszystkie Cywilizacje od drugiej części serii aż do dzisiaj. Non stop. W każdą część, dodatek i większość modów. To jedna z moich kilku najukochańszych gier komputerowych w historii całej branży. I wreszcie można grać Polską! :)

Naszą nację dodawano do silnika na różne nie do końca oficjalne sposoby już od lat, ale być wreszcie uznanym normalnie, “w trybie produkcyjnym” – to super uczucie! Sid Meier z kolegami postanowili uczynić nas częścią uniwersum Cywilizacji razem z dodatkiem zatytułowanym “Nowy Wspaniały Świat”.

Patronem narodu został Kazimierz Wielki, specjalną jednostką – Husaria, a “mocą”… Solidarność! Dzięki niej możemy co erę dostać darmowy ustrój społeczny. Moim zdaniem bardzo fajnie oddaje to “charakter” naszego kraju :) No i posłuchaj motywu przewodniego! Ciekawe czy rozpoznasz, na czym bazuje:

(Link do Youtube)

Oprócz Polski i takich perełek jak np. plemię Szoszonów do gry trafili również Portugalczycy i Brazylijczycy. Doceniam, doceniam :)

Mechanika pozostała bez większych zmian, wiele rozwiązań spotkało za to gruntowne polerowanie i dodawanie nowych bajerów. Położono też trochę większy nacisk na ekonomię. Grę zaczyna się duetem osadnicy + wojownicy, co rozpoczyna proces prowadzenia wybranej cywilizacji aż do osiągnięcia pełnego zwycięstwa – czy to wojskowego, czy to naukowego, czy to politycznego lub – znów dodanego – kulturowego. Godziny spędzone nad mapą świata mkną jak szalone :)

Jeśli ta notka spotkała Cię akurat w trakcie poszukiwań “gry na jesień i zimę” to podziękujesz mi później, zrobiłem tę robotę za Ciebie. CiV: Nowy Wspaniały Świat to nowe, wspaniałe spojrzenie na znaną i bardzo przyjemną mechanikę strategii pokazanej światu przy okazji premiery “podstawki”.

Rewelacyjny tytuł. No i wreszcie można wymierzyć wirtualnemu globowi dziejową sprawiedliwość – w mojej pierwszej rozgrywce doprowadziłem Polską do momentu, w którym geograficznie dotykała wszystkich czterech oceanów na mapie, kulturowo nie miała sobie równych a finansowo łykała wszystkich bez mrugnięcia okiem.

Aw yiss ♥

Idzie spacyfikować Majów,

Andrzej Tucholski


///

PS: Klucz do gry dostałem od Cenegi / Muve.pl. Dzięki :* 

PPS: Mój login na Steamie to Sephirath, może pogramy razem?

PPPS: Tylko ostrzegam, mój Kraków zawsze ląduje nad morzem a Bydgoszcz i Gdańsk są kopalnianymi zagłębiami :)

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem od skuteczności, a także pisarzem i scenarzystą.

Znajdujesz się teraz na mojej stronie domowej, z której możesz przejść do bloga, YouTube’a, na jeden z moich podcastów, na konto na instagramie, a także znajdziesz tu zapis na newsletter i przejście do sklepu z moimi książkami i kursami.

Życzę dużo dobrego!

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – terapeutą lub psychiatrą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies