Autor: Andrzej Tucholski | 29 kwietnia 2013 | Komentarze:

Blada, niebieska kropka

Lubię pizzę. Staram się o siebie dbać i ostatnio jem jej mniej niż miałem w zwyczaju jeszcze rok temu, ale smak to smak. Przecież go nie zmienię. Czasem, gdy już sobie pozwalam na luz to eksperymentuję z nowymi składnikami, ale tak domyślnie to zawsze wrzucę na stół pepperoni. Duża pepperoni na cienkim. Popołudnie gotowe :)

Piszę o tym, bo choć każdy z nas jakoś tam w głowie ocenia sobie innych to nie jestem w stanie wyobrazić sobie sytuacji, w której ktoś jawnie wypowiedział się na temat mojej pizzy. Nie wiem, może gdybym ważył 400kg i jadł ją pośrodku warszawskiej starówki to MOŻE ktoś by zwrócił na to uwagę. Ale tak o, skomentować mój gust żywieniowy? Bo go mam? Nie sądzę.

A jednak są na świecie ludzie, którzy sądzą, że orientacja seksualna jest czymś, co trzeba ocenić. Zopiniować.

Lol.

Od czasu pobytu w Portugalii myślę sporo o tym jak działają ludzie. Dlaczego jednych kochamy, innych nienawidzimy, dlaczego w ogóle uruchamiają się nam emocje w takich a nie innych sprawach. Wierzę (i nie jestem sam), że będzie już tylko lepiej. Wierzę też, jak to fajnie ujął Garyvee, że “człowiek to najbardziej niedoceniona marka na świecie”. Bo jest. Porównajcie kiedyś faktyczny stan rzeczy (tj. z wielu niekomercyjnych źródeł) z tym prezentowanym w dowolnych wiadomościach muszących wygenerować oglądalność.

Ostatnio w Polsce gorąco było na temat tzw. związków partnerskich. I gdy tak czytałem wypowiedzi różnych polityków, ekspertów, losowych ludzi bądź gwiazd to przypomniał mi się wiersz autorstwa Carla Sagana. Wiersz związany ze zdjęciem – Pale blue dot (pod linkiem macie cudownie obrazujący go komiks). Najpierw zapoznajcie się z linkiem, potem czytajcie dalej.

Już?

Ok.

Powtórzmy fakty – jest sobie SUPER WIELKI, NIEZMIERZONY KOSMOS. O G R O M N A    P R Z E S T R Z E Ń pełna planet, gwiazd, rzeczy, ruchów i energii. Nieskończoność wszystkiego. I tam, gdzieś po prawo od centrum tej nieskończoności lata sobie mała kropka. Kropka tak beznadziejnie nieistotna, że nawet gdyby eksplodowała z 10-krotnym przebiciem to i tak nikt tego nigdy nie zauważy.

Ta kropka to Ziemia.

ABSOLUTNIE niedające się zobaczyć nawet z odległości paru planet placki to z kolei kontynenty, podzielone na kraje, podzielone na miasta, podzielone na ulice i parki i domy, prace i uczelnie i kawiarnie, w których każdy z nas siedzi i czyta te słowa. Jesteśmy pyłem. Ty, ja, nasi rodzice, nasi ukochani. Pyłem, który orbituje pośrodku niczego, przez nicość i w środowisku tak rozległym, że nasze ziemskie stulecia robią tam ledwie za sekundy.

I ktokolwiek na tej nieistotnej kropce dochodzi do wniosku, że powinien krzywdząco ocenić drugą osobą przez wzgląd na to jak prowadzi swoje personalne życie, choć nie wpływa to w bezpośredni sposób na codzienne aktywności tej pierwszej?

A co tu jest do oceniania w ogóle.

Oceń mi lepiej pizzę.

Keep tight,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!