Autor: Andrzej Tucholski | 14 maja 2013 | Komentarze:

Bioshock Infinite – idealne dzieło sztuki

Nie spotykam już w życiu wielu ludzi, dla których gry to “tylko i wyłącznie” gry. Rozrywkowa forma spędzania czasu i nic ponadto. Na szczęście. Czekałem na te czasy od szóstych urodzin :) I o ile poszczególne dziedziny zawsze jakoś tam dawało się wybronić tak z dumą mogę powiedzieć, że wreszcie mamy dzieło w stu procentach pełnoprawne.

Dzieło – arcydzieło.

Preludium

Choć często się o tym nie pamięta, sztuka = przekaz autora + emocje. Tylko.

Zgodnie z tą definicją gry były dziełami sztuki już od dawnych czasów, kiedy jeszcze nie miały ani grafiki, ani muzyki, ani fabuł ani nawet odpowiedniego designu. Wzbudzały bowiem emocje a ich twórcy zawsze mieli pewien światopogląd do przesłania odbiorcom. To był jednak dopiero nieśmiały wstęp do stanu rzeczy, którym możemy cieszyć się dzisiaj.

(Link do Youtube)

W międzyczasie bowiem mieliśmy już gry o pięknych projektach. Do dziś marzy mi się wielki plakat ręcznie rysowanego Demomana z TF2. Od lat mam na ścianie grafikę promującą Chrono Triggera. Mieliśmy też gry o cudnej (jak na swoje czasy) grafice. Meliśmy i takie z doskonałą muzyką oraz klimatem (jej, choćby Wiedźmin). Były przede wszystkim gry o potężnych emocjach – zarówno fabularnych (FF VII) jak i społecznych (WoW).

Chwila prawdy

Według popularnej opinii do grona gier najwyższej jakości zaliczają się też dwa pierwsze Bioshocki. Szczerze się przyznam – mam tu mieszane odczucia. Chyba wolałbym te historie poznać w formie książek, artworków i ścieżek dźwiękowych; zawsze coś mi przeszkadzało przebrnąć przez sam mechanizm sterowania i rozgrywki. Ale choć moja prywatna ocena samego silnika Bioshocka i Bioshocka 2 odbiega od tej proponowanej przez ekspertów branży, zgadzam się z nimi, że to również były gry niesamowite.

Nowa era

Powstały już wobec tego gry piękne. Powstały gry świetnie. Powstały gry ze wszech miar artystyczne.

A teraz jest Bioshock Infinite i aż brak mi słów, by opisać jak silne emocje wiążę ze wszystkim co dotyczy tej produkcji :) Oryginalny tytuł tego wpisu brzmiał: “Bioshock Infinite – piękne, dopracowane dzieło sztuki na które sam nie wiem ile czekałem i nie umiem teraz wyrazić, co czuję gdy już jest”. Brzydko wyglądał, więc go skróciłem.

Na samą grę nie czekałem jak szalony – wolałem najpierw poczekać na pierwsze oceny. Byłem ciekaw, czy zrobiono “to samo co zawsze tylko lepiej”, czy jednak obietnice twórców utrzymały poziom ambicji z pierwszych konferencji. Na szczęście wiele przychylnych głosów znajomych w końcu mnie skłoniło do spróbowania, co szczęśliwie zbiegło się w czasie paru tygodni z blogersko-recenzencką kopią gry od wydawnictwa Cenega. Dziękuję!

No i okazało się, że na wnętrze Bioshocka: Infinite, na historie wstrząsające status-quo podniebnego miasta Columbia, na dylematy i wątki, na tę grafikę i design, na tę architekturę i rozwiązania – na to wszystko! – czekałem odkąd pamiętam. Dostałem bowiem zjawisko zamknięte. Perfekcyjnie dokręcony na wszystkie śrubki spektakl, który chłonąłem całymi godzinami, czasem zapominając pewnie nawet zamknąć z wrażenia buzię.

Drobna rysa

Równo z premierą pojawiła się w anglojęzycznej branży ciekawa dyskusja. Zadano pytanie: czy Bioshock Infinite może być “tą grą”, którą można pokazać rodzicom? Niestety, odradzałbym. Walki (których jest duuużo) potrafią bardzo często stać się abstrakcyjnie krwawe. Ale nie, nie jest to rzut na zainteresowanie młodzieży. To styl. Decyzja twórców poparta – na to wychodzi – podobnymi pobudkami jakimi kieruje się np. Quentin Tarantino przy cenzurze (lub nie) swoich słynnych scen.

Werdykt

Ale mi dobrze, że mogę wreszcie napisać te słowa :)

Bioshock: Infinite jest grą przepiękną. Dopracowaną, wyreżyserowaną, przygotowaną, dopieszczoną i stworzoną po to, by ją przeżyć. Tak jak zechcieli twórcy, krok po kroku, wydarzenie po wydarzeniu. Nie dla punktów, nie dla wodotrysków, nie dla dowolnych innych napędzaczy rozgrywki. Ma swoje glitche (ot, nieśmiertelne modele nieaktywnych przeciwników), ma też swoje uchybienia. Dla części odbiorców jest też niepotrzebnie brutalna.

(Link do Youtube)

A dla mnie jest po prostu piękna. I po to między innymi mam bloga, by móc się czymś jaram bez najmniejszego nawet obiektywizmu :)) Cieszę się, że mogłem na ten tytuł natrafić po tylu latach w grach ile mam za sobą, po przeżyciu tylu misji, plansz, mapek i sekwencji. W wyniki różnych historii byłem w miarę blisko procesu powstawania kilku gier i mogę choć poglądowo wyobrażać sobie jak ciężko pracował cały skład 2K Games by połączyć w efektywnym stopniu kreację, programistów, artystów i cała resztę działów.

Podziwiam z całego serca.

Gra na dziesięć, gra na sto, gra do posmakowania przynajmniej raz w swoim życiu.

(No dobra, może na 9, bo trochę mnie poniosło, ale i tak jest przecudowna!)

Keep tight,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!