Tak Się Nie Powinno Robić Gier

Gry
 

Jakiś czas temu podrzuciłem Ci krótką notkę o tym, jak powinno robić się gry. Niestety, dzisiaj spieszę z kontr przykładem. Są twórcy odpowiedzialni i fajni, ale są też i potężne farmy kasy słynne w całej branży za rekordowe ilości dostawanych miesięcznie pozwów.

Znana nam wszystkim firma Zynga (to ci od Farmville, przez którego dostajesz tysiące powiadomień od znajomych na Facebooku) zapowiedziała premierę swojego nowego tytułu, prostej gry polegającej na dobudowywaniu kolejnych pięter wieżowca. Niestety, jak się szybko okazało (Internet nie śpi), pozwolili sobie (zresztą, nie pierwszy raz) lekko pomóc w szukaniu inspiracji. W sieci pojawił się taki oto list:

Tłumaczenie:

Droga Zynga (wszyscy, 2789 osób),

Zauważyliśmy, że planujecie niebawem wydać nową grę, Dream Heights na iPhone’a. Gratulacje!

Chcemy Wam podziękować za bycie aż tak wielkimi Tiny Tower, naszej gry roku na platformę iPhone.

Powodzenia z Waszą grą i już nie możemy się doczekać dalszego inspirowania Was naszymi kolejnymi grami.

Z wyrazami szacunku, NimbleBit (cała nasza trójka).

O sprawie wiem stąd (pod linkiem czeka też sporo ciekawego info dotyczącego klikania krów na Facebooku).

Co prawda sam NimbleBit też nie taki bez skazy, bo pierwszą grą w tym duchu był wiekowy Sim Tower, ale w tej konwersji przynajmniej zadbano o większą różnorodność interfejsu. Zynga poleciała po kosztach. Nie pierwszy raz.

Aktualizacja: O, przypomniało mi się. Jak Facebook szedł na giełdę to opublikował taki list otwarty zawierający różne ciekawe dane. Wyszło na to, że okolice 10% przychodów firmy są generowane przez segment gier, w którym niekwestionowanym liderem jest właśnie Zynga. A ta od jakiegoś czasu coraz głośniej przebąkuje o przeniesieniu swoich zasobów na niezależną platformę.

Ach te walki na szczycie :) W sam raz na pierwszy dzień wiosny.

Pozdrawia Twój bloger,

autograf

 

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies