Autor: Andrzej Tucholski | 15 maja 2012 | Komentarze:
Tematy:

Pierwszy Rzut Filmów z Planete+ Doc Film Festival

Większość seansów trwającego właśnie festiwalu mam już za sobą, więc mogę Ci je pokrótce i częściowo zrecenzować. Parę słów na każdy, same najważniejsze informacje. Co prawda planowałem taką formę od samego początku, ale biorąc pod uwagę dzisiejsze wydarzenia (FB | G+), nawet bym nie przypuszczał, jak bardzo będzie ona dla mnie korzystna :>

Dobra, to lecimy:

Wodne Dzieci

Przesadnie patetyczny i ekstremalnie nudno poprowadzony film o misji japońskiej pianistki, która wymyśliła sobie katedrę z 12 000 białych koszul. Pośrodku tego namiotu zawiesiła chochoła ze szmat nasączanych krwią z własnych miesiączek. A to dopiero preludium do coraz dziwniejszych pomysłów, które budzą we mnie niemiłe skojarzenie, że ta misja równie dobrze może być zaszufladkowana jako bardzo, bardzo niezdrowa obsesja.

Szczególnie jest mi żal myśli tytułowej. Otóż wodne dzieci (jako takie) to coś pomiędzy religią a rytuałem mającym na celu uspokojenie serc rodziców, którzy stracili bądź nie mogą mieć dziecka. Z ręką na sercu – wolałbym pełen dokument tylko o tym, bez pseudo-uduchowionej i głębokiej epopei o krwi, odradzaniu się i usuwanych macicach.

(+ spostrzeżenie ogólne. Nieodmiennie fascynują mnie rodzice, którzy tak się poświęcają jakiejś tragedii, że zupełnie zawalają wychowywanie i kontakt z posiadanymi dziećmi. Jeśli się lubi takie przypadki, to Wodne Dzieci są naprawdę super. Szczególnie ujęła mnie matka, która mając w domu dwie córki, tak płakała nad zmarłą (środkową pod względem wieku), że totalnie zlała obie pozostałe. Yaay logic.)

Moja ocena: 1/5 – najniższa z możliwych. Ani trochę nie warto.

Info o filmie znajdziesz tutaj.

Ambasador

Rewelacyjny, szybki i wbijający w fotel dokument o duńskim dziennikarzu, który przy pomocy kilku prywatnych funduszy kupił sobie lewe papiery afrykańskiego notabla, dzięki czemu na politycznym immunitecie mógł zawitać do Republiki Środkowoafrykańskiej w celu wyfedrowania z niej tylu diamentów, ile uniesie w walizeczce.

Co ten facet odwala – do popatrzenia w nagłówku notki – nie mam pytań. Wybroniłyby się już same jego przygody (nawet podane na sucho i bez efektów), ale na szczęście nad taśmą przysiadła profesjonalna ekipa i powstał pełen filtrów, zabawnych przejść i dynamicznych kadrów film, któremu blisko nawet do pełnoprawnego kina szpiegowskiego.

(+ osobne wyróżnienie, za magiczna ścieżkę dźwiękową i ewidentne mrugnięcie okiem do fanów Fallouta. Kto zna poniższy utwór, ten zrozumie.)

Moja ocena: 5/5 – najwyższa z możliwych.

Info o filmie znajdziesz tutaj.

(jeśli nie widzisz filmiku – link do Youtube)

Bert Stern. Prawdziwy Madman

Inspirująca, ale też i smutna historia jednego z największych fotografów w historii rzemiosła. Facet jest jednym z ojców marketingu koncepcyjnego + autorem nieokiełznanie intymnych zdjęć najpopularniejszych kobiet swoich czasów. Zasłużył się między innymi najsłynniejszą sesją Marylin Monroe – jej ostatnią sesją – taką nago, w łóżku, z okazjonalną biżuterią.

Jeśli jest się fanem jego twórczości (lub początkującym fotografem, oczywiście) – warto. Jeśli nie, niestety, może znudzić. Chociaż z drugiej strony, grubo ponad połowa filmu to po prostu pokaz jego najgłośniejszych zdjęć wraz z cynicznym komentarzem autora, więc do wytrzymania wystarczy chyba wyczulona na kobiece piękno estetyka :)

Moja ocena: 4/5.

Info o filmie znajdziesz tutaj.

Chwała Dziwkom

Trudne i zaskakujące sto kilkadziesiąt minut poświęcone codzienności prostytutek żyjących (lub tylko pracujących) w trzech burdelach  na całym świecie – w Indonezji, Indiach oraz Meksyku oraz temu, jak ta podła profesja miesza się z zasadami wyznawanych przez dziewczyny religii.

Przez czas trwania seansu nie towarzyszy nam ani przez moment żadne kierunkowanie myśli – nie ma narratora, wypowiedzi dziewczyn są długie i często bez cięć; wszystko co istotne widzimy na własne oczy i na własną interpretację.

Bardzo, bardzo warto. Choćby dlatego, by zrozumieć, że problem prostytucji wcale nie jest tak prosty, jak opinia publiczna głosi, że jest. Chwała Dziwkom to pod tym względem dokument idealny – odwraca myślenie i zostawia z wewnętrzną dyskusją. Oby powstawało takich więcej.

Moja ocena: 4/5.

Info o filmie znajdziesz tutaj.

Pocałunek Putina

Polityczny dokument o życiu dziewiętnastoletniej Mashy, jednej z najważniejszych postaci proputinowskiej młodzieżówki, której różne odłamy zajmują się prawie całym tłem politycznym sytuacji w Rosji.

Dziewczyna jest znana z tego, że parę lat wcześniej pocałowała pana (wówczas chyba jeszcze) prezydenta a niewiele później zafascynowała się silnym charakterem założyciela tego jawnego podziemia sprzed chwili.

Masha, z początku wierna i oddana, z czasem zaczyna podejmować własne decyzje i niejako trafia poza główny nurt dotychczas przez nią dowodzonego strumienia. Pocałunek Putina to film o tyle fajny, że uświadamia widzowi niestałość opinii publicznej, płochość polityków, łatwość manipulacji i prawdziwą sytuację w Rosji. Naraz.

Moja ocena: 4/5.

Info o filmie znajdziesz tutaj.

Na dziś to tyle. Dużo najlepszego,

Andrzej Tucholski

 

///

PS: Oceny pozostałych blogerów znajdziesz wrzucane na bieżąco na fanpage Planete+ Doc Film Festival (prowadzony zresztą przez niestrudzoną Dianę, której należą się osobne brawa za zorganizowanie i sprzęgniecie tak trudnego przedsięwzięcia, jakim jest upchnięcie 9 blogerów w jednej czasoprzestrzeni.) Zaglądajcie i lajkujcie, niech się cieszy :)

Jeśli nie zwróciło Twojej uwagi, o jakich wydarzeniach mówiłem we wstępie to przescrolluj się na górę i rzuć okiem raz jeszcze, bo niebawem poleci w tym temacie tekst (a przynajmniej bardzo bym chciał, aby tak się stało).

Wczoraj byłem na premierze, poznałem kilku fajnych ludzi (w tym jednego, z którym chciałem się ustawić już od paru tygodni), dzisiaj biegłem po swoją kopię w deszczu, teraz nie mogę się przebić przez jakieś dziwne instalacyjne błędy… Nie ma lekko. Ale jak się już uda… ;)

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!