Autor: Andrzej Tucholski | 18 lipca 2012 | Komentarze:

Nie ma nikogo poza Tobą

Widzisz tego typka na zdjęciu? Być może na pierwsze lekcje wioślarstwa zapisali go rodzice. Być może wypożyczył kajak, bo dostał od szefa kartę multisport i głupio mu było ciągle przepuszczać okazje. Być może przepływa na drugi koniec jeziora, bo skomasowane ataki Godzilli i Zespołu R zablokowały wszystkie drogi dojazdowe do szpitala, gdzie właśnie rodzi jego żona a musi się tam jakoś dostać z serum (?) potrzebnym maluchowi w sekundę po porodzie. Okej, być może.

Jakie by nie były jego uwarunkowania lub aspiracje – on sam ten kajak wziął, zwodował, usadził w nim tyłek i teraz własnymi rękoma wiosłuje, by dostać się do miejsca, które sam sobie wybrał.

Ta jedna rzecz

Wiesz, mam dziś urodziny :)

A piszę o tym, bo zawsze mi się podobało, jak czytani przeze mnie od lat wielcy blogerzy z zachodu wykorzystywali ten szczególny dzień do powiedzenia światu czegoś mądrego. Czegoś, do czego na przełomie subiektywnie minionych 365 dni doszli i stwierdzili, aw man, to byłby dopiero udany wpis!

Może nie dorównuję im (jeszcze) potęgą platformy, ale hej, co z tego.

Spośród wszystkich poznanych lub wymyślonych w kolejnym przeżytym roku teorii wybieram dziś dla Ciebie tę – nikt poza Tobą nie ma odpowiedzialności za Twoje życie i nikogo poza sobą nie możesz winić za skutki samodzielnie podjętych decyzji.

Przekonałem się o tym w ostatnich miesiącach wielokrotnie i chyba wreszcie, powoli udaje mi się tę myśl przyswoić na tyle, by ciągle nie zapominać. Bo łatwo się o niej zapomina.

Minimum stylu

Wymówki są dla mięczaków.

Są oznaką tchórzostwa, słabości psychicznej i pełnią w ludzkim życiu tylko jedną rolę. Dumnie powiewają. Wbite na sztorc w zadek leżącej twarzą do dołu, poddanej losowi osoby, które nie ma nawet siły wstać się i odlać.

A reagowanie agresją jest nawet gorsze.

Co wybierasz, odwagę czy tchórzostwo?

Profesorowie zmieniają pytania na dzień przed egzaminami. Współprace z firmami ze zjawiskowych potrafią przeistoczyć się w strasznie słabe. Planowane ze znajomymi wycieczki znienacka biorą w łeb. Kupowane na przecenach rowery mają fabryczne wady. Przyjemni z pozoru ludzie z czasem okazują się być nudni lub toksyczni. Dietetyczne ciasteczka przyprawiają o dodatkowe kilogramy. Tanie biura podróży zostawiają ludzi pośrodku egipskich pustyni. Znajomi okazują się nie być tacy, jak nam się wydawało, że będą. Plecaki się przecierają.

Rzeczy się dzieją. I co z tego.

Od Ciebie (i tylko od Ciebie) zależy czy zareagujesz na nie szukaniem winnych i obcinaniem zakrętów czy po prostu podniesiesz głowę, strzelisz dla rozluźnienia karkiem, przeciągniesz się do przodu niczym rozdrażniony kot i po prostu zrobisz to, co trzeba.

Zachowywanie się jak prawdziwy facet budzi szacunek.

Zachowywanie się jak silna kobieta budzi szacunek.

To nie jest trudne. To tylko mindset.

Nanana, piosenka

Nie ma głębszego związku z dzisiejszym wpisem i do tego już raz ją publikowałem, ale co z tego. Piszę o lifestyle’u i kulturze, więc mogę tą tematyką żonglować jak chcę, nie? :)

Potraktuj ją jako spontaniczny prezent z przesłaniem.

Negative fuck is good for sissies. Stand up, find a purpose and just make it happen.

(jeśli nie widzisz filmiku – link do Youtube)

Praca domowa

Nie ma lekko :)

Przypomnij sobie jedną rzecz, którą masz komuś do zarzucenia. Za którą kogoś obwiniasz i czekasz, aż ta osoba zrobi jakiś kolejny krok, bo to przecież jej/jego sprawa. Wyobraź sobie potem Jamesa Bonda lub Louisa Zamperiniego, Marilyn Monroe lub Profesor McGonagall, lub dowolną inną postać, którą podziwiasz.

Zastanów się, czy ona też by tak widziała tę sprawę.

Weź taki jeden problem i go rozwiąż na własną rękę. Dla żartu, jeśli nie umiesz wymyślić innego powodu. (Generalnie robienie rzeczy dla żartu jest bardzo dobrym podejściem do życia, ale to już rozwinę kiedy indziej). Zrób to i poczuj pełną satysfakcję.

Nie ma za co.

Piękne zdjęcie z nagłówka cyknął Ed Yourdon.

Ciepło pozdrawia Twój bloger,

Andrzej Tucholski


///

PS: Korzystając z okazji chcę tak wstępnie i po cichu zapowiedzieć, że na blogu w nadchodzących miesiącach będą działy się różne ciekawe rzeczy. Jak wiesz nie lubię opowiadać o projektach przed ich skończeniem, ale niech już będzie, mały rąbek tajemnicy.

Na pewno najbliższe szkolenie z blogowania (na dole notki) nie będzie ostatnim. Będę też więcej z Wami działał nad wspólnymi (dużymi) projektami. Ale o tym już zupełna cicho-sza, bo szkoda zapeszyć. O ile nic mi nie wyskoczy to już na dniach się przekonasz, o czym mówię.

A tymczasem sorry, ale lecę offline. Bądź co bądź mam urodziny. Trzymaj się ciepło :)

Mój pierwszy e-book: “Pomysł na siebie w tydzień 21 narzędzi, by osiągnąć cel“już w sprzedaży! Jeśli szukasz pomysłu na siebie, kręcisz się w kółko lub potrzebujesz zmiany – przywożę rozwiązanie. A raczej: 140 stron rozwiązań.

Pomysł na siebie w tydzień – 21 narzędzi, by osiągnąć cel (e-book)

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!