Klasyk, kolaboracja, większy klasyk (jestPoranek #31)

 

Allrighty then. Mamy nowy tydzień. Ludzie w pracy, słońce wysoko. Najwyższa pora wzbogacić Twoje życie (a znajomym – walle) o trzy nowe piosenki.

Jestem pewien, że jedną lub dwie z nich znasz. Być może nawet bardzo dobrze. Ale, co mnie broni, prawie na pewno nie leciały u Ciebie od przynajmniej kilku miesięcy.

Taka już ich natura.

Peter, Bjorn & John – Young Folks

Kiedy słuchać? Kiedy chcesz sobie przypomnieć jaki świat był śmieszny jeszcze te parę lat temu.

Piosenka, która zdobyła świat jako intro do pilota Gossip Girl. Hymn indie połowy pierwszej dekady trzeciego tysiąclecia, bo hipsterów przecież jeszcze w kraju było niewielu. Po zastanowieniu – czyli byli, ale tacy prawdziwi :)

W dalszym ciągu upieram się, że nie jest jakaś szczególna. Ale flegmatyczny wokal i gwizdany refrenik robią swoje. Poznasz tę melodię nawet jeśli będzie grana z mikrofalówki, dwa pokoje obok, a Ty będziesz siedzieć w słuchawkach. Tak brzmią legendy.

(jeśli nie widzisz filmiku – link do Youtube)

David Byrne & St. Vincent – Who

Kiedy słuchać? Kiedy chcesz dziwnej, ale dobrej muzyki.

Poznałem St. Vincent dwa tygodnie temu. Dziewczyna jest ładna (jak się głębiej przyjrzysz to okładka płyty na filmiku nosi lekkie znamiona graficznej manipulacji), ma przyjemny głos i potężnie zrytą psychikę (pomysł i brzmienie Marrow, kaman?).

Śmiesznie zatem było dosłownie po chwili natrafić na jej kolaborację z Davidem Byrne (to ten od Like Humans Do, kto miał Windowsa XP ten skojarzy).

Bardzo udaną kolaborację, dodam.

(jeśli nie widzisz filmiku – link do Youtube)

Depeche Mode – Freelove

Kiedy słuchać? Na spokojniejszy moment.

Ach, Depeche Mode.

Zespół, którego piosenki lubię odkąd pamiętam, lecz powiązałem je z konkretnym wykonawcą całkiem niedawno Jedną z takich perełek było (nadal jest) Freelove, jedenastoletni (!) singiel, który nie znudzi mi się chyba nigdy.

Bardzo flagowy kawałek – nie zawiera ani jednej nuty lub dźwięku ponad bezwzględne, nadające klimat minimum, wokalista śpiewa z emocjami na silnej smyczy a ludziom w teledysku jakoś tak… smutno?

(Mój dzisiejszy typ.)

(jeśli nie widzisz filmiku – link do Youtube)

jestPoranek to nasza cotygodniowa audycja poranna. Zaglądanie tutaj w każdy poniedziałek gwarantuje regularne rzuty dobrej muzyki i, generalnie, dobry humor. Nie przegapisz żadnego odcinka dzięki super wygodnej subskrypcji.

  • Wszystkie dotychczasowe wpisy porankowe znajdziesz tutaj.
  • Piękną fotkę u góry zrobił Alejandro Erickson :)

Ziewa wraz z Tobą,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies