Autor: Andrzej Tucholski | 20 czerwca 2012 | Komentarze:

Duolingo – Szybka, Skuteczna & Ogólnoświatowa Nauka Języka Za Darmo (Perspektywy Są Nieograniczone)

Wczoraj popołudniu ruszył projekt, którego losy śledziłem od najwcześniejszych zapowiedzi. W mojej prywatnej ocenie może to być jeden z największych, współczesnych kamieni milowych Internetu. Jeśli się powiedzie, to staremu podejściu do nauki języka możesz pomachać na do widzenia i z uśmiechem powitać nową erę crowdsourcingu. Naraz.

Czym Jest Duolingo?

W jednej z popularniejszych notek maja bieżącego roku przedstawiłem Ci postać Luisa von Ahna (o, tutaj na dole). To jego ekipa wymyśliła Captchę i reCaptchę – system, dzięki któremu w trakcie potwierdzania czegoś w sieci pomagasz digitalizować miliony książek rocznie.

Chyba coś im się nudziło, bo wpadli na pomysł rozwinięcia takiej globalnej kolaboracji na jeszcze większą skalę. Narodziło się Duolingo – oparty o postępującą gratyfikację system nauki języka, w którym Twoimi zadaniami są m.in. faktyczne treści z Internetu. Całość podano niczym dobrą grę. Dostajesz misje, odblokowujesz kolejne etapy, zbierasz punkty doświadczenia, rywalizujesz ze znajomymi…

Że tak podsumuję, grywalizacja w najczystszej postaci :)

Aspekt Społeczny & Komercyjny

Duolingo jest godne Nobla z przynajmniej trzech powodów. Po pierwsze – w lekki i nienachalny sposób zostaje powolutku przetłumaczona potężna partia treści w Internecie (aktualnie dostępne są języki: niemiecki, hiszpański, francuski i angielski z hiszpańskiego).

Po drugie – w pierwszych ewaluacjach pracy projektu wyszło, że takie robione przez żółtodziobów tłumaczenia są, dzięki skali, tak samo dokładne, a często nawet lepsze! od tłumaczeń wykonywanych przez fachowców. Jeśli więc jakiś dostawca contentu będzie miał ochotę podbić nowy rynek – składa zlecenie i oszczędza na procesie dużo dolarów. A tysiące ludzi się dzięki temu uczy nowego języka.

Możliwości Dla Świata

Po trzecie, najważniejsze, Duolingo daje szansę rejonom biednym i rozwijającym się. Być może kwadrans zawziętego researchu pozwoliłby na znalezienie w sieci pirackich wersji różnych znanych kursów, nie przeczę, ale tutaj wszystko czego tylko trzeba do poznania nowego języka dostaje się na jednej stronie. Za darmo. Wszędzie tak samo. Bez żadnych kruczków, utrudnień lub ograniczeń.

A do tego zaoferowane w bardzo przystępnej formie.

Bo widzisz, jestem niestety strasznie oporny na język niemiecki – trzy lata w liceum nie pozwoliły mi zgłębić tajników tego pięknego narzecza. A na Duolingo siedzę i tłumaczę. Bo to fajne. Bo trwa kilka chwil. Bo dostaję punkty, levele i nowe misje. I do tego wyprzedzam znajomych (gdy będziesz się rejestrować to nie zapomnij mnie zaczepić, pościgamy się).

Wreszcie!

Przede wszystkim zaś, nie spędzam czasu z debilnymi historyjkami o chłopczyku i dziewczynce idących wysłać list do cioci na pocztę tylko przerabiam newsy o nowym muralu Banksy’ego lub śmieszne felietony o krowach produkujących metan. Content is king.

Aha, no tak. Zapomniałbym. A dzięki społecznościowej bazie wszystkich procesów system uczy się na bieżąco i z dnia na dzień jest coraz dokładniejszy i bardziej przystępny dla użytkownika :)

STRASZNIE się cieszę, że mamy na świecie Internet. Jak będą w nim powstawały i dobrze się miały takie projekty to naprawdę, nie mogę się doczekać jutra.

Ciepło pozdrawia Twój bloger,

Andrzej Tucholski

 

///

PS: W najbliższy weekend (23 na 24 czerwca) jestem w Poznaniu jako mentor na Startup Sprint: Kultura. W związku z tym faktem w sobotę wieczór leci bardzo przyjemne spotkanie lokalnej blogosfery, czytelników i znajomych królika. Jak chcesz to wpadaj :)

Ponadto chodzi mi po głowie zrobienie limitowanej edycji prostych, miejskich bluz z logo bloga na przodzie. Zrobiłem wczoraj krótki research i znienacka zebrało się pod statusem i w wiadomościach około 20-30 zamówień. Masz może wobec tego pomysł, kto się zajmuje takimi rzeczami? Jakaś firma, wyrobnik, sklep nie bojący się dodatkowych linii w asortymencie? Będę bardzo wdzięczny za info!

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!