Autor: Andrzej Tucholski | 22 maja 2012 | Komentarze:
Tematy:

Drugi Rzut Filmów z Planete+ Doc Film Festival

No i skończyło się jurorowanie, tak jak i skończył się sam festiwal. Gala rozdania nagród przebiegła bez większych anomalii (chociaż o Szalonym Tłumaczu powinno się napisać osobny elaborat). Nagrody zostały przyznane, wracamy do codzienności. Pierwszą paczkę obejrzanych przeze mnie filmów opublikowałem kilka dni temu, dzisiaj spieszę z pozostałymi.

Projekt NIM

Dokument opowiadający historię z bodajże lat siedemdziesiątych. Malutki szympans, tytułowy Nim, został wówczas odebrany swojej mamie tuż po przyjściu na ten świat i dany do wychowania zwykłej, ludzkiej rodzinie. Chciano sprawdzić, czy przystosuje się do warunków.

Z czasem eksperyment zawężono jedynie do uczenia małpki ludzkiego języka migowego. A potem przestała być taka ciekawa i pamiętali o niej jedynie najbliżsi. Dookoła tej swoistej biografii szympansa poznajemy bowiem wspomnienia i prywatne przeżycia związanych z nim ludzi, głównie naukowców i aktywistów.

Moja ocena: 3/5

Dałbym więcej, gdyby film wnosił do życia widzów jakąkolwiek szerszą ideę. Niestety, poza oklepanym zwierzęta też ludzie nie wnosi nic. Ot, kronika największego projektu martwej już dzisiaj gałęzi behawiorystyki. Dobrze nakręcona, ale mimo wszystko niezachęcająca.

Info o filmie znajdziesz tutaj.

Pułapki Rozwoju

Jednostronnie nakręcony film dla idiotów. O włos jedynie lepszy od tragicznych Wodnych Dzieci z ostatniego zestawienia.

Nieźle zmontowany początek nijak ni ostrzega przed potokiem ukierunkowanych komunikatów, które bombardują naszą głowę przez kolejne kilkadziesiąt minut.

Jasne, TEŻ jestem za ekologicznym życiem (bidony, rowery i takie sprawy) ale na litość Boską, nie wydaje mi się, żeby zatrzymywanie światowych gospodarek naprawdę było skutecznym rozwiązaniem. Już pomijam, że niemożliwym.

Szczególnie, że mottem filmu jest: coś powinno zostać zrobione, ale na dzisiaj możemy na przykład pić ze słoików, aby nie mnożyć niepotrzebnej produkcji naczyń. Nie, nie żartuję :)

Całościowa konstrukcja tego obrazu nie pozwala nawet na żadną dyskusję. Dobór wypowiadających się ludzi tworzy okrągły, idealny monolit bez żadnego ale, tak jakby przedstawiona przez reżysera teoria była jedyną słuszną.

Moja ocena: 2/5

Aha, Pułapki Rozwoju dostały specjalne wyróżnienie od Green Peace Polska. Na rozdaniu nagród pani z emocjami w głosie opisywała, w jaki to cudny sposób pokazuje on aktualną sytuację na świecie. Jestem w związku z tym faktem oficjalnie załamany poziomem Green Peace Polska.

Info o filmie znajdziesz tutaj.

Niech Żyją Antypody!

Film-pocztówka. Przepięknie zrealizowany dokument o kontrastach środowisk na idealnie przeciwległych sobie krańcach ziemi – tytułowych antypodach. Niestety, w parze z estetyką wizualną nie idzie żadna fabuła.

Lubię fajne widoczki (jeden z nich widzisz w nagłówku notki), ale trzeba znać umiar. Blisko półtorej godziny patrzenia się na niespieszne przebitki z różnych barwnych miejscówek potrafią ukołysać do snu nawet najbardziej pobudzonego zawodnika.

Moja ocena: 3/5

Info o filmie znajdziesz tutaj.

Zurbanizowani

Mój prywatny faworyt, najlepszy film spośród wszystkich, które obejrzałem.

Długi, perfekcyjnie przygotowany (zarówno wizualnie, jak i dźwiękowo lub montersko) dokument o najsłynniejszych osiągnięciach urbanistów kilku największych metropolii świata oraz o czekających ich wyzwaniach.

Lubię duże miasta, sam aktualnie w jednym żyję. Ciekawiły mnie odkąd pamiętam i słuchając kolejnych architektów mogłem wreszcie dać upust wewnętrznej, niespełnionej ambicji podążenia w ich kroki. Trudny to fach, ale niesamowity.

Warto poznać, warto obejrzeć.

Moja ocena: 5/5 + Piorunek Kultury

Info o filmie znajdziesz tutaj.

Królowie Słodyczy

Niespodziewanie dobry, dosyć amatorski film dokumentalny o dążeniu trzech wybitnych cukierników do zdobycia elitarnego tytułu Meilleur Ouvrier de France (w skrócie MOF). Konkurs jest rozpisywany raz na cztery lata i stanowi potężne wyzwanie nawet dla najlepszych z najlepszych – polega na trzydniowym maratonie przygotowywania ogromnej ilości perfekcyjnie dopieszczonych deserów, spośród których niektóre mieszczą się w kieliszkach a niektóre są ważącymi kilkadziesiąt kilo rzeźbami z czekolady.

Nie spodziewałem się po tym obrazie jakiejś zaskakującej dynamiki. Jakież było moje zdziwienie, gdy cała sala raz na jakiś czas brała tylko głośny wdech a potem siedziała w milczeniu, nie dopuszczając do siebie myśli o tym, co się właśnie stało na ekranie. W filmie o cukiernikach robiących ciastka :)

Moja ocena: 4/5 (poza konkursem)

Info o filmie znajdziesz tutaj.

(Aha, w ostatnim wpisie napisałem, że angielski w porównaniu z francuskim jest strasznie prymitywny. Skąd taki wniosek? Otóż po niepowodzeniu jednego z bohaterów podszedł do niego francuski znajomy i powiedział coś w stylu cierpię, widząc Cię w takim stanie, gdyż wiem, jak bardzo się zaangażowałeś w tę sytuację. Potem pocieszaniem zajęła się żona – Amerykanka. Poklepała go po plecach mówiąc it’s so sad, but you have to move on.)

(Pomijam Vonneguta albo Irvinga, ale taki codzienny Nowojorczyk naprawdę mówi jak te płaskie postacie z komedii romantycznych.)

Niezwykła Przeciętność

O tym filmie krótko, bo szkoda naszego czasu. Pierwsza duńska produkcja przygotowana technologią 3D. Szkoda tylko, że nudna. Zlepek wypowiedzi dwunastu zwykłych ludzi o dwunastu zwykłych aspektach zwykłego życia w zwykłym, duńskim mieście.

Nie dowiedziałem się niczego, zaśmiałem się raz, jedynie część kadrów dawała radę. Na szczęście to arcydzieło nie trwało nawet pełnej godziny, więc mogłem sobie szybko pójść. Stanowczo doradzam poczekanie na drugą duńską produkcję przygotowaną technologią 3D. Lubię ten kraj, więc dam im jeszcze jedną szansę.

Moja ocena: 2/5 (poza konkursem)

Info o filmie znajdziesz tutaj.

Nagroda Blogerów 9/9

Jak wspominałem na samym początku, tegoroczny Planete+ Doc Film Festival uświetnić miało przyznanie prestiżowej Nagrody Blogerów 9/9. No i uświetniło :)

Dziewiątka przedstawicieli polskiej blogosfery obejrzała dziewięć filmów. Oceniła każdy w skali od 1 (słaby) do 5 (rewelacyjny) a efekty naszych ocen możesz podejrzeć w tej oto tabelce podkradzionej z fanpage’a festiwalu:

Ambasador wygrał praktycznie jednogłośnie, ciekaw jestem za to dużej rozbieżności ocen przy Pułapkach Rozwoju i Wodnych Dzieciach. Oba filmy to dla mnie absolutne, dokumentalne szmiry (choć z różnych powodów). Weird stuff.

Mam nadzieję, że nie ostatni raz biorę udział w równie fajnej inicjatywie i ciepło pozdrawiam resztę jury oraz organizatorów (Diana, choć nie widziałem Cię na zakończeniu, masz piąteczkę za całokształt!).

To tyle na dziś :)

Ciepło pozdrawiam,

Andrzej Tucholski

///

PS: Trzymaj za mnie kciuki, bo po raz pierwszy składam ebooka i chyba nawet mi się udaje. Efektami pochwalę się już na dniach (o ile zdążę) a jeśli chcesz mieć pewność, że niczego nie przegapisz to możesz zasubskrybować wpisy. Dostawanie nowych notek like a baws i te sprawy ;)

Ponadto przypominam o wciąż trwającym konkursie Mazdy (10 000 i realizacja projektu dla najlepszego designu w dwóch kategoriach) oraz szybkiej niespodziance, która czeka na wszystkich w ostatniej edycji jestPoranka (nowe płytki Nory Jones). Na bogato.

Moja najnowsza książka “#mikronawyki” już w sprzedaży! Jeśli szukasz pomysłu na siebie, potrzebujesz efektów (najlepiej natychmiast), a nie bardzo wiesz jak zacząć… przywożę rozwiązanie. A nawet 200 stron rozwiązań.

(Książka dostępna jest też w pakiecie promocyjnym z poprzednim zestawem narzędzi – “Pomysł na siebie w tydzień“.)

Mikronawyki

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!